Minyatür Elbise Sanatı

07 Kas 2017

Geçmişten günümüze farklı kültürlerin giyim tarzlarını yansıtan minyatür elbiseler, moda ve sanatseverler için adeta bir sanat dalı… 

Büyük özveri isteyen bu iş için harcanan vakit, normal ebatta hazırlanan elbiselerden çok daha uzun sürüyor. Dünyada minyatür elbise sanatçılarının en dikkat çeken ismi, veterinerlik ve moda tasarımı mezunu olan Nigel Chia. Kendisi tıbbi rotasını terk ederek moda endüstrisine giriyor. Çalışmalarında hacim, renk ve siluete yaratıcı bir yaklaşım getiriyor. Estetiği oluşturmak için terzilik tekniklerini ve karmaşık nakışları koleksiyonların tamamında kullanıyor. Geleneksel ve modern tarzda, görkemli ama aynı zamanda saf mimariyi baz alan koleksiyonlarındaki tüm parçaları öncelikle 16 inç ebatında oyuncak bebekler üzerinde hazırlıyor. Sonrasında kendi web sitesinde normal ebatlarda olan parçaları satışa sunuyor.

minyatur-elbise-sanati  minyatur-elbise-sanati

Dünyaca ünlü haute couture (kişiye özel tasarım) markası Dior’un, kendi atölyesinde hazırladığı minyatür videosu da sanal ortamlarda en çok izlenenler arasında. İşçilik ve malzeme kalitesinin özgün tasarımlarla birleştirildiği tartışılmaz en iyi marka olan Dior’un minyatürleri de rakip tanımıyor.

hijarbie-minyatur-elbise-sanati

Hemen hemen her eve giren Barbie’nin yeni markası Hijarbie de aslında bir tür minyatür moda ikonu. Barbie bu seride farklı kültürlere, meslek gruplarına ve giyim tarzlarına sahip fenomen isimlerin minyatürlerini çalışıyor. Kimler mi onlar?

hijarbie-minyatur-elbise-sanati

Mesela Ürdünlü Yönetmen Samah Safi

hijarbie-minyatur-elbise-sanati
Eskrim Şampiyonu Ibtihaj Muhammad
 Barbie, iklimsel, mezhepsel, siyasal veyahut mesleksel sebeplerle farklı giyim ve başörtüsü bağlama tarzına sahip Müslüman kadınları çok iyi analiz ediyor ve modellerini bebeklerine giydiriyor.
 minyatur-elbise-sanati
Minyatür elbise sanatına kendini adayan Türk moda tasarımcısı Sevda Çelik ise, tığ ve iplik kullanarak, Anadolu giyim kültürünü yansıtıyor. Ölçüleri 5 ile 20 santimetre arasında değişen etek, kaban, çanta gibi 400 kıyafet ve aksesuardan oluşan koleksiyonunu ilk olarak Zonguldak’ta 2015 yılında sergilemişti. Yeni hedefi ise, tarihte iz bırakan, dünya sineması ve Osmanlı saray kültürünü ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerini yansıtan kıyafetlere ilişkin minyatür bir koleksiyon hazırlamak. En büyük arzusu, bu çalışmaları hem ülkemizdeki hem de yurt dışındaki platformlarda bir Türk kadını olarak anlatmak.
 minyatur-elbise-sanati

Sevda Çelik’in son sergisi olan ‘’Hayallerim Askıda Kalmasın Zamana Yolculuk’’  3-11 Kasım 2017 tarihleri arasında Eskişehir Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda moda ve sanatseverleri bekliyor.Bu tarz, geçmişin giyim kuşam tarzlarını gösteren, hızlı moda akımına karşın modayı sanatsal olarak ifade etme fırsatı sunan minyatür sergiler Batı’da çok daha yaygın… Minyatür giyim – elbise sergilerinin ülkemizde de artması gurur verici.

Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir