Moda Sözlüğü 2

27 Ara 2017

 

Yabancı dil öğrenmeye başlayanlar yeni bir kelime duyduklarında elleri hemen sözlüğe gider. Merakla işittikleri sözcüğün anlamını bulmak için sayfaları karıştırır, buldukları anda ise bir şey daha öğrenmenin mutluluğunu yaşarlar. Moda dili de uçsuz bucaksız bir umman…

Bu ummanda bir balık gibi yüzmek, derinliklere inip keşif yapmak isteyenler ise oldukça fazla. Fakat bunun için büyük bir oksijen tüpü lazım. İşte bu konuda moda sözlüğünden yardım alabilirsiniz. Bu sözlük size nefes olacak, kelimeler arasında boğulmanızı engelleyecektir.

Geçen sefer moda sözlüğünün kapağını büyük bir heyecanla açtık. Şimdi ikinci sayfaya geçme zamanı! Hadi çevirelim sayfayı…

 Clutch: Bildiğimiz el çantası. Genellikle cüzdandan biraz büyüktür. Portföy ismiyle de tanınır. Eskiden daha çok davetlerde abiyelerle kullanılırken şimdilerde hemen her yerde tercih ediliyor.

 

Brokar: Altın veya gümüş işlemeli ipek kumaş. Kalın ve kendinden kabartmalı bir yapısı var. Dik duruşuyla saraydan geldiğini belli ediyor.

 

Loafer: Bağcıksız ayakkabı. Makosen olarak da anılıyor. Erkeklerin giydiği klasik kundura aslında. Kadınlar her şey gibi onu da  erkeklerin elinden aldı.

 

Stil: Giyim tarzı diyebiliriz basitçe. Kıyafetleri kullanım şekli yani. Hangi parçayı nasıl kombinlediği kişinin stilini gösterir. Eee! Ne demiş Coco CHANEL: “Moda geçer, stil kalır.“

 

Must have: Olmazsa olmaz anlamına gelen bir İngilizce deyim. Sezonda öne çıkan ve mutlaka almanız gereken parçalar için kullanılıyor. Örneğin; geçen sezon süet trençkotlar must have olarak listelerde yer aldı.

 

Elegant: Zarif, şık demek. Klasik, kaliteli ve sade kıyafetlerin küçük ışıltılı bir aksesuarla göz alıcı bir zarafete dönüştüğü tarzı ifade ediyor. Böylece asil ve kibar kelimelerini de kapsama alanına dahil ediyor.

 

Sayfanın sonuna geldik ama daha çok yaprak var bu sözlükte. Bir dahaki sayfada buluşmak dileğiyle…

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir