Moda Sözlüğü’ne “Moda” İle Başlıyoruz-1

04 Kas 2017

 

 

Emine Erdoğan bu kadar elegant olmayı nasıl başarıyor?

Must have bir parça bulana dek gerekirse tüm mağazaları dolaşıcam.

Bu sezon tasarımcılar hep retro stiline çalışmış.

Düğün için güzel bir clutch almam gerekli.

Bu brokar elbisenin altına o loafer olur mu hiç!

Ve anlamını bilmediğimiz kelimelerle dolu daha nice cümleler…  Günlük hayatta karşımıza çıkıp duruyor. Yanlış bir şey söylememek için karşılık vermiyor, sadece gülümsüyoruz. O sırada kimseye fark ettirmeden ne ki o dediği acaba diye düşünüyoruz. Fakat bulamadığımız için tekrar gülümsüyoruz. İçimizden yapacak bir şey yok bilmiyorum diye geçiyor. Lafı değiştirip işin içinden sıyrılmaya çalışıyoruz.

moda-sozlugu

Peki bu tabloyu değiştirebilir miyiz? Çok mu zor bu moda dili? Birazcık da olsa bir şeyler öğrenemez miyiz! İngiliz, Fransız, Latin ve daha nice dillerden moda dünyasına giren kelimelerle haşır neşir olamaz mıyız!

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır sözü geliyor akla ve moda dilini çözmek için kollar sıyrılıyor… Merak etmeyin, bu yolda beraberiz. Kelimeleri birlikte öğreneceğiz. Duyduklarımıza birlikte şaşıracağız. Komik durumlara birlikte güleceğiz.

moda-sozlugu

Moda dilinde sayamayacağımız kadar çok terim var. Peki öğrenmeye hangisinden başlamalı? Mademki moda dilini çözmeye çalışıyoruz, bence ilk olarak modanın anlamını öğrenelim. Siz ne dersiniz? Aynı fikirde olduğumuza göre başlayabiliriz.

Moda : Latince olan Modo kelimesinden gelip “Hemen şimdi” anlamı taşıyor. Farklılık ihtiyacı ya da süslenme isteğiyle toplum hayatına giren geçici yenilik olarak tanımlanıyor. Belirli bir süre bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük aslında. Dönemin popüler giyim tercihleri olarak da ifade ediliyor.

moda-sozlugu

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk kelimemizi öğrendik ama daha çok terim var. Bir dahaki yazıda hangi terimleri öğrenicez, ben de merak ediyorum. Heyecanla kalın, öğrenmek için buluşmak dileğiyle…

Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir