Modanın Siyah Beyaz Çizgili Şovalyeleri

15 Oca 2016

 

Modanın en değişmez kurallarından birisi şüphesiz ki sürekli bir değişim içinde olması. Bu sürekli değişim hali birçok zaman belli aralıklarla kendini kısmen de olsa tekrarlamaya dönüşebiliyor, bu yüzden bütün moda dergilerinde, moda bloglarında ve moda kanallarında bu sene “80’lerin disko akımı tekrar podyumlarda” vb. ifadelere sıkça rastlıyoruz. Bu değişken dünya içerisinde bazı şeyler var ki tüm değişimlere rağmen bütünü ayakta tutan parçalar olarak asla tamamen sahneden çekilmiyor. Bu modası geçmeyen şeylerden birisi de siyah beyaz çizgiler.

article-2089243-116006B1000005DC-69_964x556

Ortaçağ’dan neredeyse 18. yüzyıla kadar çizgiler “kötü” ile özdeşleştirilmiş bir desendi. Bu yüzden siyah beyaz  çizgili kumaştan yapılan şeyler toplumun kötü sayılan işlerine mensup kişiler tarafından giyilirdi; palyaçolar, cellatlar ve mahkumlar gibi. Ancak 1800’lü yıllarda nihayet bu mükemmel desen kötü şanından kurtulup modada kendine yer edinmeye başladı.

131595238__434025b

1846 yılında İngiltere Kraliçesi oğullarına az da olsa “çizgili” olan denizci kıyafetlerini giydirdi. O zamana kadar kötüyle bağdaşmış olan bu desen asilzadeler tarafından giyilmeye başlanması ile halkın da kabul ettiği, beğenerek kullandığı ögelerden birisi haline geldi.

coco-chanel-stripes

Coco Chanel’in “Kadınlar olmayan renk hariç bütün renkleri düşünüyorlar, siyah ve beyaz bunların hepsine sahip. Güzellikleri tartışmasız, birliktelikleri ise bir harmoni gibi.” sözü de siyah beyaz çizgilerin modadaki yerini destekliyor.

marilyn-monroe-in-striped-dress

O günden sonraysa çizgilerin önünde kimse duramadı diyebiliriz. Neredeyse tarih boyunca bütün moda ikonları ve moda otoriteleri çizgili kıyafetleri karşısında kadraja geçti.  Monroe, Hepburn, Twigy ve Sarah Jessica Parker gibi…

Sarah-Jessica-Parker-Harpers-Bazaar-US-October-2015-Cover-Photoshoot02

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir