Modanisa Dünya Hijab Günü’nüzü Kutluyor!

01 Şub 2018

 

Modanisa.com, ABD ve Avrupa’da tesettür giyinen kadınlarla empati amacıyla kutlanan Dünya Hijab Günü’nde şal armağan ediyor. 

Her yıl 1 Şubat’ta özellikle ABD, Kanada ve Avrupa’da “World Hijab Day” kutlanıyor. Türkiye’nin ilk uluslararası alışveriş sitesi Modanisa.com bu yıl “Dünya Hijab Günü” vesilesiyle 1, 2 ve 3 Şubat günlerinde kadınlara şal armağan ediyor ve günü şu sloganla selamlıyor:

Daha fazla farkındalık, daha büyük bir anlayış ve barış dolu bir dünya için… Dünya Hijab Gününüz Kutlu Olsun!

dunya-hijab-gunu

Belli bir limitin üzerinde alışveriş edenlere armağan edilecek şallar özel olarak tasarlandı.

Peki Hijab Günü nedir; neden kutlanıyor? Bangladeşli bir Müslüman olan Nazma Khan, 11 yaşında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç ettiginde, okuldaki tek başörtülü öğrenci olarak öğrenimine başladı. Tek kelime İngilizce bilmeyen bu genç kız, başörtüsü taktığı için diğer öğrenciler hatta ögretmenleri tarafından alay konusu haline geldi. Türlü hakaretlere maruz kalarak başörtüsünden vazgeçmeye zorlandı. Bütün olumsuzluklara göğüs gererek öğrenimine üniversite ile devam ederken, 11 Eylül olayı yaşandı. Bu saldırı sonrası Amerika’da Nazma için hayat daha da katlanılmaz hale geldi.

world-hijab-dayworld-hijab-day

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm bu zorluklara göğüs gererek yaşamaya çalışan Nazma Khan, kendisine yapılanları asla unutmadı ve kendi işini kurduktan sonra tüm dünyada farkındalık oluşturacak bu projeyi uygulamaya koydu: Dünya Hijab Günü, yaklaşık 116 ülkede başörtülü kadınlar ve başörtüsü kullanmayan kadınlar arasında empati ilişkisi kurmayı amaçlıyor. İsteyen bir gün, isteyen bir hafta ya da daha fazla bir süre boyunca başörtüsü kullanarak, tesettürlü bir kadının yaşadıklarını deneyimlemeye çalışıyor. Modanisa.com tarafından World Hijab Day’e özel olarak daha önce hazırlanan videonun izlenme sayısı ise 150 bini geçti.

Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı başörtme stillerinin konu edildiği çok beğenilen videomuza şu adresten ulaşılabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=4gCvSL6dtGo

[wa-wps]
Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir