Modanisa, San Francisco İslami Giyim Sergisinde

28 Eyl 2018

 

San Francisco’daki ‘Günümüz İslami Giyim Sergisi’ne Türkiye’den Modanisa davet edildi. Sergi, Amerika’da yoğun ilgi gördü.

“De Young-Fine Arts Museums of San Francisco”da açılan ve 13 farklı ülkeden 45 tasarımcının katıldığı “Günümüz İslami Giyim Sergisi” (Contemporary Muslim Fashions) 22 Eylül’de açıldı; Ocak 2019’a kadar gezilebilecek.

San Francisco Güzel Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen serginin amacı, İslami giyim tarzındaki çeşitliliğe dikkat çekmek ve Müslüman kadını tek tip giyinir zanneden anlayışın yanlışlığını ortaya koymak. Sergi küratörleri, İslam’ın çok kültürlü bir din olduğuna ve İslami giyimin sadece dini öğelerden değil, aynı zamanda yerel ve global trendlerden etkilendiğine vurgu yapıyor. Modanisa CEO’su Kerim Türe ise, Modanisa’nın bu sergiye davet edilmesini şöyle değerlendiriyor: “İslami giyim çeşitliliğini dünyayla paylaşmayı amaçlayan bir sergide yer almaktan mutluluk duyuyoruz. İslami giyim tarzının dinamik, çeşitli ve giderek büyüyen dünyasına ilgi duyan herkes bu sergiden eminim çok etkilenecektir.”

Contemporary Muslim Fashions for De Young Museum / Halima Aden from SWELL on Vimeo.

Amerika’da yoğun ilgi gören sergi, Wall Street Journal ve San Francisco Chronicle gibi etkili ABD gazeteleri ve dünya medyasına konu oldu. Sergiyle ilgili olarak Wall Street Journal’da yayınlanan haber, Raşit Bağzıbağlı x Modanisa koleksiyonundan bir elbise ile görselleştirildi. Suudi kraliyet ailesinden bir prensesin yayın yönetmenliğini üstlendiği Vogue Arabia, sergi ile ilgili haberinde Modanisa koleksiyonundan giydiği bir kıyafetle Halima Aden’in görselini öne çıkarttı. Sergi ve Modanisa ile ilgili çok sayıda yansımadan biri de Global Islamic Economy Gateway’in internet sitesindeydi. Sitedeki haberde Modanisa için şu niteleme yapıldı: “E-commerce giant.” (E-ticaret devi)

Modanisa koleksiyonu dahil 80 tasarımdan oluşan bu sergi, 2019 yılı Mart ayında Frankfurt’taki Angewandte Kunst Müzesi’ne taşınacak. Serginin tanıtım çekiminde, süper model Halima Aden, Raşit Bağzıbağlı x Modanisa koleksiyonundan, siyah renkli, fırfır ve pul işlemeli abiye bir elbise giydi. Raşit x Modanisa Desert Dream (Çöl Rüyası) koleksiyonunun lansmanı geçtiğimiz Mart ayında yapılmış ve Modanisa’nın ürün gönderdiği 130 ülkedeki müşterileri tarafından ilgiyle karşılanmıştı.

Modanisa Hakkında:

Modanisa.com Türkiye’nin ilk uluslararası online alışveriş sitesi. 130 ülkede müşterileri var. Yayınlarını Türkçe, Arapça, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere 5 dilde gerçekleştiriyor. Dünyanın 5 kıtasına her gün binlerce kargo gönderiyor. Her ay 16 milyon kişi Modanisa.com’u ziyaret ediyor. Şimdilik vitrinindeki marka sayısı 500, ürün çeşitliliği 70 bin. 2016’da İstanbul’da, 2017 yılında Londra ve Dubai’de Modest Fashion Week’ler düzenledi ve dünya modasında söz sahibi olduğunu gösterdi. 2018’de Endonezya’nın başkenti Jakarta’daki Modest Fashion Week’te Türkiye’nin modadaki gücünü temsil etti. Dubai merkezli dünyanın en prestijli ödülü “Islami Economy Award” ve “International Business Excellence” (Uluslararası İş Mükemmelliği) ödülü olmak üzere iki uluslararası ödülün sahibi. Koşulsuz müşteri memnuniyeti vadeden Modanisa.com faaliyet alanında pazar lideri.

Contemporary Muslim Fashions Hakkında:

Serginin küratörleri, müzenin “Kostüm ve Tekstil Sanatları” bölümüne başkanlık eden Jill D’Alessandro; Laura L. Camerlengo ve Londra’dan Profesör Reina Lewis. Sergide, üst düzey moda, sokak kıyafeti, spor kıyafeti ve couture kategorilerinde olmak üzere 80 kıyafet ve bu kıyafetlerle ilgili fotoğraflar olacak. Sergi galerileri Hariri & Hariri Architecture tarafından tasarlandı. Sergiyi düzenleyen Güzel Sanatlar Müzeleri, San Francisco’daki en büyük devlet sanat kurumu. İlk olarak 1894 yılında Golden Gate Park’taki California Midwinter Uluslararası Fuarı olarak açılmış, daha sonra yaratılışına öncülük eden Michael H. de Young’ın onuruna yeniden adlandırılmış. Müze, 17 – 21’inci yüzyıl arasında yapılmış Amerikan resim, heykel ve süsleme sanatlarının önemli koleksiyonlarına sahip.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir