Mor Renk Neden Balık Kokar?

30 Eki 2017

Sosyal medya çağında bütün sınırlar netliğini kaybedip moda küresel boyut kazanarak renk seçimini kendine uydurdu. Dünyamızın kocaman bir köye dönüştüğü hepimizin malumu. Geçmişte, birbirinden habersiz milyonlarca küçük topluluktan oluşan dünyamızda, binlerce farklı kültür adacığı vardı. Bugün tüm dünya birbirine benzedi; farklılıklar aynılaştı. Fakat detaya inildiğinde bütün topluluk ve dinlerin kendiyle bağdaşan belirli renkleri olduğu görülecektir.

tiran-moru

Antik çağlardan günümüze ulaşan cami, kilise ya da sinagogları mimarinin ihtişamıyla büyülenmiş halde gezerken tekrar eden renkler mutlaka dikkatinizi çekmiştir.

Camilerde yeşil, beyaz, sarı ve mavi renkler tercih edilerek çinilerden halılara kadar bütün detaylarda kullanılmıştır. Kiliselerde ise melek ve cennet çizimlerinde beyaz, altın tonlarına yer verilirken cehennemin resmedildiği kısımlarda kırmızı, siyah gibi koyu renklerin kullanıldığı görülmektedir.

Renklerin taşıdığı sembolizm, Bizans kültürünün önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Filozofların gri, doktorların mavi giydiği Bizans’ta imparatorlar mor rengi tercih etmiştir. İmparator Diokletianus (244-313) erguvani rengi imparator ailesine tahsis etmiştir.

İmparatorluk moru ya da tiran moru, zorlu koşullar altında üretilerek imparator kıyafetlerini süslemiştir. Bu kıymetli renk tonundaki ipeği halktan birinin giymesinin cezası idam olarak kayıtlarda yer almaktadır.

 kral-moru

Rengin imparatorluk dışına çıkmasını önlemek adına getirilen yaptırımlar bulunmaktadır. Yabancılara mor boya ve bileşenlerinin satılması yasaklanmıştır. O dönem ham ipek tüccarlarının da ipek giymesi ve mor ipek boyası üretmesi söz konusu değildir. Halkın canı pahasına korunan erguvani renk tonunu imparator ailesinden olmamasına rağmen kullanabilenler ise en üst düzey kilise mensuplarıdır.

Ender bulunan deniz kabuklularının parçalanmasını gerektirirken 10 günlük bekleme süreci sonunda 1000 salyangozdan sadece 1.4 gram boya elde edildiğinden imparatordan başka kimsenin bu kıymetli ve balık kokulu boyanın ederini karşılaması imkansız hale gelmiştir. İşlem sonucunda çıkan boyanın gömleklerde tek bir manşeti renklendirmeye yetmesi tiran morunun eşsizliğini pekiştirmektedir.

Laboratuvar ortamında kimyasalların karıştırılmasıyla istenilen her rengin birkaç dakika içinde elde edildiği günümüzde mor asaletini kaybetse de tarihin tozlu raflarında balık kokulu bir yer edinmiştir.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir