Muhafazakar Kadının Parfüm Kullanımı

10 Ara 2015

Müslüman kadınların güzel kokular sürerek erkeklerin olduğu ortamlara girmesi dinimizce doğru bulunmamaktadır. Ancak sıcak bir ülkede yaşadığımızı baz alarak ve her gün duş alınsa dahi kötü kokular oluştuğunu ve parfüme gerek duyduğunuzu varsayarak, sizlere bir kaç öneride bulunmak istiyorum. Sadece kadınlar arasında dahi olsa yanlış parfüm seçimleri ile güzel kokmak yerine çevrenize zarar verebilirsiniz. Parfüm kullanmayı seven ve tercih eden hanımlar;

  • Soft kokular tercih edin!

Gün içinde erkeklerin olduğu ortamlarda bulunacağınızı, toplu taşıma araçlarına bineceğinizi düşünerek, kokunuz ile başkalarının dikkatini çekmemeyi sağlayacak, içeriğinde meyve ve çiçek kokuları olan özellikle Toilet diye isimlendirilen ürünleri tercih edin. Yasemin, vanilya, gül, ylang ylang, amber, portakal çiçeği gibi kokular hem naif, hem de ağır olmayan kokulardır.

664313_620x413

  • Orjinal parfüm kullanın!

Dolma şişelerde satılan parfümler hem sağlık açısından zararlı hem de çevreye itici bir koku yaymaktadır. Parfümde bulanan bazı maddeler kızarıklık, kaşıntı ve alerjik  egzemaya yol açabiliyor. Her yabancı madde gibi tenimize değen açık parfümler, alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Koku aracılığıyla akciğer hastalıklarına zemin  hazırlayıcı veya var olan hastalıkları tetikleyici olabilirler. Baş ağrısı, migren ağrılarında artış gibi belirtiler verebilir.

  • Bebeklerinize parfümlü giysinizle yaklaşmayın!

Akciğerleri yeni gelişen küçük bebeklerinizi bol bol kucağınıza alıyor hatta emziriyorsunuz. Bu sebeple bebeğinize parfümlü giysiniz ile temas etmeyin.

  • Parfüm temizlik ürünü değildir!

Parfümleri var olan ter kokunuzu bastırmak için kullanmayın, temiz giysilerinize sıkın. Kadının en güzel kokusu temiz ten kokusudur. Parfümü gün içerisinde maruz kalacağınız yemek, sigara gibi kokulara önlem niteliğinde kullanın.

  • Şişeyi üzerinize boca etmeyin!

Yıkanmamış giysilerinize her giyinmenizde farklı parfüm sıkmayın. Sadece tek fıs sıkmaya gayret gösterin. Dış elbiseniz yerine iç elbisenize sıkın. İpek ürünlerde leke yapacağından eşarplarınıza sıkmayın.

Benim parfüm tercihim ise; spor giysilerim ile Versace Toilet, daha özel bulduğum ve şık kıyafetlerim ile tercih ettiğim Coco Chanel.

20151210_101055

[wa-wps]

Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir