Muhteşem Sufle İle Misafilerinizi Şaşırtın

01 Oca 2015

Her misafir geldiğinde özellikle arkadaşlarımla hoş sohbetler edeceğimiz anlarda, muhabbetin yanında birer türk kahvesine kimse hayır demez. Hem enerji katan hem yorgunluk alan hem de tadımıza tat katan türk kahvemizin 40 yıllık hatrının yanına yaraşacak bir tatlı olmazsa olmazlarım arasına girdi… Artık arkadaşlarım bile ”Hangi ara yaptın bunu? ” , ”Sufle yapacaksan uçarak geliyoruz… ” gibi söylemlerine neden olan tarifimi paylaşmak istiyorum. Hem aşırı pratik hem de az bulaşık çıkarıyor. ☺

Tarifimize geçelim.

Malzemeler

2 yumurta

yarım su bardağı şeker

yarım su bardağı un

1 tane ( 80 gr) tablet bitter çikolata (Ben Bim’in çikolatası tercih ediyorum hem 1 tl hem tarife süper uyuyor.)

50 gr margarin

Yapılışı

Önce fırını 180 dereceye ayarlıyoruz.(Eğer fanlı turbo fırın ise. Değilse 200 derece) Teflon küçük tavayı ocağa koyup içine margarini ve cikolatayı kırarak koyuyoruz. İkisi homojen şekilde eriyene dek ayrı cam kasede 2 yumurtayı şeker ile mikserle cırpıyoruz. Bu arada gözümüz tavada. Tavadakiler eriyince ocağı kapatıp, unu katıp kaşıkla karıştırmak lazım. Macun gibi olacak. Mikserle çırptığımız karışım ise köpük gibi olmalı. Zaten 3 dkda oluyor. Sonra tavadaki karışımı buna ekleyip yemek kaşığı ile söndürmeden homojen olana kadar karıştırıyoruz. Bundan sonra 6 tane cupcake silikon kalıplarımızı yağlamaya gerek kalmadan doldurup fırına atıyoruz.

İşin sırrı burda. Eğer çok pişirirseniz sufle yaptığınıza kimse inanmaz. Az pişirirseniz mideniz bulanır yiyemezsiniz. Silikona değen yerler katı , içinin ise akışkan olması lazım. Turbo fırını olanlar tamı tamına 6 dk sonra hemen fırından çıkarıp servis etmeli. Turbo fırını olmayanlar için bu süre 8dk. Ancak deneyimlerime dayanarak konuşuyorum ki alışana kadar fırının başından ayrılmayın. Kabarsın, kabaran yerlerin çiğliği gitsin sonra hemen fırından çıkarın. 

Ben renkli cuplar kullanıyorum hem sunumum güzel oluyor hem yaparken eğleniyorum. Ne demeli, afiyet olsunn…

CYMERA_20141230_215642

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir