Murat Yılmaz ile Tesettür Giyim Sektörü Hakkında Konuştuk

26 Ağu 2014

 

murat-yilmaz-ile-tesettur-giyim-sektoru-hakkinda-konustuk

Hüma Sultan Mağazalarının sahibi Murat Yılmaz ile tesettür giyim sektörü ve Hüma Sultan hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Merve Uzun: Murat Bey öncelikle Hüma Sultan mağazalarının sahibi olarak gidişatınız hakkında bilgi verir misiniz?

Murat Yılmaz: Hüma Sultan 2009 yılında imalat ve toptan ile başladığı yolculuğuna 2011’de perakendeyi ekleyerek devam ediyor. Aslında Hüma Sultan tekstilin her iki kanadında mücadele eden bir firma. Açtığımız ve açacağımız cadde mağazaları ile günlük giyimi takip edip o doğrultuda yapmış olduğumuz imalatı ulaşamadığımız yerlerde iyi bayiler ile talep eden müşterimize sunmaktır. Kısa vadeli hedefimiz bayan tesettür giyiminde pilot alışveriş potansiyeli canlı olan caddelerde mağaza sayımızı arttırmak. Türkiye’de mevcut bayilerimizi arttırmak. Bu tetikliyen zaman diliminde tesettür markalarına alışık olmadığımız avmlerde mağazalaşmak ve bunda bir ilk olmak.

Merve Uzun: Hüma Sultan’ı hangi konsepte görüyorsunuz? Butiklerden sizi ayıran özellik nedir?

Murat Yılmaz: Hüma Sultan’ın en büyük özelliği güncel olmasıdır. Sokak modasını iyi takip etmesidir. Alışveriş yapan müşterinin yerine geçip nasıl ister? nasıl beğenir? ve bunu nasıl alır? sorularını kendisine sormasıdır ve bu sorulardan çıkan cevapları direk teveccüh gösterip bizden alışveriş yapan müşterilere sergilemesidir. Biz kendimizi güncel modayı takip eden, alternatif sunan bir firma olarak konumlandırıyoruz. Bu doğrultuda butiklerden bizi ayıran en büyük özellik güçlü bir imalat yapımızın olması bu güçlüğü hız ile birleştirmemiz ve müşterilerimize her hafta yeni farklı 10larca model sunmamız bizi farklı kılan sebeblerın basında geliyor. Bununla beraber aynı hizmeti bayilerimize de sunuyoruz.. Istanbulda 24, Anadolu’da 17 ve sürekli olarak dünyada 12 ülkeye ürün satıyoruz. Bugün bizim mağazamızda aldığı bir yeni modeli Viyana’daki bayimiz de de eş zamanlı bulma imkanı çok yüksek. Hedefimiz bunu kalıcı bir şekilde sürdürülebilir hale getirmek. Yine farklı yönlerimizden biri fiyat politikamızdır. Fiyatlarımızı alınabilirlik noktasında tutma gayretimizdir. Biz bir ürüne başlarken öncelikle müşterimiz bunu bizden ne kadara olsa rahat satabilir veya biz bunu perakende müşterimize ne kadara satarsak hem biz hem müşterimiz memnun olur onu düşünürüz. Biz yaptık oldu değil. Biz yaptık siz beğendiniz ve karşılıklı bir kar elde ettik deriz. Müşterimiz karlı bir alışveriş için Hüma Sultan’ı tercih etmesi bizim için önemli bir unsur ve bunun için fiyat politikamızı her zaman gözden geçirip müşterimiz nezninde güven oluşturmak isteriz.

Merve Uzun: Osmanbey geçmişinizi nasıl değerlendiriyosunuz? Neden Osmanbey merkezinizden taşındınız?

Murat Yılmaz: Osmanbey hikayemiz çok kısa sürdü. Fatih’te toparlanmamız, Fatih te olmamız gerektiğini maalesef ki oraya gittikten sonra anladık. Osmanbey in bize katacağı fazla birşey olmadığı için tekrar dan Fatih’e dönüş yaptık. Ama orta vadeli hesaplarımızda markamızın Osmanbey’de daha güçlü, daha merkezi bir yer ile geri döneceğini buradan belirtmek isterim..

Merve Uzun: Fatih’te kaç yıldır faaliyet gösteriyorsunuz? Tesettür Giyim sektörüne sizin kazandırdığınız artılar nelerdir? Bunu da biz getirdik! dediğiniz neler var?

Murat Yılmaz: Biz Fatih’te 2005 yılından beri varız. 2005 Butik Tuğra ismi ile başladığımız yolculuğumuz Hüma Sultan ile devam ediyor. Tesettür giyim de imalata ilk başladığımız dönemlerde zor bir kalem olan ferace ile başladık. Ferace sadece Fatih’te belli bir bölgede satılan, belli kişiler tarafından giyilen bir kıyafet iken, biz zora talip olduk ve ferace imalatını ferace satmayan veya tanımayan müşterilere satmaya başladık. O dönemde sadece İstanbulda 100’e yakın bayimiz oldu ve bu bayilerin yüksek bır kısma ferace’yi bizimle tanıdı. O dönemde Fatih’te Haliç caddesinde mütevazi bir perakendemiz varken, keşfettiğimiz bu olay bize olan güvenci ve inancı arttırdı. Bu bağlamda o dönemlerde satılan dış altı elbiselerinin modern ve güncel olanlarının boyunu dize kadar uzatarak hem perakende müşterimizden hem de bayilerimizde ciddi bir beğeni topladık. Bunları yaparak da tesettür sektöründen faaliyet gösteren bir çok firmanın iştahını kabarttık. Her ne kadar büyük bır piyasa olarak gosterilse dahi, bizim tesettür piyasamız küçüktür ve bu tarz olumlu olaylar çok hızlı bır sekilde duyulur.

Zaman geçtikten sonra yıllarını perakende satışına vermıs olan bayılerımızde “ne yalan söyleyeyim biz feraceyi Hüma Sultan ile tanıdık” demeleri bana son derece gurur veriyor. Bu gurur ile de tesettur’e uygun kalıcı ürünler yapma konusundaki hassasiyetim artıyor… 🙂

Merve Uzun: Tesettür giyimin günümüzdeki halini nasıl yorumluyorsunuz? Moda akımı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Murat Yılmaz: Tesettür bence tüm firmalarını iştahına kabartan bır sektör haline geldi. Her firmada uzaktan da olsa bir tesettür sektörüne göz kırpma soz konusu. Genç nesil oldukça fazla, haliyle insanlar tesettürlüyken de güzel, renkli ve hoş giyinmek istiyor. Tesettür estetikten uzak güzellikten uzak veya tarz dan uzak bir şey değildir. Aslında tesettür tam da bu saydıklarımız ile bire bir örtüşen şeylerdir. İnsanların dini hassasiyetlerine göre giydikleri kıyafet şeklidir. Madem öyle, dinimiz de estetiğin, güzelliğin ve ahenk in temsilidir. Bunu bence son derece iyi kullanmak lazım. Önceden tesettürlü bir hanımefendinin sosyal hayat ile ıç ıçe olması zor iken veya yadırganırken, şimdi tesettürlü bir hanımefendinin sosyal bir projede veya çalışma hayatında hem iyi bir temsil yeteneği hem de sağlam bir güvenirliği oluştu. İnsanlar bunu öncelikle şahsiyetlerinin sağlamlığı ile sonrada tesettüre uygun kıyafetleri dinimizin el verdiği ölçülerdeki giyim tarzları ile sağladıklarını düşünüyorum. Yani iyi olan bir şey (tesettur) iyi yonde kullanılırsa bunun iyi sonuçlar doğuracağını anlamak için çokta zeki olmaya gerek yok.

Tabi birde bunun tam tersi var. İşte bu konuda temsil yeteneği kuvvetli olan hanımefendiler, insanlarımızı bilinçlendirmeli ve tarz için değil emir olduğu için örtünmek gerektiğini ama bunu yaparkende son derece modern ve son derece güncel olunabileceğini insanlarımıza anlatmamız hemde defalarca anlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Aslında çok ince bir çizgideyiz. Bunu dejenere etmeden, yozlaştırmadan güzel örneklerin süslediği bir tesettür topluluğu görmek, tesettürlü olan olmayan her insanı mutlu edeceğini düşünüyorum.

Merve Uzun: Geleceğe yönelik neler hedefliyorsunuz? Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler vardır?

Murat Yılmaz: Geleceğe dair hedeflerimiz; Oluşturduğumuz markada insanların rahat olması, tesettür denince ilk akla gelen firmalardan olmamız. Alışveriş yapan hanımefendilerin sadece tarzımız için değil, güncel modayı ve tarzı, tesettür ile harmanladığımız için bizi tercih etmeleri. Bizim geldiğimiz yolun ne kadar meşakkati olduğunu unutturup, hem toplum için hemde İlahı rıza için ne denli önemli bir şey yaptığımızı anlamamız bizi son derece bahtiyar kılmaya yeter…
İlginize çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim..

 

Murat Bey’e bize vakit ayırdığı için teşekkür eder ve kısa zamanda hedeflerini gerçekleştirmelerini teminni ederiz.

Hüma Sultan Fatih’te yeni şubesini açıyor. En kısa zamanda şube ziyaretini yaparak sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın 😉

murat-yilmaz-roportaj

 

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir