Mustafa Dikmen İle Yeni Sezon Röportajı

11 Ara 2014

Mustafa Dikmen ile tasarımlarının çok ötesini görebileceğiniz bir röportaj gerçekleştirdik…

Kendi ruhundan çok şey kattığı tasarımlarını ve özel hayatını konuştuk…

Mustafa Dikmen, yeni sezonda farklı materyal ve kumaşları ustalıkla harmanlamış. Kumaş seçimlerinin bu sene gerçekten fark yaratacağını söyleyebilirim.  Yeni sezon koleksiyonunu takip etmenizi önererek, bu samimi sohbeti sizinle paylaşıyorum…

hija mustafa dikmen

“Yapılmayanı yapmak, kendi doğrumla harmanlamak benim tarzım…”

Hija: Önce tasarımcı yönünüzü konuşursak, Mustafa Dikmen’i Mustafa Dikmen yapan tasarım hangisi?

Mustafa Dikmen: Ben kendi ruhumu yansıtmayan hiç birşey tasarlamadım. Doğrusu da benim, yanlışı da benim.  İlk başladığımdan bu zamana kadar özgün tasarımlarım oldu. Kendim ile yarışmak tek düşüncem. Bu sebeple hepsinde ben varım. Beni ayıran, tasarımlarımı farklı kılan budur.

Hija: İlk tasarımınız neydi?

Mustafa Dikmen: Kahverengi şalvar 🙂 Kendim için dikmiştim.

Hija: Çanta ve aksesuarla moda dünyasına giriş yaptınız. Yeniden tasarlamayı düşünür müsünüz?

Mustafa Dikmen: Ünlü bir tasarımcı ile çanta ve aksesuar tasarımı yapmak beni İstanbul’a getiren sebepti. Öğrenciydim ve her türlü zorluğu göze alıp geldim. Bu İstanbul’da yeni bir hayat kurmak demekti, ve bir öğrenci için çok zordu. Tekstil mühendisiyim ve kendi alanımda bu işin mutfağından giriş yaptım. Böylece tasarımlar aksesuar olarak ortaya çıkmaya başladı. Eşimin bebek çantası bile benim tasarladığım çantadır. Çanta ve aksesuarı çok seviyorum. Böyle bir projem var.

Hija: 12 yıldır sektördesiniz. Fark yarattığınızı düşündüğünüz nokta var mı?

Mustafa Dikmen: Ben tesettür giyim üzerine tasarım yapmadan çok önce bu işe başladım. Erkek tasarımından açık bayanlar için kıyafet ve abiyelere kadar tasarımlar yaptım. Tesettür giyimde her noktadan gelen ama tek bir yerde toplanan tasarımlar ortaya çıkmasının sebebi bu.  Açık bir bayan kıyafetini kapalı bir bayana uyarlamadım. Tesettürü başka bir gözle yeniden tasarladım. Bu yüzden tasarımlarım farklı. Genç müşteri kitlem var. Ve ne istediklerini biliyorum.

Mustafa-Dikmen2

“Eşim şık giyinir, benden giyinmeyi seviyor.”

Hija: Kullanmayı sevdiğiniz kumaş ve desenler neler?

Mustafa Dikmen: Çizgili (gülüyoruz) ve krep kumaş…Son günlerde yeni üretilen krep kumaşlar var. Onlardan kullanıyorum.

Hija: Evli ve bir erkek çocuğu babasısınız. Evde de giyim sizden sorulur mu?

Mustafa Dikmen: Evde rahatım. Rahatlığı severim. Kimseye karışmam. Kısa şalvarı çok seviyorum. Günlük hayatımda o tarz giyinirim. Az da olsa karışırım çocuğuma eşime…Ama eşim şık giyinir zaten…Doğallıktan yanadır. Abartılı bir tarzı yoktur. Bazen onlara tasarımlar yapıyorum ama fazla gerek kalmıyor. Eşim benden giyinmeyi gerçekten seviyor.

Hija: Ailenizle nasıl zaman geçirirsiniz?

Mustafa Dikmen:  Eşim ve oğluma zaman ayırmaya çalışıyorum. Hep beraber olduğumuz sürece, zamanın nasıl geçtiğinin önemi yok. Eşim iş hayatımda hep destekçim olmuştur. Yoğun günlerde iş ve ev hayatını dengede tutuyor. 

Hija: En sevdiğiniz yemek?

Mustafa Dikmen: Taze fasülyeye bayılırım…

Hija: Mutfakla aranız nasıl?

Mustafa Dikmen: Vakit olmuyorki…Bu yüzden zayıfım ya…

Hija: Sorulmasından en sıkıldığınız soru?

Mustafa Dikmen:  “Düğünde  ne giymeliyim…”(gülüyoruz) Doktorları görür görmez derler ya şuram ağrıyor diye beni de aynen öyle soru yağmuruna tutuyorlar…

1908450_10152744935454675_2587663466058432424_n

“Ben moda üretmiyorum. Bu yüzden tarzım var ve bugün yaptığım kıyafeti bir kadının kırk sene sonra bile giyebileceğini düşünüyorum. “

Hija: Tesettür giyimde moda var mıdır? Tartışmalı bir konu biliyorsunuz.

Mustafa Dikmen: Bu büyük bir yalan. Ben moda üretmiyorum. Günler, şartlar değiştikçe insanların moda ile ilgili öngörüleri değişiyor. Ben kendi öngörümle hareket edip tasarımlarımı yapıyorum. Ve bir şekilde moda oluyor. Bu yüzden tarzım var ve bugün yaptığım kıyafeti bir kadının kırk sene sonra bile giyebileceğini düşünüyorum. Moda geçici stil kalıcıdır. Benim için önemli olan stil, sonsuza kadar giyilebilir parçalar. Tükenmeyen tasarım istiyorum ben. Senelerce giyebileceğim kıyafetler alırım mesela. Kendi tasarımım içinde kalitesine bu yüzden önem veririm. Şu an sektör fastfood boyutuna gelmiş durumda ve bu giyim sektörünü bitiriyor. 

Hija: Tesettür tasarımında asla olmaz ve mutlaka olmalı dediğiniz şeyler var mı?

Mustafa Dikmen: Herşey yapılabilir. Vücuda oturan birşey de yapılabilir. Kişinin nerede giyeceği önemlidir. Örneğin kına gecesinde giyecekse balık modeli giyilebilir. Tasarımın sınırı yok ama tesettürlü bir hanımın kıyafetinin sınırları bellidir. 

Hija: Kadınların giyinirken en sık yaptığı hatalar?

Mustafa Dikmen: Desenli ile desenli giymeleri…

Hija: Durdurup uyarmak içinizden geliyor mu?

Mustafa Dikmen:  Uyarmak istediğim konu görsel olarak bütünlük sağlamayan kıyafetler. Örneğin tesettürlü iseniz, belli çerçevelerin dışına çıkmamalısınız. Örtülü değilseniz bir stiliniz olmalı, bunun için tasarımcılar var ve muhakkak yardım almalısınız.

10672375_10152732514204675_6385251934574376714_n

Hija: Müşteri kitlenizin sizin için bir tanımlaması var: Mustafa Dikmen’den öncesi ve sonrası. Siz kendinizi bu tanımlama üzerinden nasıl değerlendirirsiniz?

Mustafa Dikmen: Sadece olumlu tarafına bakarsan, kendini yükseklerde görmek gibi olur…Birtek benden giyinmiyorlar tabii ki. Ama benimle birlikte olumlu olarak değişenleri şöyle ifade edebilirim. Çizgili grup, çiçekli elbise ve peplumları ilk tasarlayan benim. Bu grup benimle başladı. Çalıştığım firmalarda daha önce tasarımlar yaparken ısrarla çizgi kullanalım, desen kullanalım diyerek yola çıktım. O zamanlar modeller hep düz, genç gruplara yönelik olmayan tasarımlardı. Çok iddialı olur dünya genelinde yapılıyor birçok tasarım ama tesettür tasarımına geçişimde etkili oldu bu.

1601149_10152882343824292_4935489046420746743_n

“İlk defa peplumu kullandığım tasarım.”

Hija: Eskiden daha düz, klasik tarzın hakim olduğu modeller vardı dediniz.  Siz farklı modellerle başladınız ve özgün kalmaya çalışıyorsunuz. Nelerden ilham alıyorsunuz? Vitrin gezer misiniz?

Mustafa Dikmen: Eskiden modeller klasikti evet..Ama ben caddede bile bakmıyorum vitrinlere. Hiç ilgilenmem. Hep kafamda bir tasarım vardır. Hemen tasarlar kumaşından kesimine kadar düşünürüm. Beğenmediklerimi satışa sunmuyorum. Bazen kumaş, bazen de modeli beğenmeyebiliyorum. İlham benim içimde var. O an tasarlar hazırlarım. Bittiğinde kusursuza yakın olmasını isterim.

Hija:  Moda sektörünü, trendleri araştırıyor musunuz?

Mustafa Dikmen: Ben herkese bakıyorum ama doğrunun üzerine yapılmış yanlışlara dikkat ediyorum.Yapılmayanı yapmak, kendi doğrumla harmanlamak benim tarzım. Aslında ne yapmamam gerektiğini görüyorum. Öngörüm ise ne yapmam gerektiğini söylüyor bana. Bu yüzden bazen bir sene öncesinden yaptıklarım, sonraki sene trend olabiliyor.

Mustafa Dikmen: Tesettür tasarımına yönelmek zor bir karar değil miydi?

Hija: İlk önce ben kariyerimi mahvettim diye düşündüm.  Çok başarılıydım çünkü. İşim iyiydi. Ama bir cesaret, ilk adımımı attığımdan itibaren anladım ki bu benim yeteneğim ve kaderim.Şimdi deseler dön diye, asla diyorum. Buymuşum ben meğer…Ömrüm boyunca iyi niyetime bağladım başarımı. Ama çok çalıştığımı fark edince diyorum ki, iyilik tek başına yalın kalıyor. 

10641113_10152735255129675_7415415632078116248_n

Hija:  Takipçilerinizin olumlu ve olumsuz yorumlarını takip ediyor musunuz? Size bu yorumların katkısı nedir?

Mustafa Dikmen:  İyi niyetli eleştirileri dikkate alıyoruz. Nerden anlıyorsunuz dersen, kesinlikle anlaşılıyor. Kusursuz değiliz, kusurlarımızı insanlardan aldığımız eleştiriler ile düzeltmeye çalışıyoruz. Çok kıymetli benim için. Kalitemizi anlayan takipçilerimizin olumlu eleştirileri için minnettarım.

Hija: Sosyal medyada fiyat veya herhangi bir bilgiye ulaşılamazken siz takipçilerinizle iletişime geçiyorsunuz…

Mustafa Dikmen:  Ben cevap, yorum yazmayan, mesajlara dönmeyen insanları anlayamıyorum. Çok değer veriyorum herkese. İnsanlar takip ediyorsa bunun hakkını vermelisiniz. Ama suistimal edenlerde var. Gecenin ikisinde aradıkları oluyor. Yine de sakinliğimi koruyorum. Benim yapım böyle. İletişime geçmek sorun olmuyor benim için. 

Hija: Yeni nesil tesettürlü gençler için ne düşünüyorsunuz?

Mustafa Dikmen: Yeni nesil çok bilinçli. Eskiden kumaş ve tasarım sıkıntısı çeken gençler şimdi kaliteden başlayıp her noktaya kadar dikkat ediyor. Ve ben bu durumdan dolayı çok mutluyum çünkü kalitemizi anlıyorlar. Özellikle tesettürlü kadınların bilinci bu sektörün gelişmesini sağladı.

Hija:  Özel dikim yapıyor musunuz?

Mustafa Dikmen:  Özel dikim yaptım uzun seneler. Şu dönem yapmıyorum. 

Hija: Fiyat politikanız nedir?

Mustafa Dikmen: Her işin ederi var. Gereksiz yere insanların özel tasarım adı altında sömürülmesine karşıyım. Tasarımcı olarak piyasa ile aşağı yukarı aynı. Uzun seneler giyilebilir, çok fonksiyonlu tasarımlar benim kilit noktam. Bir işte ilk olmanın değeri paha biçilemez. Bunun üstüne kabarık fiyat etiketi koymak, bunu suistimal etmek demektir. 

Hija:  Bu güzel sohbet için tekrar teşekkür ediyorum.

Mustafa Dikmen: Rica ederim…Benim için zevkti…

Tasarımcının yeni  koleksiyonundan seçilmiş parçalardan oluşan videomuza göz atabilir, merak ettiğiniz her konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere tesetturgiyim.com’dan  ulaşabilirsiniz.

Mustafa Dikmen Yeni Sezon Videosu Hija.be ‘den…

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir