Mutlu Evliliğin 7 Altın Kuralı!

21 Nov 2016

 

Bir önceki yazımda ‘Evliliği Bitiren 6 Sebep’ konusunda sizleri bilgilendirmiştim. İlişkinizde evliliği bitiren 6 sebebi bulmuş olabilirsiniz. Ancak bu, sizi umutsuzluğa düşürmesin! Çünkü mutlu evlilikler mütemadiyen anlaşmanın hüküm sürdüğü, seslerin hiç yükselmediği evlilikler değildir. Evlilik ve çift terapisti Gottman’a göre, “Mutlu evlilikler; bilakis anlaşmazlıkların yer aldığı ancak, bu anlaşmazlıkları onarma çabalarının başarılı olduğu evliliklerdir.” Evlilik ve çift terapisti Gottman, evliliklerinde derin problemler yaşayan çiftlere yönelik pek çok atölye çalışmaları düzenlemiş ve bu atölyelere katılan yüzlerce çiftin değişimine dayanarak  7 altın ilke öne sürmüştür. Bir diğer ifadeyle 7 ilke hem bilimsel kanıta dayanarak hem de çiftlerin yaşamına dokunularak keşfedilmiştir.

  1. Sevgi Haritalarınızı Büyütün!

Eşinizi ne kadar tanıyorsunuz? Eşiniz hakkında sahip olduğunuz bilgiler evlilikte yaşanan fırtınaları durdurma gücüne sahiptir. “Eşinizin en iyi iki arkadaşı kim? En sevdiği şarkılar neler? Eşiniz şu anda iş hayatında ya da özelde ne tür sıkıntılar yaşıyor? Eşinizin hayata dair umutları neler?” gibi pek çok soru zihninizde eşinizin sevgi haritasını oluşturur. Kendi sevgi haritanızı oluşturabilmek için eşinizi tanımak adına sorduğunuz tüm bu soruları önce kendinize sormanız gerekir. Kendi başarılarınız, çabalarınız, aldığınız yaralar ve bunları nasıl onarabileceğiniz, duygusal dünyanız, misyonunuz ve vizyonunuz ve kim olmak istediğiniz gibi başlıca alanlarda kendinizi tanımanız gerekir. “Kişi karşısındakini kendi gibi bilir.” atasözünde de olduğu gibi kendinizi tanımıyorsanız eşinizi de tanıyamazsınız.

195-of-the-cutest-and-most-beautiful-muslim-married-couples-18

 

  1. Sevgi ve Hayranlığınızı Geliştirin!

Osmanlıcada “Beni küsur ve kusurumla sev, kabul et.” denir. Bir diğer ifadeyle; beni fazlam ve eksiğimle sev, kabul et denir. Eşinizi hatalarına rağmen sevebilmek mutlu evliliğin anahtarıdır. Gottman, mutlu çiftlerin eşlerinin kişilik kusurları yüzünden zaman zaman başka şeylerle ilgilenme dürtüsüne kapılabilseler de evlendikleri kişinin saygıya layık olduğunu hissedeceğini belirtir. Eşinizin olumlu özelliklerine hayranlık geliştirmişseniz, kızdığınız özellikleri yüzünden zaman zaman duygusal uzaklaşma yaşasanız da zihninizde onu saygın biri olarak anımsarsınız. Bu zihinsel görüntü sizi kavgaları onarma çabasına götürür. Hayranlık hor görmenin panzehridir. Bu kuralı uygulamak için eşinizde takdir ettiğiniz özelliklerin listesini oluşturun. Cömert olması, açık sözlü olması, sakin olması gibi… Daha sonra bu özelliklerin yer aldığı 3 olayı not edin. Bir sonraki adımda ilişkinizin nasıl başladığı, birbirinizde hayran olduğunuz şeyleri anımsayın, evliliğinize ve ilişkinize dair hayranlığınızı geliştirin.

  1. Uzaklaşmak Yerine Yakınlaşın!

Çiftler birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını çoğu kez kötü niyetle değil, düşüncesizlik yüzünden göz ardı ederler. Eşinizle çatışma yaşadığınızda ondan uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı deneyin. Evliliğinizin bir duygusal banka hesabı olsun. Bu banka hesabında eşinize yönelik yaptığınız teşvik edici güzel bir davranış için kendinize bir puan vererek yapabilirsiniz. Eşinizin her bir davranışını ya da sizin her bir davranışınızı ince hesaplar tutarak yazmak ya da davranış düellolarından söz etmiyorum. Akşamları yemekte günü değerlendirmek, evi temizlemek, beraber sofrayı kurmak gibi davranışları not edebilirsiniz. Özellikle eşiniz size olumsuz bir olay anlattığında ondan yana davranmanız gerekir. Bu dışarıya karşı “BİZ” mesajını verir. Örneğin müdürüne kızan eşinize kalkıp “taşkınlık yapmamalısın” şeklinde yaklaştığınızda o da “bırak şu konuyu kapatalım” diyebilir. Halbuki “evet, müdürün seni şu yönden hiç anlamıyor” şeklinde yaklaştığınızda konuyu anlatmak için cesaretlenecek hem de sizin yumuşak tavrınız onu sakinleştirecektir.

195-of-the-cutest-and-most-beautiful-muslim-married-couples-43

  1. Eşinizin Sizi Etkilemesine İzin Verin!

Mutlu evlilikler adil güç paylaşımı, ortak kararlar ve saygı üzerine inşa edilmiş evliliklerdir. (Gottman, 2016) Karar alırken eşlerden birinin diğerine danışmaması, evde yalnızca bir kişinin tüm sorumlulukları yüklenmesi ya da eşlerden birinin diğerine saygısızca davranması ve hor görmesi, evlilikte çatışmaların başını çeker. Bu yüzden karar alırken eşinizin sizi etkilemesine, size fikirlerini ifade etmesine izin verin. Bu durum eşlerin birbirini olgunlaştırarak, hayat yolculuğunda birbirine rehberlik etmesine olanak sağlar. ‘Biz’i, ‘ben’e tercih etmek evliliğinizi kördüğüm gibi sağlamlaştırır.

  1. Çözülebilir Sorunlarınızı Çözün!

Uzlaşmaya açık olmak ise kabullenmenin bir sonraki basamağıdır. Günlük yaşamda para, eşinizin ailesiyle ilişkiler, iş stresi, ev işleri, yeni bir bebek gibi pek çok konuda tartışma yaşıyor olabilirsiniz. Tartışmaya girmeden önceki basamak ‘talep’ basamağıdır. Eşinizin sizden talep ettiği şey nedir? Bu talebin mantıklı yönü nedir? Buna göre nasıl uzlaşabilirsiniz? Bu sorular pek çok sorunu çözecektir. Evlilikte her sorun çözülebilir olmayabilir. Sorunların ardında kişilik özellikleriniz, inançlarınız gibi şeyler söz konusu ise, sorunlar kalıcı olabilir. Ancak bu sorunları kabul ederek bunlarla yaşamayı öğrenebilirsiniz. Çözüm her zaman değiştirmek değil, kaçınılmaz duruma karşı tavır alabilmektir.

muslim-couple-00

  1. Kilitlenmenin Üstesinden Gelin!

Eğer bir çatışmada dışlandığınızı hissediyorsanız, sürekli tartışıp aynı noktaya geri dönüyorsanız, incindiğinizi hissediyorsanız, konuşmalarınız şefkatten yoksun ise, birbirinizi hor görüyor ve aşağılıyorsanız KİLİTLENME yaşıyorsunuz demektir. Tartışmalarda kimse haklı değildir. Çatışmada yer alan objektif gerçeklik değil, öznel gerçekliktir. Bu yüzden her ne konuda tartışıyorsanız herkes kendi görüşünü savunuyordur. Çift terapisti Gottman, “İnsanlar oldukları gibi kabul edildiklerinde, sevildiğinde değişebildikleri gerçektir” der. Bu durum size kavganın eşinizin yüzünden çıkmadığı anlayışını benimsemenize yarar. Birbirinizin hayallerinize saygı gösterin. Birbirinizin hayallerini ortaya çıkarmak çatışmanın ardında gözden kaçan kişisel ihtiyaçları ortaya çıkarır. Unutmayın, aranızda yaşanan her ne ise bunda ikiniz de rol oynamaktasınız. Bu yüzden temel saygınızı birbirinize ileterek konuları tartışmanız birbirinizi yatıştırmaya yarayacak ve kilitlenmelerin önüne geçecektir.

  1. Ortak Anlam Yaratın!

Evlilik; çocuk büyütmek, işleri paylaşmak ve beraber yatırım yapmaktan ibaret değildir. Evlilik, iki kişinin el birliğiyle bir iç yaşam oluşturabilmesidir. İç yaşam çiftleri birbirine bağlayan semboller, ailenin ritüelleri, ailenin bir parçası olarak üstlendiğiniz rolleri içerir. Ortak anlam için ilk olarak ailevi ritüelleriniz ve bunlara bakış açılarınızı test edin. Evde akşam yemeğini beraber yemek konusunda eşiniz ile fikirleriniz aynı mı? Siz bayram ziyaretlerini severken eşiniz bundan nefret mi ediyor? Gibi farklı ritüelleri konuşun. İkinci adım ise ailedeki rollerinizdir. Karı-koca olmak konusunda aynı değerleri mi paylaşıyorsunuz? Sizin anne olmaya bakış açınızla eşinizin bakış açısı nasıl? Üçüncü adım ise hedeflerinizdir. Hayata dair ne tür ortak hedefleriniz var? Siz mali hedefleri öncelerken eşiniz bu hedeflere nasıl bakıyor? Dördüncü ve son adım ortak simgeleriniz/sembollerinizdir. Para, eğitim, yuva, sevgi, aile olmak konularında eşiniz ve siz ortak değerleri mi paylaşıyorsunuz? “Biz” olmak konusunda ne tür değerler üzerine düşünceleriniz var? Kişisel hedefleriniz evliliğiniz ile uyumlu olmasa bile kişisel hedeflerinizin örselenmediği, ortak sembollerin paylaşıldığı ve ritüellerin yapıldığı bir evlilik şüphesiz çatışmaları önleyecektir.

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *