Müzik Dünyasının Başörtülü Şöhreti

01 Mar 2018

 

Kendi ülkenizde şöhret olabilirsiniz. Ama dünyanın ilgisini çekebilmek daha büyük bir beceri gerektirir. 1986 doğumlu Malezyalı Yunalis binti Mat Zara’ai, Yuna adıyla, dünya müzik piyasasında şöhret olmayı başardı.

Yuna, 2005’te şarkılarıyla Malezya çapında tanınmaya başladı. Kısa sürede uluslararası alanda üne kavuştu ve müzik hayatına Amerika’da devam etti. O günler için şöyle diyor: “Los Angeles’a ilk geldiğimde insanlar benim tarzımla çok ilgiliydi. Ben ise Amerika’da renkliliğin güzellik olduğunun farkına vardım. Bunu Malezya’daki kızlara da anlatmaya başladım.”

Aslında her şey 19 yaşında başlamış: Hukuk öğrenimi sırasında bir gitar satın almış. Kadife sesi ve akustik gitarıyla hayat, aşk ve benzeri konulardaki derin düşünceleri şarkılarında dile getirmeyi arzulamış.

Kültürüne ve inancına özgü alışkanlıklarından vazgeçmeden, güzel sesi ve enstrümanları ile sahneyi dolduran Yuna, ilk albümünü 2008’de yayınladı. 2011’de ise New York merkezli bir firma ile anlaştı ve onu tüm dünya ile tanıştıracak adımı atmış oldu.

Yuna popüler kültürün gerekliliklerini tamamen reddedemese de, yine de başörtüsünden, farklı giyiminden ve geleneksel duruşundan taviz vermiyor. Instagram sayfasında kendisini modern kadının farklı bir türü olarak tanımlıyor.

Yuna, dünyaca ünlü modacı Jimmy Choo ile birlikte Malezya’nın turizm elçisi. Malezya Turizm Bakanlığı’nın 2015 yılında yayınladığı Malezya tanıtım filmine ise muhteşem sesi ile eşlik ediyor.

Ekşi Sözlük’te Yuna hakkında şunlar yazılmış:

başörtülü-şarkıcı-Yuna-Malezyalı-Müslüman

* uzun zamandır müzikçilik adına tertip edilmiş oluşumların içinde bundaki heycanlandırmayı bulamamıştım.
bana güzel yerler düşündürttü tekrar. tıpkı sia’nın bir dönemki tam zamanlı mesleği olduğu üzere. *

* söylemek istediklerim iki tane; yüksek sesli müzik dinlemediğimiz için hayatlarımız bir türlü yoluna giremiyor ve bu bayan güzel yurdumuza bi gelse, uçak parasını denklesek, başörtüsü puroblemini çözecek.

* ilk dinlediğim anda çok sevdiğim; bir klibinde arkada pharrell williams’ ı da görünce ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu anladığım, çok tatlı yetenekli müzisyen bir dünya yeteneği. kızın kötü tarafı şarkıları o kadar güzel ki insan hayatını sorgulatıp yanında birilerini aratıyor. işin aslı tek dinlenilemeyecek kadar güzel şarkılar yapıyor.

* basortulu malezyali sarkici. kendisinden su makaleden haberim oldu, meger amerika’da firtinalar estiriyormus. ben sesini ve tarzini julia stone’a benzettim bazi sarkilarinda, ama kendine has sarkilari da var, ayrica youtube’dan tikladigim her bir sarkisi guzel cikti, kisaca kendi tarzini olustirdukca eminim cok kaliteli islere imza atacak ve buralar hep entry dolacak.

Dinlemek isterseniz, işte size Yuna’dan bir seçki:

 

 

 

 

Bu şarkıyı kendi dilinde söylüyor:
Terukir Di Bintang

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir