Müzik Yaşamımızı Nasıl Etkiliyor?

29 Jun 2016

Hayatımız belli bir uyum, denge ve ahenk çerçevesinde şekillenirken, müziğin de bu armoniye eşlik etmemesi mümkün olabilir mi? Evde, arabada, bazen iş yerlerinde üzerimizdeki gerginliği atmak ve rahatlamak adına açarız hoş bir müzik… Stresi azaltmak, yorgunluğu atmak ya da üzüntü ve kaygıdan uzaklaşmak için dinlediğimiz güzel sesin ritmine kaptırırken kendimizi; hatta dayanamayıp biraz daha sesini yükseltirken, müziğin ruhumuza, zihnimize ve bedenimize ne tür katkılarda bulunduğunun farkında mıyız?

ankara-ari-muzik(1)

Yürüyüşe çıktığımız parkta işiteceğimiz hafif ve hoş bir enstrüman sesi bir an bizi durdurabilir; bir süre durup sadece onu dinlemeyi isteyebiliriz. Bu da kalp atışların ve vücut metabolizmasının çalışmasındaki ahenk ve düzene eşlik eden müziğin, aynı zamanda biyolojik dengemizin bir ürünü olduğunu gösterir. Çünkü notalar, rastgele yerleştirilmemiştir; belli bir dizilim ve ritmin sonucudur müzik…

472775521

Beyin hücreleri arasındaki kuvvetli bağların oluşumunu sağlayan mental faaliyetlerle gelişen zeka olgusu, müziği kullanan ve dinleyenlerde farklılıklar gösteriyor. Mesela beynin her iki yarım küresini de harekete geçiren müzik, dinamik bir denge sağlayarak kişilerde yaratıcılığı, sezgisel ve sözel yeteneği; nesneler arasında ilişki kurabilme kabiliyetini ve analitik düşünebilmeyi geliştiriyor.

beyin

Müzik dinlemek kişiyi harekete geçirir, enerjisini arttırır. Çünkü beynin duygu bankasını oluşturan limbik sistemini uyararak kişiye ilham kaynağı olur. Diğer bir ifadeyle, sesin titreşimleri bizim gözle göremediğimiz enerji yüklü dalgalanmalar meydana getirir. Bu kuvvetli enerjinin yayıldığı ortam ise bizim enerjimizi etkiler;  duygularımızı harekete geçirdiği gibi nabzımızı, kan basıncımızı, vücut sıcaklığımızı, kalp atışımızı düzenleyerek fiziksel anlamda da değişiklikler sağlar. İnsana huzur veren endorfin hormonunu salgılatarak ağrıları ve acıları hafifletir.

music

Müzik sakinleştirici ve beyin dalgalarını düzenleyici etkiye sahip olmakla birlikte öğrenme gücünü ve konsantrasyonu arttırır. Gün içerisinde saniyede 13-20 titreşim hızına sahip beta dalgaları; gözlerimizi kapatıp dinlenme moduna geçtiğimiz anda saniyede 13’ün altına düşen titreşimlere sahip alfa dalgaları; uyku durumunda ise 8’in altına düşen ritmik sayısıyla teta dalgaları yayılmaktadır. Dinlediğimiz müziğin kalitesine göre bu dalgalanmalar değişkenlik gösterir. Böylece güzel müziklerin etkisiyle beyinde oluşan sakinlik; kaliteli ve etkili öğrenmeyi sağlar.

O halde güzel bir müziğe kim “hayır” der?

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *