Müzikterapiyle Duygusal Yüklerinizden Arının!

20 Jan 2016

 

Ülkemizde bireyleşmenin artmasına bağlı olarak sosyal ilişkiler zayıflamış, yalnızlaşan insanların psikolojik ihtiyaçları da artmıştır. Bu talebe bağlı olarak terapi hizmetlerinde de çeşitlilik artmıştır. Görsel sanatlarla terapisi, müzikterapi, dans hareket terapisi, yaratıcı drama, yaratıcı yazı ve şiir terapisi, biblioterapi, fotoğrafla terapi, bunlardan yalnızca birkaçı. Bu terapi teknikleri ile yapılandırılmış seanslar kişisel farkındalık kazandırma konusunda da oldukça faydalı. Bu  yazımızda bu terapi tekniklerinden “Müzikterapi“yi ele alacağız.

Müzikterapi nedir?

 

Musical notes round a head of the person. A vector illustration

 

Müzikle tedavi insandaki işitme melekelerini geliştiren, bunları kullanan ve kişinin tedavi edilmesine vesile olan bir yöntemdir. Batıda “Müzikterapi, Müzikoterapi” olarak geçer.

Müzikterapi; bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır. (Müzik terapi yöntemi diğer tedavi şekillerinden oldukça farklı, çünkü ilacı müzik. Eski tıbba baktığımız zaman psikolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere, göz hastalıkları, spazmlar, kas ve eklem rahatsızlıkları, yorgunluk, huzursuzluk gibi hastalıkların yanı sıra, fiziksel hastalıkların çoğunda müzik terapinin kullanıldığına dair bilgiler var.)

 

music-therapy-1

Kimler Müzikterapi Yapabilir?

Müzikle Tedavi Kliniklerinde psikiyatr, psikolog, meşguliyet terapistleri, fizyoterapistler, konuşma ve dil hastalıkları uzmanları, öğretmenler, aileler, sosyal gönüllülerden oluşan bir ekip çalışır.

Hangi Durumlarda Müzikterapiye Gidilir?

Müzikle tedavinin alanı, fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar olduğu için, öncelikle bir hekim tarafından tıbbî değerlendirme yapmak esastır. Klasik tedavi yaklaşımlarını destekleyici kişinin iyileşme şansını arttıran, tıkanmalar olduğunda tedavi yolunu açan bir tedavi aracı olarak kullanmak daha doğru olacaktır.

 • Kişi işitme yoluyla öğrenmeye daha yatkınsa,
 • Kişinin müzik veya sese karşı duyarlılığı ve yönelimi varsa,
 • Fiziksel aktivite azalmışsa veya hareket sınırlılığı söz konuysa,
 • Zihinsel kapasite sınırlıysa,
 • Karşılıklı konuşma şeklinde terapilere uygun değilse,
 • Bir uyum problemi varsa,
 • Duyguları düşünceleri ifade etme ve iletişim zorluğu çekiyorsa,
 • Başka kişilerle bir araya gelme zorluğu varsa,
 • Kişinin farkındalığı yeterli değilse,
 • Bilinen tedavi yöntemleri yetersiz ve tehlikeliyse,
 • Eldeki veriler müzikle tedavinin başarılı olacağını ortaya koyuyorsa (iletişim, zihinsel, eğitimsel, fiziksel, psikososyal, duygusal, günlük hayat, müzikal, boş zaman, mesleki, dini, hayat kalitesi alanında hedefler doğrultusunda), müzikterapiye başlamanız uygun görülür.

Türk Müziğinde Makamlar ve Etkileri, Ebu Nasır Farabî (870-950) :

 

terapimuzik

Rast Makamı: İnsana sefa (neşe-huzur) verir.

Rehavi Makamı: İnsana beka (sonsuzluk fikri) verir.

Kuçek Makamı: İnsana umut verir.

Büzürk Makamı: İnsana cesaret verir.

Isfahan Makamı: İnsana hareket kabiliyeti, güven hissi verir.

Neva Makamı: İnsana lezzet ve ferahlık verir.

Uşşak Makamı: İnsana gülme hissi verir.

Zirgüle Makamı: İnsana uyku verir.

Saba Makamı: İnsana kuvvet verir.

Buselik Makamı: İnsana kudret verir.

Hüseyni Makamı: İnsana sükunet, rahatlık verir.

Hicaz Makamı: İnsana tevazu (alçakgönüllülük) verir.

Müziğin başlı başına sağaltıcı bir etkisi vardır, bazen bir şarkı pek çok şeyi anlatıverir. Müzikterapi aktif ve pasif olarak yapılabilir. İster terapistle müzik yaparsınız, isterseniz terapistin dinlettiği müziği dinlersiniz tercih size kalmış. Denemeye ne dersiniz?

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *