Nasıl Çözüm Odaklı Düşünebiliriz?

14 Oca 2017

 

Yaşamımız boyunca seçimler yaparız: Eş seçimi, iş seçimi, ev seçimi, arkadaş seçimi… Bu seçimlerin sonunda nelerle karşılaşacağımızı ise çoğu zaman göz ardı ederek, sadece bir karara varırız çoğu zaman. Öyle ki, seçimlerimizin bir kısmını da kendimiz değil, yerimize ya anne-babamız ya da bir başkası yapmaktadır bazen, çünkü daha az sorumluluk edinmiş oluruz böylelikle. Hayatımız, yaptığımız seçimlerle yön buluyorken, düşüncelerimizin çözüm odaklı mı yoksa sorun odaklı mı olacağına karar vermeliyiz öncelikle.

Labyrinth

Düşüncelerimizin hangi yönde daha aktif olduğunu bulmaya çalışarak ilerlemeliyiz. Bir durum veya olay karşısında ilk olarak nasıl tepki  veriyoruz? Sebepler dairesinde kalmak, sizin doğru kararlar almanıza engel olur. Acaba sadece suçlayıcı bir yaklaşımla mı, yoksa yapıcı olarak mı harekete geçtiğinizi tespit etmeniz gerekiyor. İnsanın kendisini sürekli olarak suçlaması, çözüm üretme kabiliyetini zayıflatır. Ardından, şimdi şu durumda ne yapmalıyım, ona karar vermeniz gerekiyor. Geçmiş bitti, gelecek henüz belli değil; o halde anda kalıp harekete geçmeyi denemelisiniz. İnsan ruhunun temel gereksinimlerinden olan “sonsuzluk” ve “süreklilik” duyguları, anı yaşayarak tatmin oluyor. İnsan ruhu, ne geçmişin bitmişliğiyle, ne de geleceğin acabaları ile bir kısıtlama yaşamak istemiyor. Bu yüzden de “şu anda ne yaparsam doğru bir adım atmış olurum?” sorusuna odaklanarak çözüm bulunabilir.

Problem solution concept showing problems solving using brain by thinking and creativity. Question marks are representative of problems while glowing bulb is representative of solution.

Hayat bizim seçimlerimizle yön buluyor. Ancak şöyle bir problem var ki, bizler seçimlerimizin bize getirdiği sorumluluklarla yüzleşemiyoruz çoğu zaman. Bu yüzden de ya reddediyoruz sorumlukları/sorunları, ya umursamaz davranıyoruz, ya da bir başkasına devrediyoruz, üstlenmiyoruz. Oysa kararlarımızın bir kısmını zorla yapmış olsak bile, büyüklerimizin isteğiyle gerçekleştirsek bile, o seçimi biz yaptık. Beraberinde gelecek olan sıkıntılara veya görevlere karşı da hazırlıklı olmalıyız. Eğer beklentilerimizi ona göre şekillendirebilirsek, daha güçlü olduğumuzu fark ederiz. Mesela birini çok sevip hayatımıza alırken, bir gün o kişiden zarar da görebileceğimizi düşünebilmeliyiz. Yaptığımız seçimlerin sonunda olabileceklere karşı, alternatiflerimiz de olmalı. Dolayısıyla bir pürüz ile karşılaştığımızda, daha olgun ve çözüm odaklı hareket etmek daha kolay olabilecektir.

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir