Nedir Bu Black Friday Çılgınlığı?

27 Kas 2017

Geçen hafta meşhur Black Friday indirimlerini ardımızda bıraktık. Bu haftaya ise Cyber Monday ile başladık. Peki nedir bu Black Friday çılgınlığı? Öncelikle Black Friday’in ne olduğunu yazarak başlamak istiyorum. Black Friday Şükran Günü’nü takip eden ilk Cuma günü ABD’de “kutlanan” bir indirim şöleni. Yıllardır süre gelen Black Friday indirimlerinde markalar çok büyük indirim oranları ile müşterilerini alışverişe davet ediyor. Cyber Monday hemen peşi sıra gelen pazartesi günü ve kısaca Black Friday indirim şöleninin online mağazacılığa taşınmış hali.

 

Bu olayın Black Friday olarak adlandırılmasının sebebi ise muhasebede kırmızı zararı gösterirken, siyahın karı gösteriyor olması. Yani aslında Black Friday, satıcılar için kârlı Cuma diyebiliriz. Bu sayede markalar yıllık cirolarını yükseltirken; alışverişin asıl yükseldiği 13. ay denilen Thanksgiving ve Christmas arasındaki günlere de hazırlık yapılmış oluyor.

Peki Black Friday çılgınlığının sebebi ne? Dediğim gibi ABD’de bu indirimler gerçekten çok büyük oranlarda oluyor. İnternet alışverişine hakimseniz, yurt dışında bunun gerçek bir indirim olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden bir maaş çekinden diğer maaş çekine yaşayan Amerikalıların, bu indirimlerde çadır kurup beklemelerini az da olsa anlayabiliyorum. Bizdeyse şeffaf ticaret politikası olmadığı için fiyatların genelde önce yukarı sonra aşağı çekildiği sözde bir indirim oluyor. E durum böyle olunca Türk halkının bu indirimlerde neden bu kadar heyecanlandığını anlamak biraz güçleşiyor.

Anlamak güçleşiyor ancak açıklaması çok kolay. İnsanlar artık impulsif bir şekilde alışveriş yapıyor. Bir şey ucuzsa ya da indirim varsa onu alma ihtiyacını hissediyor. Kocaman indirim yazılarına, telefonlara gelen mesajlara dayanamıyor. Yani Black Friday indirimlerinin aslında alıcıya fayda sağlaması gerekirken bizde sahte indirimler ve yapılan psikolojik yönlendirmeler ile alıcılar satıcılara yardım etmiş oluyor.

Demem  o ki; bir dahaki Black Friday indiriminde derin bir nefes alın, gelen mesajları silin. Girdiğiniz mağazada sepeti doldururken oranın kirasını ödemeniz için manipüle edildiğinizi hatırlayın. Sakince ihtiyacınız olmayan her şeyi geri bırakıp az ve öz ihtiyaç alışverişi yapın.

 

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir