Nedir bu Strobing?

23 Tem 2015

Son birkaç senenin en meşhur makyaj trendi olan “kontür” işleminin tahtını sallamaya başlayan strobing tekniği nedir? Kontürle arasındaki farklar nedir ve nasıl uygulanır? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası için okumaya devam edin…

Strobing

Strobing nedir?

Strobing aslında Highlighting (aydınlatma) ile tamamen aynı olsa da yepyeni bir adla yeni bir isimle gelerek son zamanların en büyük makyaj trendi haline geldi. Işığı yansıtan bir aydınlatıcı ile yüzün yüksek noktalarının aydınlatılarak daha sağlıklı ve canlı bir görünüm elde edilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda kullanılan renk ve ürün çeşidi de azaldığı için çok daha taze ve doğal bir makyaj ortaya çıkıyor.

wpid-2015-06-18-13-03-13

Strobing ve Kontür arasındaki fark nedir?

Kontür işleminde aydınlatıcı, kontür pudrası ve allık üçlüsünü kullanarak yüzün “ideal” yüz şekline kavuşturulmaya çalışılırken strobing’de diğer her şeyi kenara kaldırıp aydınlatıcılara sımsıkı sarılıyoruz. Kontürün temel amacı yüze boyut kazandırarak yüz hatlarını ön plana çıkartmakken strobing tekniğinin asıl amacı ise, cilde ışıltı ve canlılık katarak bunu yerine getirmek.

afe31f29222594c581e067a972245a49

Strobing nasıl yapılır?

Öncelikle cilt tonunuza ve cilt tipinize uygun aydınlatıcıyı bulmakla işe başlamalısınız. Eğer cildiniz yağlı ise pudra, kuru ise de sıvı yahut krem aydınlatıcıları kullandığınız zaman sonuç sizin için çok daha iyi olacaktır. İkinci adım ise; bütün makyaj ürünleri için geçerli olan bir adım; doğru ürünü buldunuz ve sıra doğru aplikatörü bulmakta. Aydınlatıcılar parlak yapıda oldukları için yüzünüze uygularken elinizi korkak alıştırın ve yelpaze fırça gibi hafif uygulama sağlayan ürünleri tercih edin.

face-highlighting-800-600x494

Yukarıdaki temel adımları hallettiyseniz geriye sadece uygulama kısmı kalmış demektir. Yukarıdaki şemada beyaz gözüken yerler aydınlatıcıyı sürmeniz gereken noktalar. Yanlarındaki açıklamalar ise ne işe yaradıkları… Biraz pratik yaptıktan sonra kolayca elinizin alışacağı ve gözünüzün de alışması ile beraber vazgeçemeyeceğiniz bir yöntem olacağından eminim. Eğer strobing ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa yorum olarak bırakmayı unutmayın…

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Yorumlar

  1. Merhabalar Şeyma yine harika bir iş çıkarmışsın emeğine sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir