Neelam Hakeem: “Sizi mutlu eden şeylere odaklanın”

23 Eyl 2019

Neelam Hakeem, Amerika’da Müslüman kimliğiyle öne çıkan bir rap yıldızı ve ilham veren bir instagram stilisti. “Kendiniz olun. Nelerin trend veya ‘in’ olduğunu umursamayın; sizi mutlu eden şeylere odaklanın” diyen Neelam Hakeem ile ailece İslamı keşfedişleri; rap’teki yükselişi ve muhafazakar giyim stili konusundaki tavsiyelerine odaklanan bir söyleşi yaptık:

Nasıl bir ailede büyüdünüz? Annenizin hastalığı sonrası hayatınızın fazlasıyla değiştiğini biliyoruz… Bize biraz kendi çocukluk ve gençliğinizi anlatır mısınız?

Ebevenynlerim ve iki kız kardeşimle beraber Seattle Washington’da büyüdüm. 12 yaşımdayken, ailem İslamı tercih etti, önceden Hristiyanlardı. Annem ve babam ayrılana dek standart bir orta sınıf aileydik. Sonra, Los Angeles California’ya taşındık ve hala buradayız. LA’de liseye gitmek benim için büyük bir kültür şokuydu, buna rağmen kendimi buraya ait hissediyordum.

Neelam Hakeem adını 12 yaşınızda kendiniz seçtiniz; farklı bir adınız vardı… Bir gün babanız geldi ve artık Hıristiyan değil, Müslüman olduğunuzu söyledi. O günlerin hikayesini de sizden dinlemek isteriz…

Babamın hikayesi, Malcolm X’in hikayesine oldukça benziyor aslında. Geçmişi ve tarihiyle ilgili bilgileri ve yaşanmışlıkları arayan ve köklerine daha sıkı bağlanmak adına gerekli değişimleri gerçekleştiren Afro-Amerikan bir adam. Bizi hiçbir zaman bir dine zorlamadı, araştırmamızı ve kendi kararımızı vermemizi istedi; bunun için ona minnettarım. Araştırmamı yaptıktan sonra İslam inancını seçtim.

2007 yılında hijabi giyinmeye karar verdiniz ve o tarihte 21 yaşındaydınız… Bu kararı nasıl aldınız; neler etkili oldu üzerinizde?

Aslında, son üç yıldır düzenli olarak türban giymeye başladım. Müslüman Kadınlar Günü’nde, sosyal medyada ilgili hashtagi incelerken, birbirinden güzel Müslüman kadınların, muhafazakarlıklarını muhteşem bir şekilde yansıttığını gördüm. Tüm bunlardan ilham alarak, o an aynısını yapmaya karar verdim. Modest modaya aşık olmuştum resmen ve kadınların bu giyim tarzına zorlanmadığını ve kendi kararlarını verebileceğini tüm dünyaya göstermek istedim.

Amerika’da Müslüman olmak ile dünyanın başka bir ülkesinde Müslüman olmak arasında fark var mı?

Bence Amerika’da Müslüman olmakla, diğer ülkelerde özellikle Müslüman ülkelerde Müslüman olmak tamamen farklı. Müslüman bir ülkede, seninle aynı inancı benimsemiş, aynı kültürü paylaşan insanlarla birlikte yaşıyorsun ve orada “farklı” olarak görülmüyorsun. Aynı zamanda, diğer insanlar neye, nasıl inandığına dair dinini anlatım biçimini kontrol etmiyorlar. Amerika’da, azınlık olarak görülüyoruz. Ancak, Amerika’da Müslüman olmanın çok pozitif bir yanı var: Kültürel çeşitliliği benimsemeyi öğreniyorsunuz; bu da her görüşe açık olmanızı sağlıyor. Bence bu çok güzel bir bakış açısı.

Müzik, hayatınıza nasıl girdi?

İlk rap parçamı instagram sayfamda yayınladım. Diddy, The Shaderoom ve pek çok insan tarafından repost edildi; bu sayede takipçi sayım oldukça arttı. İkinci rap parçamı Diddy ve The Shaderoom yine kendi sayfalarında yayınladı ve Diddy bizzat, birlikte işler yapmak için bana ulaştı. Sonraki büyük rap şarkımsa Will Smith, Eryka Badu, Worldstar Hiphop ve pek çok insan tarafından repostlandı! Son parçamın viral olmasıyla beraber takipçi sayım devasa şekilde arttı. Eş zamanlı olarak Vogue, BET, Essence gibi büyük markalar ve plak şirketleri benimle iletişime geçti; bu durum müzik kariyerimde daha sağlam bir şekilde yürümemi sağladı. Harika bir yolculuğun içindeyim.

Rap şarkıcısı olmaya nasıl karar verdiniz? Müslüman kimliğinizle bu alanda iş yapmak, para kazanmak zor mu?

Paylaştığım rap parçalarına gelen övgüler sayesinde tam anlamıyla bir rapçi olmaya karar verdim. Bir Müslüman olarak bu alanda çalışmak benim için çok zor; çünkü kendi yolumu kendim çizmek zorundayım. Rap dünyası için normların dışında biriyim ve farklı olmak her zaman zordur. Başarabilmek ve devam edebilmek için daha dayanıklı ve daha kararlı olmam gerekiyor.

Şarkılarınızda nelerden söz ediyorsunuz; o sözler nasıl ortaya çıkıyor; size neler ilham veriyor?

Rap parçalarımda ele aldığım olaylar, tecrübelerim ve dünyada olan bitenler hakkında genel gözlemlerimden oluşuyor. Bence müzik ait olduğu dönemi yansıtmalı, ben de bunu başarmaya çalışıyorum. Dünyada ses getiren olayların tümü bana ilham veriyor. 

Anne olmak sizi değiştirdi mi? Mesela şarkı sözlerinize yansıyan değişiklikler oldu mu?

Anne olmak beni kesinlikle değiştirdi. Dünyaya yeni bir çocuk getiren her kadın için kaçınılmaz bir durum var: Öncelikleriniz ve ahlaki olarak tüm hisleriniz ve düşünceleriniz tamamen değişiyor. Anne olmak yazdığım sözleri çok etkiliyor çünkü kızım şarkılarımı dinlemek ve söylemek istiyor, bu yüzden utanacağım şeyler yazmak istemiyorum.

2017’de instagram sayfanızın (@neelam_) yapısı birden değişiverdi… Moda hayatınıza nasıl girdi?

Daha önce de dediğim gibi Müslüman kadınlar gününde tüm stilimi değiştirmeye karar verdim, deyim yerindeyse kendimi tekrar tasarladım. O gün gördüğüm kadınların beni etkilediği gibi, ben de birine motivasyon verebilirsem bu benim için harika olur. Instagram’dan gelen mesajlarda, onlara ilham verdiğimi ve tüm maceramı takip ettiğini söyleyen kadınları görmek beni göz yaşlarına boğuyor.

Rapçi kimliğinizle modest ürünler bulmak ve kendi stilinize uyarlamakta zorlanıyor musunuz?

Modanisa ve diğer markalar sayesinde, benim için modest kıyafetler bulmak çok da zor olmuyor. Diğer Müslüman kadınların tarzından ilham almak ve nerelerden alışveriş yaptıklarını görmek harika. Bence şu an birbiriyle paylaşım halinde olan ve birbirini besleyen, çok güzel bir modest moda komünitesi bulunmakta. Ayrıca, teknik olarak modest sayılmayan kıyafetleri de tarzıma havalı bir şekilde uyarlamayı severim. 

Nasıl bir gardırobunuz var; stilinizi tarif etmenizi istesek bize neler söylersiniz?

Belirli bir tarzım olduğunu söyleyemem, ruh halim ve bulunduğu yere göre değişebiliyor. O kadar hızlı tarz değiştiriyorum ki ben bile kendi tarzımı isimlendiremem (ha, ha 🙂 ama her zaman havalı görünmeye çalışırım.

Hiç kimse bir kadına nasıl giyinmesi gerektiğini dikte etmemeli, diyorsunuz… Dikte edenlerle mücadele etmenin bir yolu var mı?

Kadınların, kadınları desteklemesi çok önemli. Bir kadın, muhafazakar giyinmiyor ya da Müslüman değil diye modest giyinen Müslüman kadınları destekleyemez diye bir şey yok. Fransa gibi yerlerde burkini giyen bir grup bulunuyorsa, tüm kadınlar onları desteklemeli ve haklarını korumalı. Ayrıca, kendiniz olun. İnsanların ne dediğinin bir önemi yok. Nelerin trend veya “in” olduğunu umursamayın; sizi mutlu eden şeylere odaklanın.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir