Nefertiti Diyeti

04 Kas 2014

Tarihte bilinen ilk diyetin bir erkek tarafından uygulandığını biliyor muydunuz? 🙂

1084 yılında Britanya kralı William, aldığı kilolar nedeniyle ata binmekte zorlanınca sadece alkol tüketerek yemek yemeği reddetmiş.

1862 yılında basılan ilk diyet kitabı  ise “ Letter on Copulence Addressed to the Public”  William Banting’in  eseridir. Ve tam 68.000 adet satmıştır. 🙂

1800’lü yıllara kadar diyetin pek bilinmemesi, soyluların şişman, altı sınıfın zayıf olmasından kaynaklanıyor. Kesin olarak bilinen şey, soyluların rahat hareket edemeyince diyete başvurmasıdır.

african-mango-seed-extract-Australian-dieting-tablets-621x309

Günümüze dönersek, zayıflama sektörü dev bir pastaya benziyor. Defile izlerken “Açlıktan ölmeden son adım” adlı bir gösteri izlemiş gibi oluyoruz. Ünlüler röportajlarında solgun yüzlerini makyaj ve silikonla gizlerken formda kalmanın sırlarını veriyor. Zayıflama vaat eden merdiven altı ilaçlar bir yana, merdiven üstü ilaçlarında pek işe yaradığı söylenemez.

Barbie-Movie-Critics-Claim-A-Real-Life-Human-Barbie-Would-Look-Absurd-665x385

Kendimizi bu döngüye kaptırıp, çocuklarımızın yanında mütemadiyen dile getirdiğimiz kilo sorunu, onlara barbie alarak empoze ettiğimiz güzellik anlayışı ile birleşiyor. Ortaya gerçeklik algısına sahip olmayan, yapay güzellik peşinde koşan bir nesil çıkıyor.

5.12_featured_article1

Peki düğüne az zaman kala kilo vermek isteyen gelin adayları, ipin ucunu kaçıranlar, ya da sağlıklı yaşamı seçmeyi düşünenler için doğru diyet yöntemleri yok mu? Tabii ki var. İyi bir başlangıç önemlidir.

how-to-lose-weight-11

Başlangıç derken, Pazar gününün kadınların en çok tartıldığı gün olduğunu biliyor muydunuz? :)”Bu tartı kesin bozuk” dediğimiz o an, Pazartesi başlayan diyetlere benzer. İkisi de can sıkıcıdır. Pizzanın yanında diyet kola içerek vicdanımızı temizleriz. Bir koşu eczaneye gider, önce eczanenin tartısına çıkarız. Kıyafetleri beş kilodan sayarak, evdeki tartının bozuk olduğuna kendimizi ikna ederiz. 🙂 Eve gidip arkadaşlarla bu yas sürecini kek yiyerek atlatmaya çalışırız.

funny-weight-loss-cartoon-joke

Tabii teselli bulduğumuz arkadaşlarımızın kilolu olması tercih sebebidir 🙂 “Yiyorum kilo almıyorum” derken lokmaları bütün yutarak bizi delirten hanımlar, eye linerı akşama kadar akmayan, eşarbı kalıp gibi durup bozulmayanlar kadar sinir bozucudur 🙂

hijanefertiti

Alman arkeologlar, 1912 yılında Mısır’da bulunan, M.Ö 1300’lü yıllarda yaşadığı tahmin edilen kraliçe Nefertiti”nin bile büstü yapılırken, ağız bölgesindeki kırışıklıkları yok edip, tümsekli burnunu düzelttiğini anladıklarını belirtti. Güzelliği ile ünlü kraliçe bile kusurlu bulunmuşken, biraz kilo fazlası üstesinden gelemeyeceğimiz şey değil…

Nefertiti güzelliği kadar kendine güvenen kadının simgesidir. Nefertiti gibi hayatı ıskalamadan hedefe ulaşmak mümkün.

İşte size denenmiş kek tariflerinden daha sağlam 6 Nefertiti önerisi : (Nefertitinin 6 güzel kızı vardır)

1. Güne mutlaka bir bardak suyla başlayın. Öğlene kadar içtiğiniz suyun vücuda olumlu etki ettiğini unutmayın. Evinizde 1 veya 1,5 litrelik pet şişe bulundurun. Böylece ne miktarda su tükettiğinizi daha net gözlemleyebilirsiniz.

2. Çocuğunuz varsa, okula bıraktıktan sonra yürüyüşe devam etmek, spor yapmanın en pratik yoludur. Çalışıyorsanız, ulaşım aracından bir durak önceden inin. Gittikçe arttırın. Ne şekilde olursa olsun yürüyüş yapmak tüm vücudu çalıştırır. Yürüyüş yaparken müzik dinlerseniz, çok keyifli olduğunu göreceksiniz. Kış mevsimi kilo vermek için idealdir. Kışın soğukta yapılan spor, yazın yapılandan daha fazla kalori yaktırır.

3. Kahvaltı zamanı geldi. Sabahları spor yaparak hak ettiğiniz kahvaltının tadını çıkarın. Bir dilim ekmek, kibrit kutusu kadar peynirle yaşanmaz.  Yapamadığımızı kabul edip akışına bırakalım 🙂

4. Ev hanımları kendilerine özel yemek yapmanın zor olduğunu iyi bilirler. Külfetli ve zahmetli yemek tarifleri diyet yapmaktan vazgeçmek için iyi bir neden. Öğlen veya akşam ne pişirdiyseniz porsiyonunuzu azaltın. Bunu kendinizin bile anlamayacağı miktarda yavaş yavaş yapın. Metabolizmayı kandırmak zor değil.

5. Çantanızda mutlaka diyet ürünü ya da leblebi gibi düşük kalorili yiyecekler taşıyın. Bana bu yüzden sürekli yediğimi ama kilo almadığımı söylerler. Bu metabolizmanızı kandırmanız için ikinci işe yarayan yöntemdir.

6. Kahvaltının aksine yemeklerden önce bir kase müsli, yulaf veya gevrek tüketmeniz açlığınızı bastırır. Bununla birlikte kendinize fazla tükettiğiniz bir yiyeceği yasaklayın. Örneğin; patates kızartması fazla tüketiyorsanız, veya çaya çok şeker atıyorsanız bunları kesmek kilo vermenize şaşırtıcı derecede yardımcı olacaktır. Tek yasak, tüm gün kısıtlanmaktan iyidir…

Bu basit 6 öneri iyi bir ön hazırlık olabilir. Devamında doktorunuza danışarak, diyette olmanın verdiği olumsuz psikolojinin üstünden gelebilirsiniz.

Modanisa kadını hayattan beklediklerini er ya da geç alır. Kilo vermek ufak bir ayrıntıdır sadece…

Gelecek yazımda sizi ince gösteren kıyafet seçimlerim olacak…

Hija‘dan sevgiler…

Paylaş

Yorumlar

  1. Bu yazıyı çok beğendim özellikle barbie kısmı çok önemli emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir