Nefes egzersizi ile stresi nasıl yenersiniz?

13 Kas 2019

Diyetisyen ve Yoga Eğitmeni İrem İLBAKAN ÇİFTÇİ, Modanisa Dergi Kasım-Aralık 2019 sayısında nefes egzersizleriyle stresi nasıl önleyeceğimize dair ipuçları verdi.

Stres, bedeni ve zihni etkileyen biyolojik ve psikolojik bir süreçtir. Hepimizi etkileyen bu durum günlük yaşamda o kadar çok duyduğumuz bir olgu haline geldi ki, bununla başa çıkmak için alternatif yollar arıyoruz.

Eğer sizi strese sokan faktörlerin farkında olursanız o zaman bu düşünceleri ya da durumları kendinizden uzaklaştırmak için farklı yollar arayabilirsiniz. Sizinle olumsuzlukları kendinizden uzaklaştırmak için oldukça etkili, güzel bir nefes tekniği paylaşmak istiyorum:

• Nefes egzersizi için öncelikle rahat bir pozisyonda oturun.

• Gözlerinizi kapatın.

• Nefesinizi yavaşça alıp yavaşça verin ve bu akışın içinde bedeninizde gergin noktaları kontrol edin. Nefes alıp verirken bu gergin noktaları serbest bırakıp bedeninizi gevşetmeye çalışın.

• İyice rahat hissettikten sonra önce nefesinizi tamamen boşaltın, bu şekilde rahat ve derin bir nefesle daha güzel bir başlangıç yapabiliriz.

• Şimdi derin bir nefes alırken, size olumlu ve rahat hissettiren, iyi hissettiren duyguları düşünün. Nefes alırken sevgi, mutluluk, huzur, şefkat gibi duyguların zihninize ve bedeninize yayıldığını düşünün, bunu hissetmeye çalışın.

• Nefesi boşaltırken ise, size olumsuz hissettiren, gergin hissettiren ne varsa sizden uzaklaşsın.

• Nefesi yavaşça alıp, yavaşça boşaltın ve her nefes alıp verişte bu akışı tekrarlayın.

Nefeste herhangi bir sınır yok kendinizi rahat ve sakin hissedene kadar bu akışı sürdürebilirsiniz. İlk uyguladığınızda yeterli gelmeyebilir, odaklanamayabilir ya da çok kısa süre dikkatinizi verebilirsiniz. Bu önemli değil; zamanla uygulama daha da iyileşecektir; siz sadece denemeye devam edin ve uygulama sonucunda gelen rahatlığı hissedin.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir