Nev Mekan Üsküdar

24 Mar 2016

 

Hani bazen mistik bir havaya bürünür, sıcak, sakin bir ortam ararız kendimize. Elimize kitabımızı alıp kahvemizi yudumlamak isteriz. İşte Nev Mekan tam bu isteklerimize kavuşmamız için kurulmuş tarihi bir mekan. Yüksek tavanı, köşenize çekilebileceğiniz oturma düzeni, rahat koltukları, şık yer karoları ve en önemlisi yüzlerce kitap barındıran kütüphane rafları…

dcda933e-3411-4d94-9121-f075b629e1b1__DSC8802

Kitap cafe konsepti ile Nev Mekan kendini şu sözlerle tanıtıyor:

” Nevmekan, bir irfan projesidir.
Din, dil, ırk ve ideoloji ayrımı yapmadan, herkesin ve her kesimin huzurlu, güvenli bir şekilde bir araya gelebileceği, nev-i şahsına münhasır kimlik sahibi bir mekandır.
Bu mekâna sanat, edebiyat, mûsikî veya düşünce alanında meziyetleriyle tanınan; becerileri yerelden evrensele kabul görmüş üstadlar ve bu üstadlardan faydalanmayı arzu eden, faydalanabilecek yeteneklere sahip olan insanlar dahil olacaktır. Nevmekan; bünyesinde yer alan Kahve, Sanat Galerisi ve Sahnesi ile faaliyetler gösterecektir. Bu faaliyet alanı içerisinde ayrı ayrı dallarda ancak her biri Nev Mekan bünyesinde bir bütünlük oluşturacak şekilde düzenlenecek faaliyetler gerçekleştirilecektir.
Edebiyat, sanat ve fikir hayatımızı nitelikli bir şekilde  yaşatmak,
Yerelden dünyaya açılan milli değerlerimizi bir araya getirmek;
İlim ve irfan temelli bir sanat ve muhabbet ortamı tesis etmek;
Üsküdar’ımızın medeniyetimize öncülük eden kültürel kimliğini fark ettirmek.”

660342b6-2338-4e8c-8b43-8d853b16633f__DSC8787

Üsküdar Belediyesi’nin işlettiği, öğrencilerin, eğitimcilerin, yazarların çokca geldiği mekan mimari yapısının yanında çok leziz mutfağı ve uygun fiyatları ile de vakit geçirilmeye değer bir mekan.

e25b8c20-7066-4b5f-b334-1c3c8b15780e_Nev_Mekan_

Sıcak aylarda bahçede de hizmet veren, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin hemen yanında bulunan mekan haftanın her günü 08.00/23.00 arası açık.

Adres: Selami Ali Mahallesi Gazi Cad. No:12 Üsküdar/ İstanbul

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir