Nihan Peker Röportaj / İstanbul Modest Fashion Week

15 Mar 2019

Nihan Peker ile Fashion Week ve stili üzerine konuştuk!

‘Bedenine bakan insanların ruhu da güzel duruyor’

Nihan Peker, 1985 yılı İstanbul doğumlu. Yüksek lisans eğitimi için gittiği Milano Istituto Marangoni’yi onur derecesiyle tamamladı. Ünlü markalar için tasarımlar yapan; Swarovski’nin düzenlediği tasarım yarışmasında finale kalan ve Hammal adlı koleksiyonu Londra, Paris ve Milano podyumlarında yer alan Nihan Peker, şimdilerde, Modanisa İstanbul Modest Fashion Week için bir koleksiyon hazırlıyor.

Beyazı da siyahı da çok seviyorsunuz… Bu sevginin gerekçeleri var mı?

Hem siyah hem de beyazın gücüne çok inanıyorum. Özellikle de en minimal tasarımlara bile güç kattıklarına… Benim için bu renk bir uğur gibi oldu aslında; mutlaka her koleksiyonumda yer veriyorum ve diğer renklere de rehberlik ettiğini düşünüyorum.

İlk kez gördüğünüz birisine bakar bakmaz, ne giymesi gerektiği hakkında zihninizde fikir oluşur mu?

Aslında yeni tanıştığım birine o gözle pek bakmamaya gayret etsem de ister istemez zihnimde bir fikir beliriyor. Keşke başka türlü giyinseydi daha çok yakışırdı diye düşündüğüm çok an oldu; fikrim sorulursa da tabi ki söylemekten kaçınmıyorum bunu.

Çok şık ama giyilmesi imkansız kıyafetler hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyoruz.

Moda elbette yerine göre biraz da eğlence ama ben çok giyilebilir bir mantıkla tasarlamaya alışkın olduğum için elim hep daha giyilebilir tasarımlara gidiyor. Ben şov parçaları için riske girilmesine varım; ama çok şık ve giyilebilir elbiselerin daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyorum. Ne kadar gerçek bana göre o kadar iyi.

Çok değil bir aya kadar mezuniyet törenleri için kıyafet arayışları başlayacak… Genç kızlarımızın rehberliğe ihtiyacı var. Onlara ne önerirsiniz?

Mezuniyet, genç kızlar için çok önemli bir sahne ve o hallerine dönüp seneler sonra tekrar tekrar bakacakları bir anı olduğundan çok da önemli. Ben abartıdan uzak, naif, kuğu gibi tasarımları mezuniyet kızlarına çok yakıştırıyorum. Okul hayatlarını taçlandıracakları enfes bir gün için en şık ve zarif hallerinde olmalarını öneririm. Ne kadar az makyaj, ne kadar az işleme bence o kadar zarif ve sade..

Zarif ve şık görünmek için sadece güzel kıyafet yetmiyor… Posture/duruş hakkında ne düşünüyorsunuz? Kadınların bu konuda nasıl bir rehberliğe ihtiyaçları var sizce?

Kıyafet kesinlikle ikinci planda, öncelikle bir kadının tavrı ve genel duruşu onun çizgisini belli ediyor. Her daim zarafet içerisinde olan kadın zaten bir adım öndedir, daha sonra elbette giyim kuşam geliyor. Çok iyi ve pahalı markalar içerisinde çok ucuz gözükebilir veya çok ekonomik seçimlerle inanılmaz şık durabilirsiniz; bu kesinlikle taşıyabilmekle alakalı. Bu arada hepimizin en sık yaptığı hatalardan biri de dik durmayı unutmamız. Bedenine bakan, sağlıklı kişilerin hem ruh olarak hem de duruş olarak daha güzel durduğunu düşünüyorum.

“Gelinlik dediğin şaşalı ve abartılı olur” önyargısını, 2018’de tasarladığınız gelinliklerle yıktınız… Meğer gelinlikte sadeliğin de çok beğeneni varmış. O tasarımlardan sonra ne tür geri dönüşler aldınız?

Ben kendi markam için yaklaşık 8 senedir hem abiye hem de gelinlik tasarlıyorum ama sosyal medyanın da gücüyle son zamanlarda tasarladığım özellikle daha muhafazakar ama sade olan modellerin çok ilgi gördüğünü gördüm. Ben de artık her yeri dantel ve taşlara boğulmuş gelinliklerden çok sıkıldım. Bu yüzden o tasarım bence hepimize biraz nefes aldırdı. Çok sade olup da yine de oldukça iddialı olabileceğimizin bir kanıtı oldu aynı zamanda… Çok yakında yeni gelinlik koleksiyonumuzda da buna benzer modellere rastlayabileceksiniz.

Modanisa ile yaptığınız işbirliğiyle, İstanbul Modest Fashion Week için yeni bir koleksiyon hazırlıyorsunuz… Bu koleksiyon hakkında biraz ipucu verebilir misiniz?

Çok heyecanlandığım ve ilk günden beri sunmak için sabırsızlandığımız bir koleksiyon. Bir çok kişiye ulaşacak olmak ve Nihan Peker tasarımlarını hem günlük hem de daha şık halleriyle sunup bunu bir de defile ile taçlandırıyor olmak çok heyecan verici. Çok özel detayların ve renklerin olduğu, sade ve modern bir koleksiyon oldu. Umarım gören herkeste aynı etkiyi yaratır. Böyle bir koleksiyon hazırladığımız için çok mutlu ve heyecanlıyız.

Modanisa Modest Fashion Week ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.


[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir