Nike ve Gap’ten “Tesettür Cesarettir!” Girişimi

16 May 2017

 

Geçtiğimiz günlerde, Nike ve Gap markalarından dünya gündeminin siyasi ve sosyal ikliminde fırtına etkisi yaratan iki büyük proje geldi. Biz de, çeşitlilik olmadan ilerlenemeyeceğini kavrayan markaların attıkları cesur adımların izini sürdük! Bu adımların izini sürerken ise ilginç detaylar dikkatimizi çekti.

Nike Pro Hijab koleksiyonu, çeşitli spor dallarında büyük başarılar elde ettiği halde giyim konusunda sıkıntı çeken kadınlara özel üretilecek. Buna en güzel örnek,  2016 Rio Olimpiyatları’nda bronz madalya alan ABD’li eskrimci Ibtihaj Muhammad.

Başörtüsü ile verdiği  mücadeleye rağmen küresel bir başarı elde eden Ibtihaj gibi birçok sporcu var; aynı olimpiyatta bronz madalya kazanan İranlı tekvandocu Kimia Alizadeh ve Mısırlı Sara Ahmed, adı duyulmayan fakat aynı başarıyı elde eden sporculardan sadece birkaçı.

Üstün çabaları ses getirmeye başlayan bu kadınların ihtiyacına yönelik kıyafetler üretmek, İslamofobinin en üst düzeyde olduğu bir döneme denk geldi. Elbette bu cesaret isteyen bir adımdı. İslam dünyasına kucak açarken, satış grafiklerinin altüst olma riskini göze almak da oldukça büyük bir adım.

Aslında Nike’dan önce tesettürlü sporculara özel başörtüsü üreten bir isim var: Hollandalı tasarımcı Cindy Van Den Bremen. Başörtülü olduğu için spor salonundan atılan arkadaşını gördükten sonra “Capsters” adını verdiği bir türban tasarladı. Hala satışı devam eden sporcu türbanları, ilgi görmeye devam ediyor.

Dünya spor giyim pazarında ciddi bir pay sahibi olan Nike, müslüman kadınlar için seçenekler olması gerektiğinin farkında. Tesettürlü kadınların ilk defa 2002’de olimpiyatlara katılabilmiş olması da yakın zamana kadar hiç bir seçeneklerinin olmadığının göstergesi.

Sadece spor değil, günlük hayatın içinde olması gereken kadınların dış görünüşlerinden bağımsız olarak kabul görmeleri gerekir. Bu anlayışla Gap, “Güven Cesarettir!” temalı bir video hazırladı. 2017 yaz koleksiyonu videosunda en dikkat çeken ayrıntı başörtülü bir kadın oldu. Bu videodan sonra “Tesettür Cesarettir!”e dönüşen kampanya, büyük ses getirdi. Müşterileri ile bağ kurmaya önem veren Gap, her kesimden insana verdiği değer ile Amerikan toplumunun olumsuz yönde olan İslam algısını olumlu yöne doğru çekmeye çalışıyor. Aynı çabayı  farklı görünüme sahip insanlara destek vererek göstermiş olan marka,  dış görünümün hiçbir önemi olmadığının da altını çiziyor.

Müslüman ve tesettürlü kadınların “I’m Gap” başlıklı sosyal medya paylaşımları, moda endüstrisinde çeşitliliğin eksikliğini biraz olsun gidermiş gibi görünüyor.  Daha önce de dayanışmaya vurgu yapan markaya yakın zamanda yenilerinin de ekleneceğini düşünüyoruz.

Tesettür eşofman modelleri için Modanisa.com‘a göz atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir