Nişantaşı'nın İlk Tesettürlü Modacısı Nur YAMANKARADENİZ İle Çok Özel Röportajımız

26 Ağu 2014

 

DSC_1004

“O” bu işin öncülerinden… Nişantaşı’nın Cesur ve Marjinal Modacısı NYK Couture sahibesi Nur YAMANKARADENİZ ile özel ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisinin bilinmeyen yönlerine keşfe çıktık.

“Herkes bej renkli pardesü giyinirken ben kırmızı ve beli kemerli uzun yelekler giyerdim. Her zaman cesur olmayı sevdim. Kadınlar araba kullanmazken ben Bursa’da genç yaşımda kullanmaya başladım. Renkli kişiliğim çok yönlü ailemden kaynaklanıyor. Cosmopolit renkli bir ailede yetiştim. Ailemde herkes bir enstürman mutlaka çalar. Şiir okumaya bayılırım.” diyen Nur Yaman Karadeniz röportajımız ilginizi çekecek.

Merve Uzun: Nur Hanım tasarım dünyasıyla nasıl tanıştınız? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Nur YAMANKARADENİZ: Biraz klişe olacak belki ama ben çocukluğumdan beri zaten bu dünyanın içerisindeyim. Annemin tasarımcı yönü vardı ona da anneannemden geçmiş. Anneannem Fransadan kalıp, model getirtirmiş. Yani ailemizde bu kültür çok önceden zaten vardı. Bende bu kültürde yetiştim. Bu işe yatkınlığım da sevgim de vardı. Fransız Lisesi mezunuyum. Fakat dikiş kurslarına gitmeyi hiç ihmal etmedim. Annem bu yönde eğitim almamı kurslarla sağladı. Zaten evde kumaşlar, makaslar hep elimin altındaydı. Hazır kıyafetler alıp giyinmeyi hiç sevmezdim. Annem bana özel tasarlardı veya ben dikerdim.

Merve Uzun: Çok başarılı bir tasarımcısınız ayrıca renkli bir kişiliğiniz de var. Peki nasıl bir ailede yetiştiniz? Biraz kişisel hayatınızdan bahseder misiniz?

Nur YAMANKARADENİZ: Annem dışarıya dikiş diken, tesettürlü muhafazakar bir hanımefendi. Babam ise daha yeni subay olmuşken birbirlerini buluyorlar ve evleniyorlar. Babamın asker oluşu annemin kapalı bir bayan oluşu mutlaka zorluklar yaşamalarına sebep olmuş. Fakat onlar bunun üstesinden başarılı bir şekilde gelmişler. Benim çocukluk, gençlik dönemim hep farklı kültürler arasında geçti. Babam asker olduğu için Türkiye’nin bir çok yerinde ikamet ettik. Hal böyle olunca, bir çok kültürü tanımış ve onlarla birlikte yaşamış olmanın artıları oluyor. Görüş, bakış açının gelişmesini sağlıyor. Daha eskiye gidecek olursak, benim babam Osmanlı kökenli… Büyük dedemiz, Abdülhamid Han’ın Sadrazamı Tahsin Paşadir. Zaten Osmanlı kültürüyle büyüdük. Fakat Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte herkes farklı bir yere dağılmış. Dönüş yapmak zorunda kalınmış ve aile birbirini kaybetmiş. 50 yil sonra birbirini bulan aileler var. Benim dedem TC ‘nin ilk adalet bakanıdır.Amcalarım yargıtayda görev almışlar. Büyük devlet işleriyle uğraşılmış. Babam Albay emeklisidir. Tabii bu çok uzun bir hikaye anlatsak saatler sürer.

nur-yaman-karadeniz-roportaj

Merve Uzun: Bu yönünüzü, ailenizi ve geçmişinizi paylaşmanız bizi çok mutlu etti. Tekrar tasarımcı kimliğinize dönecek olursak, yine bu konuya bağlayarak sormak istiyorum. Neden tasarımlarınız da Osmanlı Kültürünü yansıtmıyorsunuz?

Nur YAMANKARADENİZ: Zaten o kültürde doğduk, büyüdük… Hep o kültürü yaşadık. Bu yüzden tasarımlarımda Osmanlıyı yansıtmak bana üretmek olarak gelmiyor. Tabii ki yapılabilir ama ben biraz daha farklı yol izlemeyi, dünyayı keşfetmeyi seçtim. Ama tarihim bende saklı. Elimde Osmanlı döneminden kalan bir sürü hatıra mevcut. Ailemizden kalan evraklı kaftanlar, 150-200 yıllık tarihi fincan takımları, el yazma kitaplar… 2012 yılında beyaz köşkte bir defile düzenlemiştik ve o dönemden kalan bir kaftan ve etek bluz ile kapanışı yapmıştık. Bu hatıraları kendimde saklıyorum.

Merve Uzun: Peki tasarım moda dünyasına iş anlamında ilk girişiniz nasıl oldu?

Nur YAMANKARADENİZ: Ben Fransız Lisesini bitirdikten sonra küçük yaşta evlendim. Başörtüsü sorunu sebebiyle üniversiteye gidemedim. 3 evladım oldu. Artık bir şeyler yapmam gerekiyordu ve Lyon (Fransa)’da 2,5 yıllık Moda Tasarımı bölümünü Türkiye’ye gidip gelişleri sık tutarak bitirdim. 3 çocuktan sonra tasarımcı kimliğimi aldım. Fakat yine işime gereken ağırlığı veremedim çünkü çocuklarımla ilgilenmek daha ağır bastı ve onlarla zaman geçirdim. Bursa’da yaşamamıza rağmen bir ayağımız hep İstanbul’daydı. 2005 yılında kesin olarak buraya yerleştik. 2008 yılında Los Angeles’Diane Von Furstenberg için çizimler yaptım ve Amerika’da birincilik ödülü aldım. Sonbahar kış kreasyonunda tasarımıma yer verdiler. Oradan teklif aldım fakat evli ve 3 çocuğunuz olunca öyle hemen karar verip gidemiyorsunuz. Ben de gidemedim. Sonra burada birşeyler yapma kararı aldım. Gençlerin eğitim vakfı yararına bazı defileler oluyordu. İlk olarak oraya “kutsal mekan kıyafetleri” tasarlayarak katılım sağladım. Açık arttırmada satışlar oldu. İlk olarak orada ismimizi duyurmaya başladık. Sonrasında Cnn gibi kanallarda haberlerimiz yapıldı. Tebrik mesajları gelmeye ilgi görmeye başladı. Ve ben dedim ki Los Angeles’a gidemiyorsam, Nişantaşı’na gidiyorum. 2009 Mart ayında Nişantaşı Vali konağı caddesinin başında ilk yerimizi açtık. Nişantaşı’nda sadece Ferace satan bir yerdik. Büyük cesaret işiydi. Açık kıyafet, gelinlik, abiye hiçbirşey yoktu. Nişantaşı gazetesi bizi kapak yaptı. Nişantaşı’nda ilk kutsal mekan kıyafetleri satan kapalı bayanın cesareti şeklinde haber yayınladılar. Açılışımız muazzam oldu. Dostlarımız, çevremiz akın ettiler. Çelenkler, çiçekler destek büyüktü. Fakat 3-4 ay boyunca yabancı kimse kapımızı açmadı. Komşularımız bile kesinlikle gelmediler. Kolay olmadı. Biz de orayı kapattık. Nişantaşı’nda tesettürlü ve Ferace satan bir mağaza olmak kolay değildi.

Merve Uzun: Burayı yani, Nişantaşı Rumeli Caddesi Moda Evinizi ne zaman açtınız?

Nur YAMANKARADENİZ: İlk yerimizi kapattıktan bir kaç ay sonra hemen açtık. Fakat konseptimizi değiştirmek durumunda kaldık. Zaten Haute Couture eğitimi almıştım ve Nişantaşı lokasyonuna uygun, açık kapalı ayrımı yapmadan NYK Haute Couture çalışmalarımıza başladık.

Merve Uzun: Haute Couture çalışmayı nasıl tanımlıyorsunuz?

Nur YAMANKARADENİZ: Haute Couture; özel çalışma, dikişteki özel incelik demek. El emeği ile yapılır. Hazır giyimde kullanılan hiç birşeyi kullanmazsınız. Yani kalıbı, kullandığınız iplik herşeyi özeldir. Özel çalışmada bir kişi gecesini gündüzünü verip sadece o tasarıma odaklanır. Günlerce üzerinde çalışır. Elleriyle işler. Bunu en güzel Paris’te yapıyorlar. Couture çalışmanın kıymetini ve değerinin de farkındalar. Bizde insanlar couture hizmet almaya gelip fiyata takılıyor.

Merve Uzun: “Nur Gibi” koleksiyonunuzdan bahseder misiniz? Adı neden “Nur Gibi”?

Nur YAMANKARADENİZ: Tasarımcıları anlamak biraz zordur. Anlık hislerimiz tasarımlarımıza yansıyor. “Nur Gibi” koleksiyonumuz da çok keyifli geçti. Koleksiyon fotoğraflarımız facebook adresimizden paylaşılmaya başlandı. Ben çeşit seven bir insanım. Renkli bir kişiliğim var. Beni yansıttığı için adı “Nur Gibi” oldu.

Merve Uzun: Önümüzdeki zaman diliminde yapmayı planladığınız bir şeyler var mıdır?

Nur YAMANKARADENİZ: İlk olarak tesettür giyim ağırlıklı bir butik açmak. Nur Yaman Karadeniz hazır giyim koleksiyonumuzu orada satışa sunmak istiyoruz. Önümüzdeki aylarda inşallah gerçekleştireceğiz. Nişantaşı ve Ankara olarak düşünüyoruz.

Merve Uzun: Neden Nişantaşı?

Nur YAMANKARADENİZ: Tesettürlü bayanlar Nişantaşı’ndan alışveriş yapsınlar istiyorum. Artık kapalı bayanları burada görmek istiyorum. Biz öncülük yaptık. Tesettürlü hanımları buraya davet ediyoruz.

Merve Uzun: Tesettür dergileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nur YAMANKARADENİZ: Biraz daha güçlü olmaları ve yelpazeyi geniş tutmaları gerektiğini düşünüyorum. İnşallah daha çok büyürler ve gelişirler.

Merve Uzun: Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mıdır?

Nur YAMANKARADENİZ: Birbirimizi tenkit etmeden, İslam ahlakına uygun yaşamayı diliyorum. Ve tesettürü en güzel Türk milletinin taşıdığını düşünüyorum.

nur-yaman-karadeniz-roportaj_2

Merve Uzun: Nur Hanım sizi yakından tanımak çok keyifliydi. Çok memnun olduk. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Nur YAMANKARADENİZ: Bende çok memnun oldum. Keyifli bir sohbet oldu çok teşekkür ederim.

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Yorumlar

  1. […] Couture marka sahibi başarılı tasarımcı Nur Yamankaradeniz, geçtiğimiz günlerde özel bir defile ile yeni sezon koleksiyonunu görücüye çıkardı. […]

  2. […] Nur Yaman Karadeniz Kimdir? […]

  3. […] Nur Yaman Karadeniz röportajı için tıklayınız.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir