Nur Bilen Yavuzer ile Yaza Hazırlık

12 Nis 2016

 

Uzman Estetisyen ve Güzellik Koçu Nur Bilen Yavuzer ile Modanisa Dergi Nisan sayısı için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Detayları sizinle paylaşmaktan keyif duyuyoruz…

Merve Uzun: Her kadın güzeldir ama biraz bakım her zaman gereklidir. Özellikle mevsim geçişlerinde cildimizin ne kadar etkilendiğini çok iyi biliyoruz. Bu ay da güneş yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Peki, bu geçiş sürecinde cildimizin neye ihtiyacı vardır? Neler yapmalıyız?

Nur Bilen Yavuzer: Cildin yıpranmasındaki en büyük etki güneş, bunu artık hepimiz biliyoruz. Sadece leke değil beraberinde birçok hasara sebep oluyor. Her ne kadar sadece deniz kenarında ya da tatillerde kullanmaya alışmış olsak da bu yeterli değil. Eğer günü sokakta geçiriyor isek şehir güneşi dört mevsim zararlı. Yani cildimizin ihtiyacı olan öncelikle güneşten iyi korumak. Hem düzenli güneş koruyucu sürmeliyiz hem de gölgede kalmalıyız. Cilt yenileme, yani leke ve izlere yönelik işlemler için Mayıs bizim için son ay. Daha çok cildi yaza hazırlayacak, derin temizlik işlemlerini tercih ediyoruz. Özellikle güneşi görünce beliren lekeleri baskılamak ve koyulaşmamasını sağlayan özel bir lazer işlemi de yine yaza girerken en sık yaptığımız işlemler arasında.

Nur-Bilen-Yavuzer-Merve-Uzun

Merve Uzun: Güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunabiliriz? Özellikle cildimizde bırakması muhtemel lekeleri sonradan yok etmek mümkün müdür?

Nur Bilen Yavuzer: Tercihim cildi iyi koruyarak lekelenmemesini sağlamak. Gerçekten bu mümkün, özellikle yirmili yaşlar için en önemli tavsiyem, asla güneşlenmemeleri olur. Sonrasında bunun cezasını mutlaka ödeyecekler çünkü. Oluşmuş lekeler için bir çok tedavi ve işlem var. Bu aslında kişiye ve lekeye özel belirleniyor. Lekenin derinliği, eskiliği, tipi bizim için çok önemli. Çok basit işlemlerden, cildinizin yüzeyini tamamen kaldıracak agresif  işlemlere kadar geniş bir yelpaze var. Neyin uygun ve uzun ömürlü olacağına detaylı bir deri ve DNA analizi sonrasında karar veriyoruz. Lekeler gerçekten sinir bozucu anlıyorum ve kabul ediyorum ama bir a4 kağıt gibi olmayı hayal etmemek lazım, çünkü derimize sadece şimdi değil bir ömür ihtiyacımız var. Onu gereğinden fazla inceltmek, daha çabuk yıpranmasına ve yeni lekelere daha yatkın olmasına sebep olur. Kısaca çok uğraşmamak lazım, gözle görülür düzelme yakalandı ise yeterli. Ufak tefek koyuluklar, çiller hepimizde var.

Merve Uzun: Cildi temiz tutmak ve bakım yapmak sadece güzelleşmek değil, sağlıklı da olmak demek. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için bir kadının rutini ne olmalı?

Nur Bilen Yavuzer: Cildin ana ihtiyacı temizlenmek ve nemlenmek. Bu ikisini dışarıdan yaptıktan sonra aslında cildin gerçek güzelliği içten geliyor. İyi beslenmek, su içmek, spor yapmak, sigara ve alkolden uzak durmak cilt sağlığı için çok önemli. Nasıl ki her kadının bir jinekoloğu var ve yılda iki kez kontrole gidiyor, cildi ile ilgili danıştığı, tavsiyeler aldığı ve ölçümlerin yapıldığı bir uzmana da ihtiyacı var. Çünkü cilt yaşlanıyor, değişiyor, farklılıklar gösteriyor. Bunu takip edip, ön görebilmek, özellikle ileri yaşlar için çok değerli.

Nur-Bilen-Yavuzer-Merve-Uzun

Merve Uzun: Sivilce ve siyah nokta problemi her yaşta kadının korkulu rüyası… Onlar için ne tavsiye edersiniz?

Nur Bilen Yavuzer: Klasik cilt bakımı olarak bilinen buhar ve sıkma işlemini kesinlikle doğru bulmuyorum. Yapılmasın daha iyi. Sağlıklı bir ciltte sivilce ve rahatsız olunacak kadar siyah nokta yoktur. Öncelikle bunu kontrol altına almak gerekli. Mutlaka bir dermatoloğa gitmeliler, çünkü sivilce tedavi gerektirir sadece bakım ve temizlik değil. Yağlı ciltler çoğu zaman doğru ürünü bulamazlar, hatta sivilceleri kurutmak için gereksiz ürünler kullanırlar, bu da çoğalmasına ve tamamen kontrolden çıkmasına sebep olur. Eğer cildiniz karmadan yağlıya dönük ise, sadece temizleme jeli ve yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız. Yağ ve nem aynı şey değildir. Cildin her zaman neme ihtiyacı vardır. Bir başka hata da sivilceli cildi kalın fondöten ve pudra ile kapatmak. Hedefimiz her gün makyaj yapmamak olmalı, sürekli kapatma ve saklamak değil.

Merve Uzun: Cilt temizliklerine önem verseler dahi geçmeyen sivilcelere ne yapmalı?

Nur Bilen Yavuzer: Tek bir şey, dermatoloğa gitmeliler… Hiç bir ürün, sivilce tedavisinin yerini tutmaz. Devam eden sivilceler çoğu zaman hormonlar ya da başka bir hastalık ile ilgili olabilir.

Merve Uzun: Cilt problemleri yaşayan hanımların makyaj yapması sakıncalı mıdır?

Nur Bilen Yavuzer: Makyaj yapmasınlar diyemem ama sivilceleri sürekli fondöten ile kapatmak sakıncalı. Her gün fondöten ve pudra gibi ürünler kullanmak herkes için yıpratıcı, özellikle de göz çevresi kapatıcıları.

Merve Uzun: Makyajda ve estetikte doğallıktan yana olduğunuzu biliyoruz. Modanisa kadınlarının da doğallığı benimsediğini düşünürsek, birkaç tüyo verebilir misiniz? Makyaj yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Nur Bilen Yavuzer: Olabildiğince az makyaj derim. Az miktarda ve az ürün her zaman daha doğal ve sağlıklı duracaktır. İnce yapılı bir fondöten, biraz rimel, taranmış kaşlar ve aydınlatıcı bir ürün cildi yeterince bakımlı gösterir. Takma kirpik, çok koyu renk ruj, göz makyajı bence günlük makyaj değil. Belki şık bir gece elbisesi ile güzel durabilir ama jean ve gömlek ile suni duruyor.

nur-bilen-yavuzer

Merve Uzun: Estetik hangi durumlarda yapılmalı?

Nur Bilen Yavuzer: Estetik işlemler tamamen kişinin keyfine ve hissine bağlı bence. Başkaları beğenmiyor, eleştiriyor diye değil. Nefes almayı etkileyen kemikli bir burnun şeklinin de beraberinde düzeltilmesinden bahsetmiyorum tabii ki, çünkü estetik diye bilinen ama aslında hayat standartlarımızı etkileyen girişimler de var. Eğer kadın aynaya baktığında gördüğü herhangi bir yerinden gerçekten mutsuz ise bunu iyileştirme hakkına sahip. Çünkü gerçek mutluluk insanın kendinden başlıyor. Burada söylemek istediğim, tamamen değişmek, bambaşka biri olmak, kendinden uzaklaşmak demek değil.

Merve Uzun: Güzellik sırlarınızın yanı sıra stilinizle de binlerce kadına ilham oluyorsunuz. Muhafazakâr kadınların giyim tarzları hakkında ne düşünüyorsunuz? Gözlemlerinizden yola çıkarak, birkaç stil ipucu vermek ister misiniz?

Nur Bilen Yavuzer: Teşekkür ederim. Aslında ben stilimle değil de rahatlığımla örnek olduğumu düşünüyorum. Ne giyeceğim konusunda çok düşünmüyor, kendimi nasıl iyi hissedeceksem öyle giyiniyorum. Bazen payetli bir etek ve basit bir kazak, bazen jean ve gömlek. Herkesin dolabında olan, çok sade ve basit görünür diye giymekten çekindikleri şeyleri giyiyorum. Bence herkes nasıl istiyorsa öyle giyinsin.

Muhafazakâr olmak, geleneksel olmak, bir açıdan değişimden uzak olmak demek aslında. Ama ben Türkiye’deki kapalı kadınların böyle olmadıklarını, daha modern ve modaya uygun giyindiklerini düşünüyorum. Kapalı olmak bir tercihtir, kalple, ruhla bir bütündür. Böyle bakınca kadının kendini mutlu ve iyi hissedeceği renklerde, kumaşlarda ve modellerde uygulaması en doğal hakkı. İstediği gibi giyinmek her kadının hakkı. Giyinmek bir kalıp, taraf olmamalı.

Nur-Bilen-Yavuzer-Merve-Uzun

Merve Uzun: En sevdiğiniz tasarımcılar kimlerdir?

Nur Bilen Yavuzer: Celine ve Stella McCartney’i çok seviyorum. Türkiye’de ise Fatoş Yalın’ın butiği Fey vazgeçilmezim. Sevgili arkadaşlarım Nazlı Ceylan ve Gülnur Güneş ise hem gururum hem de giymeyi en sevdiğim tasarımcılar.

Merve Uzun: Bir ayakkabı tutkunu olarak, bu yıl hangi modeller ilginizi çekiyor? Ayakkabı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Nur Bilen Yavuzer: Her kadın gibi ayakkabıyı çok seviyorum. Sadece beyaz gömlek ve jean olsun gerisi ayakkabı olsun diyebilirim. Önceliğim rahatlığı, sadece beğendiğim için aldığım rahatsız ayakkabı yok denecek kadar azdır. Eskiye ait her modeli seviyorum aslında, ben ne eşya da ne de kıyafette modern parçaları, kesimleri çok sevmiyorum. Kalın kısa topuklar, hafif küt burunlar ve babetler bu sene favorim.

Merve Uzun: Kendi stilinizi nasıl yorumluyorsunuz?

Nur Bilen Yavuzer: Rahat, kendi gibi, basit.

 

  • Nur Bilen Yavuzer Kimdir?

1980 Ankara doğumlu… Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümünü bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Turizm bölümünden mezun oldu. 13 senelik Turizm kariyerinden sonra en büyük tutkusu “güzellik” mesleği haline geldi. İngiltere’de profesyonel makyaj artisti ve eğitmeni diploması ve mikropigmentasyon uzmanı diplomalarını aldı. Güzellik ve bakım konularında sayısız eğitim ve Kongre’ye katıldı.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir