Öfke Anında Bilmeniz Gereken 3 Şey!

01 Ağu 2016

“Öfkeyle kalkan, zararla oturur” deniyorsa eğer, hala seçim yapmakta özgürsünüz demektir. Yani öfkelendiğinizde sonucun hüsranla bitmesi elinizde olduğu kadar; öfkenizi var olan bir problemle baş etmede de kullanabilirsiniz. Sonuç olarak öfke duygusu öylesine yaratılmamıştır. Tehlikeli bir durum sezildiğinde veya bir zarar görme ihtimalinde  öfke duygusu hemen devreye girer ve o sorunun çözümünü ister. Peki “öfke kontrolü” derken ne kastediliyor ve bu durumun sağlıklı bir şekilde atlatılması için bilmeniz gereken o üç şey neler onlara bakalım!

anger-steam-900

  1. Çok sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir insanın yaptığı yanlış davranış karşısında öfkelendiğinizde verdiğiniz tepki ile, birinci dereceden bir yakınınıza (eş, çocuk, anne, baba vs.) verdiğiniz tepki aynı mıdır? Sanki başkalarına öfkelenirken kendinizi frenleyebiliyor ve duygularınızı filtreden geçirebiliyorken, en yakınlarınıza karşı öfkenizi sansürlemeden yaşıyorsunuz öyle değil mi? Eğer “durum aynen böyle” diyorsanız, demek ki sizin öfkenizi kontrol edebilme yeteneğiniz var ve öfke anında bir an durup “acaba tepkim sonucu neler olacak; karlı mı çıkacağım, yoksa zararlı mı?” diye düşünmeniz gerektiğini asla unutmayın!
  2. Kimileri ise öfkelendiğinde duygularını bastırır ve hem fizyolojik hem de psikolojik çeşitli rahatsızlıklar yaşar. Baskılanmış bir öfke zamanla kin ve nefrete dönüşür; bu duygular da büyük ıstıraplara sebep olur. “Öfke kontrolü” işte bu noktada bize yardımcı olur. Öfke duygunuzu mutlaka ifade edin, ancak uygun zamanda ve mekanda yapın bunu. Hiç olmadı, kendi kendinizle konuşun; zihninizde öfkelendiğiniz kişiyi karşınıza alın ve ona duygularınızı anlatın, içinizden geldiği gibi. Bu şekilde deşarj olmaya çalışın ve baskılanmış bir öfke duygusuyla ortaya çıkacak olan kronik stresin de önüne geçmiş olun!
  3. Son olarak da şunu unutmayın ki insanların kişiliklerine değil davranışlarına, duygularına ve düşüncelerine kızabilir; öfkelenebiliriz. Ancak bir kişinin kalkıp da yanlış bir hareketinden dolayı veya sözünüzü dinlemedi diye kişiliğini ele alan hakaretler sarf etmek ve buna “öfkeme yenildim” demek asla çözüm olamaz. Aksine kişi bu hakaretlerle kendini savunmaya çalışacaktır ve yaptığı davranışın yanlış olup olmadığını irdelemek yerine, kişiliğine yapılan saldırıyla mücadele etmeye çalışacaktır. Neticede insan özü itibariyle temiz yaratılmıştır…

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir