Okul Çantanızı Renklendirecek 5 Kendin Yap Projesi

01 Sep 2016

Ağustos ayını gerimizde bıraktığımız şu günlerde okulların açılmasına gün sayıyoruz. Çocukluğumuzdan beri bizler için büyük bir heyecan kaynağı olan okul alışverişi de git gide yaklaşıyor. Eskiden daha az seçenek olmasına rağmen çok daha kolay alışverişlerimizi tamamlıyorduk. Oysa şimdi o zamana göre çok daha fazla seçenek var. Yine de bu seçenek çokluğu bizim için işleri kolaylaştırmıyor. Tam tersi karar verme ve herkesle aynı şeyi kullanmak istemememiz gibi sebeplerden dolayı zorlaştırıyor. Bu yüzden de Pinterest ve Youtube gibi kendin yap cenneti mecralarda uzun vakitler harcıyoruz. En bize özeli yapmak ve ona sahip olmak için. Okula dönerken siz de sadece sizde olacak okul malzemeleri istiyorsanız yazımızdaki kendin yap projelerine göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

kendin yap defter

İlk kendin yap projemiz okulun olmazsa olmazı defterlere kolay ve eşsiz bir dokunuş sağlıyor. Hepimiz klasik defterlerden zaman zaman sıkılmışızdır. Son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşan washi tape’ler (süsleme bantları) sayesinde bu durumu kolayca değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken beğendiğiniz washi tapeler ile defterinizin kapağını sıra sıra kaplamak. Kapağın iç kısmına getirdiğiniz bantları güvence altına aldıktan sonra görüntü çirkinliğini önlemek için düz bir kağıt yapıştırabilirsiniz.

kendin yap ayraç

İkinci kendin yap projemiz çok çok basit bir proje. Ders çalışırken sık sık ihtiyaç duyduğumuz şeylerden bir diğeri ise önemli bulduğumuz, ya da ödevimizin olduğu sayfaları işaretlemek için kullandığımız ayraçlar. Bunun için tek ihtiyacınız olan ise orta boy ataç ve boncuk, düğme ya da taş gibi bir süsleme. Daha sonra not çıkarırken döndüğümüz bu sayfaları ayırırken ayraçlarınızın daha iyi kategorize olması için renk ve şekle göre ayırabilirsiniz. Örneğin konu anlatımları için yeşil ya da yıldız, sorular için pembe ya da kalp gibi.

keçe kalemlik

Sıkıcı ve yıllardır değişmeyen kalemliklerden siz de bizim gibi bıktınız mı? Kendi kalemliğinizi kendiniz yapmaya ne dersiniz? İhtiyacınız olan şeyler oldukça basit. Maket bıçağı, iğne, iplik, keçe, kurdele ve cetvel. Önce kalemlerinizin boyunu ölçelerek istediğiniz büyüklükte bir keçe kesin. Daha sonra bir cetvel yardımı ile bu keçeyi maket bıçağınız ile paralel çizgiler halinde kesin. Keçenin sağ ucuna kurdeleyi iki eş uzunluktaki parçayı altlı üstlü olacak biçimde sağlam bir şekilde dikin. Ve kalemliğiniz hazır!

kendin yap kitap ayracı

Kitabınıza zarar vermeyecek çok basit bir kitap ayracına ne dersiniz? Tek yapmanız gereken tuhafiyeden ponpon veya püskül satın almak. Ve ona uyacak deri şerit, ip ya da zincir gibi bir materyal bulmak. Ponponu/püskülü bu dikiş ya da yapıştırıcı yardımı ile kordona birleştirin. Kordon uzunluğunun kitaptan biraz daha uzun olmasına dikkat edin. Kitap ayracını süslü ucu dışarıda olacak şekilde kitabınızın arasına yerleştirerek kullanabilirsiniz.

kulaklık kabı

Son kendin yap projemiz ise teknolojiden vazgeçemeyen öğrenciler için. Hani aceleyle çıkarken son anda alıp çantanıza attığınız kulaklıklar birbirine girer, bir süre sonra da bu çileye dayanamayıp bozulur ya işte bunun için harika bir çözümle karşınızdayız. Yuvarlak şeker yaplarını etiketlerinden arındırıp güzelce temizleyin. Üzerini sticker ya da desenli elişi kağıdı ile süsleyin. Eğer yapabiliyorsanız tepesine anahtarlık takın. Ve kulaklıklarını içerisinde taşıyın.

Oldukça basit olan bu kendin yap projelerini aynı zamanda yapıp etrafınızda yeni okula başlayan çocuklara ve sizinle bu heyecanı paylaşan arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Unutmayın hediyeleşmek en güzel sünnetlerden birisi!

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *