Okula Gitmek İstemeyen Çocuk için 12 Öneri

28 Sep 2016

 

Okulların açılmasıyla birlikte pek çok annenin canını sıkan durum: okul korkusu! Okul korkusu oldukça dirençli olabilen ve altında pek çok farklı sebep bulunabilen bir sorundur. Öncelikle okula gitmemenin nedenlerine bakmak yerinde olacaktır. Sebebi bilinen problemin çözümü de kolay olacaktır.

Çocuklar neden okula gitmek istemez?

 • Kardeş kıskançlığı,

Eğer evde kendinden küçük kardeşler varsa, çocuk da kardeşleri gibi evde oyun oynamak isteyebilir. Ebeveynlerin ilgisini çekmek amacıyla okula gitmek istemiyor olabilir.

 • Okul kaynaklı faktörler,

Öğretmeniyle ilişkisi, arkadaşları ile ilişkisi, akran zorbalığı, arkadaşları arasında katılımı, okulda yaşanan kötü bir olay, öğretmenin yüksek beklenti düzeyi gibi nedenler tetikleyici olabilir.

 • Çevre kaynaklı faktörler,

Bir başka mahalleye taşınma, terör gibi insan kaynaklı travmalar, deprem, sel gibi doğa kaynaklı travmalar

ask-ziggy-about-family-trouble

 • Aile içi sorunlar,

Annenin depresyonda olması, anne ya da babanın yüksek düzeyde kaygılı olması ve buna bağlı aşırı koruyucu davranışları, ebeveynlerden birinin ayrılık kaygısı, ebeveynlerin boşanması, bir yakının vefatı gibi sorunlardır.

 • Gelişimsel sorunlar,

Çocuğun yaşıtlarına göre daha cılız olması, sosyal ve duygusal bakımdan yaşıtlarının gerisinde kalması vb. durumlarıdır.

 • Çocuk kaynaklı faktörler,

Ayrılma anksiyetesi (ebeveynlerden ayrılınca ebeveyni kaybedeceği korkusu yaşama), Ebeveynin çocuğu okulda bırakıp kaçacağı korkusu, başarıya aşırı önem verme, takıntılar, kaygılı olma, aşırı içe kapanık olma, bağımlı kişilik yapısı gibi etkenler olabilir.

Ezcümle çocuğun okula gitmek istememe davranışını tek bir nedene bağlamak zordur. Nedeni her ne olursa olsun okula devam etmeme ciddi bir durumdur ve uzmandan yardım almak gerekir.

i45268596

Okula gitmek istemeyen çocuğuma nasıl yaklaşmalıyım?

 1. Öncelikle bir uzmandan yardım alarak okula gitmemesinin sebebi saptanmalıdır.
 2. Okul korkusunda ebeveyn, rehber öğretmen, uzman ve sınıf öğretmeninin beraber çalışması önemlidir. Ekip çalışması tedavi başarısını arttırmaktadır. Dolayısıyla uzmanınızın okulun rehberlik servisi ile görüşmesi gerekmektedir. Okulda neler olduğu konusunda sınıf öğretmeniyle görüşün.  Çocuğunuzun öğretmeniyle iyi bir ilişki kurduğunuzu bilmesi önemlidir. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuğun yaşamındaki en önemli yetişkinler olduğu unutulmamalıdır.
 3. Çocuğunuzu bu problemi aşabileceğine inanın ve bu inancınızı çocuğunuzla paylaşmaktan çekinmeyin.
 4. Çocuğunuzun sizin üzüldüğünüzü görmemesi gerekmektedir.
 5. Çocuğunuzu korkularını ve üzüntüsünü paylaşmayı konusunda cesaretlendirin.
 6. Çocuğunuzun duygularını anladığınızı bilmesine izin verin.
  • Örneğin; Bu hisler senin için çok korkunç olmalı”
  • Erkekler ağlamaz, akıllı çocuklar korkmaz gibi cümleler söyleyerek çocuğunuzun duygularını küçümsemeyin. “Herkes bazen korkabilir” diyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu dinlemiyorsanız, çocuğunuz üzüldüğünde hislerini anlatmakta zorlanacaktır.
 7. Çocuğunuzun sizin her zaman okula gelebileceğinizi bildiğinden emin olun, gerekirse bunu üst üste söyleyiniz.
 8. Çocuğunuz okuldayken evde onun için çok sıkıcı şeyler yapacağınızı söyleyin ancak gerçekçi olun ve yalan söylemeyin.
 9. Bazen çocuğunuzun sizinle evde vedalaşması ve diğer ebeveynin onu okula bırakması yardımcı olmaktadır.
 10. Bazen ebeveynler okulda kütüphanede ya da bir başka bölümde gönüllü olarak çalışır ve çocuğun güvenlik algısı oluşana dek çocuğun yakınlarında durabilir. Ancak bu okul çıkışına kadar onu okulda kantinde beklemek ile karıştırılmamalıdır. Okulda çocuğun çıkışına kadar beklemek kaygısını arttıracak ve sorunu büyütecektir.
 11. Çocuğunuzun cebine size ait bir şey kolye, mendil vb. yerleştiriniz.
 12. Çocuğun problem üzerinde kontrol kurmasına yardımcı olmak amacıyla ne yaparsa okul korkusundan kurtulabileceğini sorun ve önerilerini deneyin. İşbirlikçi tutum sergilemek çocuğun özerkliğinin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Şayet problem devam ediyor, çocuğunuz aşırı derecede üzülüyorsa uzmandan yardım almanız kaçınılmazdır. Okul rehberliğine başvurarak yardım talebinde bulununuz, gerekli durumlarda psikoloğa başvurmaktan çekinmeyiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *