Ortadoğu'da Enkazın Altından Moda Çıktı

22 Dec 2015

Yıllardır süregelen sömürge rejimlerinin maddi manevi baskısı arasında sıkışıp kalmış kadınlar, içlerinde değişim arzusunu taşırken, yapılması için mücadele edilen yeniliklerden de güç alıyordu. Kendi kültürlerinden doğan, günümüzün paha biçilmez değerlerini, kıyafetlerine, takılarına, evlerine yansıttılar. Kadınların maddi durumları ne olursa olsun, zor yaşam koşullarını  hafifletmeye ihtiyaç duymaları, tek bir sektörü ayakta tuttu: Tekstil.

Ortadoğu, artık hazır giyim sektörünün pay almak için yarıştığı  bölgelerden. 2015 verilerine göre İran, Irak ve Tunus gibi ülkeler başta olmak üzere, Ortadoğu ülkeleri hazır giyim ihracatında üst sıralara yükseldi.

Bu pazarda öncelikle yer alan, dünyaca ünlü lüks markalar… Son yıllarda bu markalar, İslam dünyasını daha iyi analiz ederek koleksiyonlarına Müslüman kadınların tercihleri doğrultusunda yön vermeye başladılar. Ancak bu keşfin tarihi, sandığımızdan daha da eskiye dayanıyor.

YSL

Ortadoğu’yu ilk keşfedenlerden biri, kuşkusuz Yves Saint Laurent‘di. Fas’ta ev satın alan ve adı bir sokağa verilecek kadar şehre emeği geçen Lauren, karşılığında aldığı ilhamla moda dünyasına türbandan işlemelere kadar bir çok yenilik kattı. Özellikle 1960’lı yıllarda gerçekleşen defilelerin en çok beğenilenleri, etnik temalı olanlardı. Nitekim tasarımcı, 1966 yıllarında ürettiği tasarımlarını bir ressamın değerli tablolarına benzetmiş.

ysl1

O yıllarda savaş ve isyanlar tavan yapmışken, moda hala satmaya devam ediyordu. Tıpkı Ortadoğu’da olduğu gibi Avrupa’da moda, savaşın enkazı altında kalmayan tek şeydi. Çalkantılı dönemin tasarımları  Tunus’ta sergilenmeye devam ederken, YSL marka makyaj malzemeleri başta olmak üzere bir çok ürünü Ortadoğu’da talep görmeyi sürdürüyor. Bunun temeli, tasarımcının farklı kültürleri Batı dünyasına kazandırmaktaki kararlılığına dayanıyor. Yves Saint Laurent’in Fas hayranlığı herkesçe bilinir, öyle ki öldükten sonra külleri vasiyeti üzerine bu müzenin bahçesine dökülmüştür.

hija

Eşarp koleksiyonu ile oldukça fazla sayıda kadının tercihi olan Chanel, 2015 Cruise Koleksiyonunu Dubai’de tanıtmıştı. Defilede yer alan mankenlerin dekoltesiz oluşu, makyajlarından takılarına kadar oryantalist tarza bürünmeleri dikkat çekti. İkonik ceketleri ve logosu olmasa, Chanel yerine Dubai’li bir tasarımcının defilesine gittiğinizi zannedebilirdiniz. Özel hayatında sanıldığı gibi muhafazakar bir yaşam tarzı olmayan Coco, tasarımlarında aksine muhafazakar davranmıştır. Bu sebeple günümüz Müslüman kadınları, imkanları nispetinde bir Chanel giymekte zorlanmıyorlar. Chanel, bundan aldığı işaretle, özellikle eşarp koleksiyonuna büyük önem veriyor.

dolce-gabbana-abayas-

 

[wa-wps]
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *