Osmanlı Kökenli Moda Akımları

27 Oca 2018

 

Osmanlı kökenli olup, günümüzde moda olan bir çok kıyafetin olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar o zarafet yakalanamamış olsa da, en modern parçalarda bile Osmanlı’nın izi mevcut.

osmanlıda-kurk

İçi kürklü parkalar son yılların gözdesi. Aslında 1970’li yıllarda üretilmeye başlanmış ve günümüzde son halini almış. Osmanlı’ların kürkü içe giymesinin sebebi, hem gösterişten uzak olmak, hem de  soğuktan korunabilmekti. Bunu Londra’da Harold and Winess adındaki ünlü bir moda evi 1971’de keşfediyor ve sahibi şöyle diyor: (09 Mayıs 1970 Milliyet Gazetesi) “Kürkün dışarıda giyilmesinin gösterişten başka bir şey olmadığını, onların en mantıklı davranışla bunları kendilerini soğuktan koruyacak bir giysi olarak kullanmış olduklarını keşfettik” O yıllarda içi kürklü parkalar üretilmeye başlanıyor ve ilk adı “Osmanlı tipi kürk” oluyor.

osmanlıda-kurk

Fransız elçilerinden Herbette şöyle der: “Paris âdeta İstanbul mahallelerinden biri hâline geldi.” 18. yüzyıl Avrupa’sında Türk usulü düğünlerden kıyafetlere kadar her gelenek uygulanır hale gelmişti. Öyle ki, soylular misafirlerine Türk kahvesi ikram ediyor, şatolarında Türk halıları bulundurmayı zenginlik göstergesi sayıyor ve düğünlerinde Osmanlı kıyafetleri kullanıyorlardı. Hatta evlerinde “Ottoman Köşesi” bulundurmayan sosyete mensupları ayıplanır hâle gelmişti. Dönemin ünlü oyun yazarı Moliere, “Le Bourgeois Gentilhomme” (Kibarlık Budalası) adlı oyununa Ottoman töreni eklemiş, 1702’de sahnelenen bu temsilde Osmanlı’dan gelme kıyafetinde oyuncular yer almıştır. Görselde gördüğünüz kıyafet günümüzün trendlerinden militer ceket.

osmanlıda-kurk

1721’de Yirmisekiz Mehmed Çelebi  Paris’e elçi olarak gönderilmiş. Sonrasında Mehmed Efendi ve  1742’de aynı vazifeyle giden oğlu Said Efendi’de ziyaretlerde bulunmuş. ¸ Götürdükleri hediyeler¸ giydikleri kıyafetler ve sergiledikleri davranışlar öyle büyük ilgi uyandırmış ki, sokaklarda  cübbe giyen Fransız’lara rastlamak normal hale gelmiş. Günümüzün düğmesiz, uzun ve cepsiz dış giyim ürünleri o yıllarda Avrupa’da yayılmış ve farklı şekillerde dikilmeye başlanmış. 18. yüzyılda Fransa’da doğan bu moda akımı yayılmış ve bu Türk modasına “Turquerie” denmiştir. Görselde Türk ailesi gibi giyinmiş Fransız soylularından bir aileyi görüyorsunuz. O yıllarda giyinmek kadar bu tarzda portreler çizdirmekte çok modaydı.

Türkler zamanla Batılı giyim tarzına yönelmiş olsa da, Avrupa’nın Osmanlı giyim tarzına olan hayranlıkları ve ilham almaya devam ettikleri tartışılmaz.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir