Pantolonda Volan ve Fırfır Trendi

12 Nis 2017

 

Fırfır ve volan trendi, 2016-2017 sonbahar kış sezonunu adeta fethetti. Birçok markanın, bu trendi kullanarak oluşturduğu detaylar ve koleksiyonlar çok sevildi. Bunun nedeni belki de vintage havasını ve nostaljik görünümü sevdiğimizden. Kimi markalar fazlaca geniş volanlar ve yoğun fırfır detaylar ile adeta roman tarzını yeniden canlandırmış olsalar da, bazı markaların minimal tuttuğu, abartıya kaçmayıp modern formlarla oluşturduğu parçalar, bu trendin daha fazla tutulmasına neden oldu.

Baharın gelmesiyle beraber, yeni koleksiyonları incelediğimizde de volan ve fırfır detaylarının, alıştığımız gömlek, bluz, elbise kategorilerinden; pantolon, ayakkabı gibi kategorilere atladığını görüyoruz. Daha cesur tercihler olan bu parçalar, bu trendi daha sıradışı ve daha özgün deneyimlememizi sağlıyor. Özellikle pantolon üzerindeki bu detaylar, birçok bloggerın ve instagram fenomeninin deneyimlemesinden sonra daha fazla ön plana çıktılar.

Volanlı Paçalar

Son moda pantolonlarda, volan detayının en mantıklıca kullanılmış versiyonu, volanlı paçalar oldu. İspanyol paça pantolonu sevenler olarak, volanlı paçaları yadırgamamamız gerekiyor. Kimi modeller,  İspanyol paça modelinden uzağa gitmemiş olsa da, minimalist kesimi pantolonu daha uyumlu ve kullanışlı hale getirmiş.

Cesur volanları daha fazla sevdik. Kimilerine güvercin paçası gibi görünse de, birkaç önemli dokunuşla bu tabiri kullanmanın mümkünatı kalmıyor. Örneğin, bir parmak kısa olan paça uzunluğu, altına seçeceğiniz ayakkabının daha düzgün durmasına ve bacak boyunuzun daha uzun durmasına neden oluyor. Modern kesimler ve farklı kumaş seçenekleri ise hem maskülen hem de feminen tarza uyum sağlayacak şekilde kullanılmalarına imkan veriyor.

Kırmızı ve elegan duruşlu kumaşı sayesinde, geniş volanları kaldırabilen bu pantolon oldukça feminen. Aynı zamanda siyah versiyonunun altına giyebileceğiniz siyah-beyaz rugan loafer ayakkabı ve beyaz, dik yakalı tunik ile oldukça maskülen görünebilirsiniz.

Bu ufak ponpon detaylı, siyah beyaz desenli kumaşa sahip pantolonu ise, ister sandaletlerle, ister bu yazın en popüler parçası terliklerle, isterseniz de espadrillerle kullanabilirsiniz.

Fırfır Detaylar

Fırfırların pantolona uyarlanmış modellerinde, genelde bel kısmında fırfır detayları oluyor. Bu pantolonların, tunikle giyilmek istenmesi, tesettür giyime uyum sağlayamamalarına yol açıyor. Ancak belden pileli, pantolon-etek kategorisine girebilen, bol kesimli pantolonların belindeki fırfır detaylarını sevmemeniz için fazla neden yok. Hem rahat hem de çok şık kombinlenebiliyorlar. Buna karşılık günlük kullanımda konfor sağlıyorlar.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir