Pantone 2016 Renkleri Yakın Mercekte

07 Ara 2015

 

Her yıl, renk skalası oluşturarak öncelikle tasarımcılara sonra tüm moda ve tekstil sektörüne ilham yayan Pantone; 2016 için ”2016 İlkbahar” başlığı altında 10 adet yeni ve farklı tonlarda renkler seçti. 2016 için seçilen 10 renk hakkında unisex renkler olduğu söylenebilir. Zaten artık kültürel ve cinsi ayrımı kabullenmekten kaçınan moda dünyası, hem kadınlara hem de erkeklere hitap edebilen özellikteki nötr renkleri kullanmayı sever. Yılın renkleri sadece giyim değil, aynı zamanda aksesuar, ayakkabı ve hatta kozmetikte de birer birer yerlerini alıyor.  İşte 2016’nın yepyeni 10 rengi!

tümü

 

1.Rose Quartz

Doğanın yatıştırıcı etkisinin bir yansıması olarak tanımlanan bu renk,  insanlara kendi yoğun hayatlarının koşuşturmacasında bahar mevsiminin vurdumduymazlığını yaşatacak.

pantone rose quartz0

 

2. Peach Echo

Birkaç sezondur tekstil sektörü ve moda tasarımcıları turuncunun birçok farklı tonuna aşık biçimde çalışmalar yaptılar. Bu yıl da turuncunun bu tonu cana yakın, enerji verici ve eğlenceli bir turuncu olarak yıla damgasını vuracağa benziyor.

peach echo0

 

3. Serenity

Yine doğanın verdiği canlılık ve ferahlığı ön plana çıkaran, gök mavisinden ilham almış bu ton, özellikle jeanlerle bütünleşecek ve hatta denim on denim akımını sürdürecek bir renk.

serenity0

 

4. Snorkel Blue

Bu renk tabiri caizse turkuaz mavisinin laciverte yürüdüğü anda durdurulmuş. Turkuaz modası geçmez, değişik tonları ile ilkbahar ve yaz sezonlarını fethetmeye devam eder.

snorkel blue0

 

5. Buttercup

Son zamanlarda erkek giyiminde de hit renk haline gelen sarı rengi için özellikle ayarlanmış bir ton olan buttercup, pastel tonlarını sevenler için en gözde renk.

buttercup

 

6. Limpet Shell

Su berraklığı ile fresh görünüm, bu yıla damgasını vuruyor. Sadece yaz sezonu için değil, aslında kış sezonunda da açık renkler halihazırda moda iken es geçilmemeli.

limpet shell0

 

7. Lilac Grey

Son zamanlarda ara tonların beğenildiği malum. Ne gri ne de mor diyemediğimiz renkler bile artık ara ton olmaktan çıkar hale geldi. İşte ne gri ne de lila, ikisinden birer parça…

pantonee

 

8. Fiesta

Kırmızının oldukça ferah ve doğal bir tonu. Artık çarpıcılık bile doğal tonlarla yakalanacak.

fiesta

 

9. Iced Coffee

Yine ara renklerden olan bu renk, sonbahar ve kışa yakışanların en özeli. Minimal giyim severler 2016 skalasını çok sevecek olsa da favori renklerinin buzlu kahveyi andıran bu renk olması kaçınılmaz.

iced coffee

 

10. Green Flash

Koskoca skalada doğallık, ferahlık ve canlılık olur da, iki sezondur baş tacı olan yeşil olmaz mı!  Tropik desenlerin şahı yeşilin bu tonunu, minimalistler kendi sadeliklerinde ve doğallıklarında harmanlayabilir.

green flash

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir