Parfüm Deyip Geçmeyin

22 Tem 2016

MÖ. 4000’li yıllarda eski Mısırlılar dini törenlerde kokulu bitki ve çiçek yağlarını tütsü ile beraber tanrıları memnun etmek için kullanır. Ölüleri güzel kokulu yağlar ile mumyalayıp mezarlara kokulu krem ve yağları armağan olarak bırakır. Firavun Tutankhamon’un mezarında yapılan kazılarda parfüm şişeleri ve krem vazolarının bulunması kanıt niteliğindedir. 2. Ramses’in Karnak’taki Ammon Ra Tapınağı’nın duvarlarına Tanrı Ra’ya hitaben “Sana güzel kokulu bitkiler, en görkemli kokularla birlikte 30.000 öküz kurban ettim.” diye yazdırması güzel kokunun ne kadar değerli olduğunu gösterir. Çiçeklerin taç yapraklarını, çeşitli ot ve baharatları iyice ezip yağlarla karıştırılarak hazırlanan parfümler güzel kokmak için vücuda sürülürken 11. yy’da İbn-i Sina gül suyundan damıtma yoluyla uçan yağ (esential oil) denilen maddeyi elde ederek modern parfümün temelini atar. Gülsuyu daha hafif bir kokuya sahip olduğu için kısa sürede popüler olur.

Parfum

Asya, Anadolu, Babil, Ninova ve Persepolis’te yaygınlaşan misk-i amber kullanımıyla parfüm kültürü 14. yy’da Avrupa’ya kadar ulaşır. 1370’de ilk alkollü parfüm güzelliğini Macar suyundan aldığı söylenen Macar kraliçesi Elizabeth Von Ungar ithafen yapılır. 16. yy’da Fransa sokaklarında kanalizasyon kokuları yüzünden insanlar parfümlü eldivenlerle burunlarını kapatırken, 18. yy’da deri ticaretinin önemini kaybetmesiyle parfümlü deri üreticileri parfüm üretimine yönelir ve bugüne ulaşır.
Her yağın uçuculuk oranı yani notası vardır. Kadınların vazgeçilmezi parfüm 3 notadan oluşur. Temel nota asıl koku olarak nitelendirilir. En kalıcı esansları içerdiğinden kullanıldıktan 2-3 saat sonra kokusu çıkar. Sandal ağacı, vanilya ve tarçın temel nota olarak geçer. Orta nota temel notaya göre kokusu daha kolay alınır fakat daha çabuk kaybolur. Limon çiçeği, portakal, ylang ylang orta notanın içindedir. Üst nota ise sıkılınca ilk hissedilen fakat hemen sonra kaybolan esasları yani orkide, lavanta, bergamotu kapsar.

Parfum2
Çok fazla para vermeden size özel bir parfüme sahip olmak istiyorsanız 100 ml damıtılmış su, 2 yemek kaşığı bitkisel gliserin, 5 damla lavanta yağı, 6 damla sedir yağı size yardımcı olabilir. Ayrıca  2 çay kaşığı balmumu, 2 çay kaşığı jojoba yağı, on ikişer damla portakal, limon, bergamot ve lavanta yağı ile de harika bir parfüm yapabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir