‘Podyuma 16 Yaşında Manken Çıkartılmamalı’

08 Eki 2018

Moda dünyasının önemli aktörlerinden biri, blucin modasına yön veren isimlerden Francois Girbaud, Cindy Crawford’un henüz 16 yaşında olan kızının podyuma çıkarılmasını eleştirdi:

“Bunu yapan insanların gerçekten hapse atılması lazım.”

Bu eleştirel konuşma, geçtiğimiz hafta Çırağan Sarayı’nda Türkiye Giyim Sanayiciler Derneği (TGSD) tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Moda Konferansı’nda yapıldı.

Dünyaca ünlü modacıların katıldığı oturumlardaki konuşmacılardan biri de Marithe+ Francois Girbaud markasının kurucularından Francois Girbaud idi. Girbaud, geçtiğimiz Mart ayında Paris’te yapılan bir defileye Cindy Crawford’un henüz 16 yaşında olan kızının çıkarılmasını eleştirerek “Bunu yapan insanların gerçekten hapse atılması lazım. Yıllar önce anlatmaya çalıştım. Neden hala insanlar bunu yaparlar” dedi.

Francois Girbaud, başlangıçta moda tasarımcısı olmak istememiş. Sonra blucinler ona çok çekici gelmiş. 1972’de Paris’te kurdukları moda evi, blucin söz konusu olduğunda dünyada söz sahibi. Bugün bize çok normal gelen “taşlanmış blucin“in mucidi de kendisi.

Kaia Gerber ise, 1980’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran model Cindy Crawford’un kendisiyle aynı mesleği seçen kızı. 2001 doğumlu. Henüz 16 yaşında podyuma çıktı. Cindy Crawford da kızı için endişeleniyor ama Francois Girbaud ile aynı gerekçelerle değil: “Ben kariyerimde en tepeye yerleştim ve şimdi kızım da bunu yapamazsa ezilir diye korkuyorum. Böyle bir anneniz varsa ve aynı kariyerden geçtiğinizde başarı elde edemezseniz neler olabilir, sorguluyorum.”

Eleştiri yapan modacı Francois Girbaud. (Solda.) 

 

2001 doğumlu Kaia Gerber, anne ve babasıyla…

Kaia Gerber, annesi, 1980’li ve 1990’lı yıllara damgasını vuran model Cindy Crawford ile…

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir