Podyumdan İlham : İşlemeli Parçalar

14 Ağu 2016

 

Yüzyıllardır süregelen modanın değişken yapısı, eski trendlerin tekrardan hayat bulmasını sağlıyor.  Şimdiye kadar da sürekli bunun şahidi olduk. Anneannelerimizin babaannelerimizin eski kıyafetlerine bir dönem boyunca burun kıvırırken, sonrasında onlara hayranlıkla baktık. Tasarımcılar, hazır giyim koleksiyon hazırlayıcıları dönem dönem eski trendleri günümüzle harmanladı. Vintage modeller, sadece giyimde değil tüm estetik alanlarda ‘zamansız’ olarak nitelendirildi. Şimdi ise sıra eskinin el emeği göz nuru olan işleme sanatında.

İşlemeli parçalar önümüzdeki sezonda revaçta olacak. Özellikle geçtiğimiz ay 2016/2017 Sonbahar-Kış Kreasyonları bir bir sunulurken, moda devi DIOR’un işlemelerle bezenmiş modelleri, modacıları ve moda severleri kendine tekrardan hayran bıraktı.

Podyumdan İlham İşlemeli Parçalar dior 1

DIOR’un stilinin temel yapıtaşları, feminenlik, sadelik ve zariflik iken, bazı dönemlerde bünyesine aldığı yeni tasarımcıların DIOR’a yeni soluklar getirmek amacıyla çıkardıkları modernize tasarımlar, markanın tarzını farklılaştırmış gibi olsa da, birkaç sezondur olduğu gibi bu sezonda da, işlemeli parçalar sayesinde tekrardan DIOR tarzını diriltmiş diyebiliriz.

Podyumdan İlham İşlemeli Parçalar dior 2

Tabii ki eski işlemeler, modern dokunuşlar ve modern formlar ile günümüze uyarlanmış. Bu yüzden ‘demode’ durmayan, şehirli kadının ruhunu zarafet ile harmanlayarak yansıtabilecek güzellikte.

Podyumdan İlham İşlemeli Parçalar ralph and russo

DIOR’un işlemeli parçalarının üzerinde durmamın sebebi, işlemeleri günlük hayatta kullanabilecek şekilde uyarlamış olması. Oysa ki Ralph and Russo’nun yeni sezon kreasyonunda işlemeli parçalar tabiri caizse haykırdı. Baştan aşağı işlemelerden oluşan kumaş ile, pelerinli elbiseler göz doldurdu.

Podyumdan İlham İşlemeli Parçalar zuhair murad

Haute Couture tasarımlarda işlemeler daha yoğun kullanılır. Zira İran’lı tasarımcıların Haute Couture’de daha başarılı olması da bu yüzdendir. El emeği işçiliklerle, yoğun desenlerle ve eşsiz materyallerle ortaya çıkan işlemeler, elbise üzerinde sergilenir. Zuhair Murad ve Elie Saab, bu alanda son yıllarda en tepede bulunan tasarımcılardır. Yıl içindeki defilelerde ve moda haftalarında podyumlarda gördüğümüz elbiseleri, sonrasında da ödül törenlerinde, film galalarında yani kırmızı halılarda görürüz.

Podyumdan İlham İşlemeli Parçalar elie saab 2

2016-2017 Sonbahar-Kış Haute Couture haftasında Zuhair Murad’ın elbiseleri, önceki yıllara göre fazla transparandı. Halbuki önceki yıllarda haute couture alanında uzun kollu ve uzun elbiselerle dikkat çekebilmeyi, işlemeli ve parlak ipek kumaşları sayesinde başarmıştı.

Podyumdan İlham İşlemeli Parçalar elie saab 1

Elie Saab, anne-kız modelleri ile ön plana çıktı. İkonlaşan ünlülerin kız çocukları ile olan popüleriteleri, anne-kız Haute Couture elbiselerle daha da artacağa benziyor.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir