Üç kız kardeşe ortak gardırop…

16 Eki 2018

Aynı parçaları farklı kombinleyerek ortak gardıroptan farklı tarzlar üretebiliyorlar…

Sevda, Gülsüm, Gülcan Yiğit; üç kız kardeş. Bu üç kız kardeş, el ele verdi, cep telefonları için oyun geliştirdi. Biri hikayeyi yazdı, öbürü tasarladı, diğeri de kodlayarak yazılımını tamamladı. Bu güzel kardeşliğe kayıtsız kalamazdık. Üç kız kardeş ile nasıl bu kadar uyumlu olabildiklerini; hayat anlayışlarını ve giyim tercihlerini konuştuk. Ortaya keyifli bir söyleşi çıktı:

Örneği çok görülmemiş bir durum: Üç kız kardeş, işin farklı bir tarafından tutarak birlikte görsel roman oyunları yapıyorsunuz. Üçünüzü ayrı ayrı tanıyabilir miyiz?

Sevda: Matematiğe olan merakım sebebi ile üniversitede istatistik okudum. Aynı zamanda da sanat ve edebiyatla yakından ilgileniyordum. Çok sık olmamakla birlikte zaman zaman kısa yazılar yazıyordum. Daha sonra kız kardeşlerimin teşvik ve ısrarlarıyla  üniversite üçüncü sınıftayken fantastik bir roman yazmaya başladım. Tabi o zamanlar bu romanın ilk oyunumuzun hikayesi olacağının farkında değildik.

Gülsüm: Üniversitede matematik mühendisliği okudum. Üniversitemin ilk yıllarında yazılımcı olmaya karar verdim. Sürekli arkadaşlarıma birlikte oyun yapma fikrini sunuyor, fakat istediğim tepkiyi alamıyordum. Bu nedenle  kendi çabalarımla oyun geliştirme konusundaki çalışmalara başladım. Daha sonra katıldığım bir android geliştirme kursunun akabinde dışarıda aradığım ekibin aslında evimin içinde olduğunu fark ettim.

Gülcan: Üniversitede ilahiyat okudum. Standart ilahiyatçı profilinden ziyade, ben daha çok dini, müzik ve psikoloji açısından da irdeleyerek bu çalışmalarımı animasyonla birleştirmeyi hedefliyordum. Bu sebeple animasyon eğitimi aldım. Ve bitirme tezimde bu çalışmaları sundum.

Neden başka türlü bir oyun değil de görsel roman oyunları?

Ülkemizde daha önce bu türde bir oyun geliştirilmemişti. Ayrıca Avrupa pazarında da dikkat çeken bir tür olduğu için, görsel roman oyunları geliştirmeye karar verdik. Böylelikle İlbis: Ölüm Okyanusu’nu yayınlarak Türkiye’nin ilk görsel roman oyununu yapmış olduk.

Kendinize ad olarak seçtiğiniz Puura’nın anlamı nedir?

Puura, Türk Mitolojisinde göksel geyiğin adı. Bu geyik şamanlara göksel yolculuklarında rehberlik edip, yol gösterir. Biz de oyunlarımız, oyuncularımızın ruhundaki öze ulaşmalarında rehberlik etsin diye kendimize bu adı seçtik.

Her zaman birbiriyle böylesine uyumlu kardeşler misiniz; aranızda hiç çatışma olmaz mı?

Çocukluğumuzdan beri annem aramızdaki bağın ve sevginin güçlenmesi konusunda çok büyük çaba sarfetti. Tabi ki her kardeş gibi bizim de kavgalarımız ve çatıştığımız konular oldu. Ama hiç bir zaman bu kavgaların bir saatten uzun sürmesine izin vermedik.

Görüyoruz ki üçünüzün de farklı giyim tercihleri var. Her biriniz ayrı ayrı, ne tür kıyafet ve renkleri tercih edersiniz?

Sevda: Aslında gardırobumuz ortak. İlk başlarda giyim tarzımız birbirinden etkileniyordu. Sonra sonra kişiliğimizin oturmasıyla birlikte giyim tarzımız farklılaşmaya başladı. Aynı parçaları farklı  kombinleyerek ortak gardıroptan farklı tarzlar üretebiliyoruz. Mesela ben daha çok pudra ve kahve tonlarında romantik tarzda giyinmeyi seviyorum.

Gülsüm: Koyu renklerde maskülen tarzda giyinmeyi tercih ediyorum.

Gülcan: Koyu renklerde yarı punk yarı grunge tarzda giyinmeyi tercih ediyorum.

Sizin kişisel olarak kıyafet tercihlerinizde referanslarınız neler? Kimin ya da kimlerin nasıl giyindiklerine bakar ve ilham alırsınız?

Sevda: Ulyana Sergeenko’nun tasarımlarını çok beğeniyorum. Bu nedenle neyi nasıl kombinlediğine bakıyorum.

Gülsüm: Maskülen tarzı beğeniyorum fakat özellikte takip ettiğim birisi yok.

Gülcan: Taylor McGuire’yi tarzıma yakın bulduğum için takip ediyorum.

Seçtiğiniz kıyafetler konusunda eleştirildiğiniz oluyor mu?

Kesinlikle oluyor. Tesettürlü olduğumuz için kalıpların dışında bir tarzımız olunca eleştiri oklarını üzerimize çekiyoruz. Ama biz bunlara çok takılmıyoruz. Ve İslamın renklerle ve giyim kuşamla sığlaştırılmasına her zaman karşıyız. Şekle takıldığımızdan öze ulaşamıyoruz.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir