Ramazan Ayında Beslenme

18 Haz 2015

Yapılan her ibadetin insan için bir hikmeti var. Üzerinde düşünmemiz gereken çok mesajlar var aslında… Ramazan ayı nedir? Diye sorulduğunda; ibadet ayıdır şeklinde cevap veriliyor.  Ancak Kuran’a baktığımda ibadetin hayatın içine yayılması gerektiğini görüyorum. Peki, neden Ramazan ayına ibadet ayı deniyor? Anlatımda, yorumlamada eksik bir şeyler olmalı. Elbette Ramazan ibadetlerimize daha çok ağırlık vermemiz ve kendimizi biraz daha toparlamamız için sunulan fırsat ayıdır. Öte taraftan ise; insanın dinlenme ayıdır. Bu öyle bir hikmet ki; 11 ay boyunca yediğimiz her şeye bir dur demekti. Çünkü hastalıkların çoğu bilinçsizce tüketilen yemeklerden kaynaklanıyor. Yani hem manen hem madden kendimizi kontrol edeceğimiz harika bir fırsat. O halde ibadete yoğun olarak yer verdiğimiz bu ayda bedenimize de dinlenme fırsatı tanıyarak yemelerimizi abartmayalım. Elbette  iftar  ve sahurda bir şeyler yiyeceğiz.  Ancak daha kontrollü olmalı.

Ramazanda beslenmek için dikkat edilecek hususlara hep birlikte bakalım.

Sahurda Tüketilmesi gerekenler;

Sahurda fazla su içmek doğru bilinen yanlışlardan. Aşırı su tüketimi susatmaz diye bir şey yok. Aksine bu vücudu yorar. Çok tüketmekden kastım litrelerce olandan bahsediyorum. İşin dozunu kaçırıp farkında olmadan 5-6 litre su içenler  var, bunu yapmaktan kaçının.

günde-5-litre-su-içen-insan_75572

Susuzluğu bir nebzede olsun bastıracak olan sebze ve meyvelere yönelin. Ben her sahurda bol salatalık ve domates tüketirim. Susuzluğa en iyi gelen sebzelerdir.

img_3569

Börek, yağlı yemekler, ekmek, akşamdan kalan ağır yemekleri sakın tüketmeyin. Çünkü sabah uyandığınızda vücudunuzun ne kadar zorlandığını ve mücadele ettiğini hissedeceksiniz. Özellikle sahur vakti daha hafif yiyecekler tüketilmeye dikkat edilmelidir. Unlu mamüller kan şekerini daha hızlı çıkarttığı için çabuk acıktırır. O an sizi doyursa bile 17 saat mücadele etmek zorunda kalırsınız.

altunbaslar-ekmek

İftarda Tüketilmesi gerekenler;

Yaklaşık 17 saatten fazla oruç tutacağımız için iftar sahurdan daha önemli. Mideye birden yüklenmek çok fazla hastalığa neden olabilir. Orucu açar açmaz mutlaka su içeceğimiz için yudumlayarak içmeliyiz. Eğer birkaç bardak su içiyorsanız üzerine hemen yemek yemeyin bırakın mideniz onu sindirmeye çalışsın.

su-yararlari

Su tüketiminden sonra mutlaka hurma yiyin. Çünkü pankreasın belirli süre şekersiz kalır. Bir süre sonra şeker alması gerekir. Hurma tüketmeniz gereken şekeri karşılayacak.

hurma-diyeti

Yemeğe çorbalarla başlamamız bağırsakları çalıştırma açısından önemli. Ancak çok salçalı, yağlı ve sıcak çorbalardan kaçının. Şahsen Ayran Aşı hem sahurda, hem iftarda tüketilecek bir çorba; tavsiye ederim.

ayran-asi-corbasi

Eğer ana yemeğe yer yoksa hiç zorlamayın böylece sofradan kalkın. İlerleyen saatlerde isterseniz yersiniz.

Asitli içeceklerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Soğuk tatlı içecekler istiyorsanız meyve suyu önerebilirim. Eğer evdeyseniz bol  bol vişne kaynatın ve limonata yapın.

yaza-fit-girmek-icin-lezzetli-limonata-diyeti--4

Ramazan ayında beslenmenize az yiyerek destek verin. Ramazan sofralarının şaşaasından uzak durun. Özellikle yemeğin ardından meyve, tatlı gibi yiyecekleri tüketmeyin. Biz bunları 11 ay boyunca zaten tüketiyoruz. Bırakın bu ay vücudumuzu dinlendirelim yormayalım. Böylece rutin hayatımız fazla etkilenmez. Yazdıklarım tecrübe ile sabittir. Herkese Hayırlı Ramazanlar 🙂

Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir