Ramazan Geleneği; Diş Kirası Hikayesi

18 Haz 2017

 

Güzel Bir Hikaye “Padişah’ın Diş Kirası” 

Rivayet odur ki, Padişahlar herkesi Ramazan ayında iftara davet eder ancak kendileri kimsenin hanesine gitmezlermiş. Günlerden bir gün Sultan Abdülmecit’e bir zat gelip ” Efendim boğazda oturan bir paşa var, ona ne vakit gidilse elli kişiyi ağırlayacak kadar hazırlığı vardır.” demiş. Bu söz üzerine bu nasıl iştir diye meraklanan Sultan, kırka yakın korumasını alıp binmiş sala gitmiş boğazdaki evin önüne…

Ramazan Davet

Buyur edilmiş hemen. Yanındakilerle birbirinden leziz yemeklerle iftar açıldıktan sonra sıra hoşafa gelmiş. Hoşaf sade bir tabakta sunulmuş. Sultan Abdülmecit yalıdan ayrılırken ev sahibine dönmüş “Her şey çok güzeldi, ancak hoşaf tabakları çok sadeydi demiş. Paşa “Efendim havalar sıcak olduğu için ısınmasın diyerek hoşafları buzdan tabaklarda sunduk.” deyince Sultanın çok hoşuna gitmiş. Tam yalıdan ayrılıp kayığına binecekken bir tepsi uzatılmış Sultan’a, tepsinin içinde bir takım kağıtlar varmış. Paşa “Sizin diş kiranızı ödemeye bizim gücümüz yetmez. Bu tepside bana ait olan tüm varlığımın tapuları var.” dediğinde Sultan şaşırır “Aldım kabul ettim ve geri verdim.” diyerek bu güzel iftarı sonlandırır.

ramazan hediye

Ramazan Geleneği olan Diş Kirası ecdadımızın naifliğini ve zarifliğini gösteren onlarca güzel örnekten sadece bir tanesi. Osmanlı Devletinde varlıklı aileler Ramazan ayında verdikleri iftar davetlerinde konuklarına diş kirası adı altında hediyeler verirlerdi. Ev sahibi “yemek yiyip dişleriniz yoruldu” diyerek, kadife keseler içerisinde gümüş tabaklar, kehribar tesbihler, oltu taşlı ağızlıklar, gümüş yüzükler gibi hediyelikler ile konuklarını uğurlarlardı. Hediyeler kadar hediyenin gerekçesi de kıymetli tabi ki, konukların ev sahibine sevap kazandırmak için zahmet buyurup gelmeleri bu değerli hediyeler için yeter de artar bile. Bizlerde bu geleneği yaşatmak adına bu kadar büyük ve değerli hediyeler alamasak da küçük bir paket lokum, güzelce paketlenmiş tesbihler, belki minik havlular veya hoş kokular takdim edebiliriz.

Hayırlı Ramazanlar.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir