Ramazan Hediyesi Mendiller

02 Tem 2016

 

”Nerede o eski Ramazan’lar” diyen büyüklerimiz olsa da Ramazan bu devirde de güzel maşallah. Belediyelerin kurduğu uzun iftar sofraları, vakıfların düzenlediği organizasyonlar, her mahalle de okunan mukabeleler ve her akşam tıklım tıklım olan teravih namazı. Bütün bu güzelliklerin bayram ile taçlanmasına günler kala şu meşhur eski Ramazan geleneklerinden birini yaşatmak isterseniz sizlere güzel bir önerim olacak!

Eskiden Ramazan Bayramları‘nda çocuklar büyüklerin kapılarını çalardı ve onlara şeker ve mendil hediye edilirdi. Şimdilerde el işi mendillerin yerini kağıt mendiller alsa da ben bu geleneğin sürdürülmesini isteyenlerdenim. Zira evlerimizde, masalarımızda dekorasyon amaçlı bu tür şeylere onlarca para verip, adına da ”vintage” deyip sahip olmaya çalışıyoruz. İşte bu yüzen evimizdeki kumaşları ve aksesuarları değerlendirerek mendiller hazırlayıp hem çocukların yüzlerini güldürelim hem de onlara ileride kullanabilecekleri küçük bir hatıra bırakalım.

Mendil Modelleri

mendil işlemeleri-4

Hazır makina naskışı ile işlenmiş mendillerin kenarlarına küçük fistolar geçirerek şık mendiller hazırlayabilirsiniz.

mendil-2

Gelen misafirlerinizin isimlerini işleyerek hediyenizi daha özel hale getirebilirsiniz.

ms_sewing_book_embroid_coaster_det_xl

Evinizde bulunan düğmelerle böyle şirin mendiller hazırlayabilir, hediye sahipleri de sonra bunları mutfaklarında kullanabilirler.

Eski-Mendiller-ile-Zarf-Yapimi Eski-Mendiller-ile-Koku-Kesesi-Yapimi

Evinizdeki eski mendilleri farklı şekillerde de yorumlayıp minik misafirlerinize dosyalık, anahtarlık, küçük yastıklar da hazırlayabilirsiniz.

Hala kağıt mendiller dokuma bezlerin yerini çoktan aldı diyorsanız o zaman iş kağıt mendillere kılıf hazırlamaktan da geçiyor olabilir. 🙂

3D-Cross-Stitch-tissue-box-DIY-Craft-font-b-Innovative-b-font-Items-Cuboid-Tissue-Paper 3D-Cross-Stitch-Creative-Tissue-Box-DIY-Hand-made-Home-decoration-tissue-paper-box-Fish-in

Hanenize gülücükler saçan misafirlerinizin bol olduğu bir bayram dilerim 🙂

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Yorumlar

  1. Bu mendillerden nasıl sipariş verebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir