Ramazan için 3 Altın Şerbet

03 Jun 2016

Ramazan ayında iftar sofralarımızdan eksik olmayacak şerbetleri tanımaya ne dersiniz?

 serbet_ceşitleri

Şerbet; şekerli, ballı, güllü, baharatlı veya meyve aromalı ferahlatıcı içecektir. Osmanlı zamanında padişah çocuklarının doğumlarından sonra ziyarete gelenlere dağıtılan şerbet doğumun 3. günü sadrazama gönderilir. Nişan törenlerinde ayaklı özel taslarda sunulur. Günümüzde nikah ve sünnet sonrası şerbet ikramı yapan aileler vardır. İbrikli seyyar şerbetçileri de unutmamak gerekir. Ayrıca Mevlana’nın “Hayatta en çok sevdiğim şeyler sema, hamam ve şerbettir.” dediği rivayet edilir. Türk kültüründe çok fazla çeşidi olsa da 3 tanesi çok kıymetlidir; sirkencubin, demirhindi ve meyan. Sirkencubin, Osmanlı’da en çok tüketilen şerbettir. Sirke ve angabin kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan ismi aslında içinde ne olduğunu söylüyor. Sirke ve angabin yani bal. 1 litre suya 1 su bardağı sirke ve 2 yemek kaşığı bal katarak kolaylıkla hazırlayabileceğiniz şerbet metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı oluyor. Yemekten önce içerseniz tokluk hissi veriyor, sonra içerseniz hazmı kolaylaştırıyor.

sirkencubin-serbeti

Antioksidan açısından çok zengin olan demirhindi bir Hint hurmasıdır. Ahmet Haşim “Vatan” adlı yazısında “Bilmem demirhindi şerbeti ve yoğurtçu sesi olmayan bir memleket hiç insan için vatan olabilir mi?” der. Şerbeti yapmak için 100 gram demirhindinin kabuklarını soyup 1 litre suda 1 gece bekletin. Sonra 1 kabuk tarçın, 2 karanfil, bal veya pekmez ekleyerek 1 saat kaynatın. Soğuduktan sonra rahatlıkla içebilirsiniz.

Demir-Hindi-Şerbeti

Aşlama olarak bilinen meyan şerbeti Adana ve Malatya’da bolca tüketilir. Balgam ve idrar söktürür. Mide yanması, gastrit ve ülsere bire birdir. Yıkanıp ezilen meyan kökü 3 litre suda 1 gece beklemeli. Süzüldükten sonra afiyetle yudumlayabilirsiniz…

Meyan

Hayırlı Ramazanlar!

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *