Ramazan’da Yaz Serinliği

06 Haz 2018

Ramazan-ı Şerif bu yıl yine yaz ile buluştu. Yazın kıyafet tercihlerimizde en önem verdiğimiz konu terletmeyen, doğal kumaşlardan üretilmiş olması. İşte size püfür püfür şık tavsiyeler:

Doğal kumaşlar nefes alır; hafif ve yumuşaktır. Pamuklu kumaş yazın da kışın da tercih edilir. Tene teması rahatlatıcıdır. Yüzde yüz pamuklu giysiler içinde kolay kolay bunalmazsınız.

İpek de yaz kıyafetlerinde tercih edilecek doğal kumaşlardandır. Yaz güneşi altında değil ama, özellikle sıcak yaz akşamlarında, iftar davetlerinde ipek tercih etmek tere karşı en sağlıklı tedbirdir.

Pamuklu ve diğer doğal giysiler, vücudun nefes almasını sağlar. Oysa sentetik ve naylon karışımlı giysiler deri solunumunu engeller; yazı bunaltıcı hale getirir.

Türkiye’nin ilk uluslararası online alışveriş sitesi Modanisa.com marka müdürü Havva Kahraman, “Yaz aylarında özellikle tesettürlü giyinen kadınlar için de en doğru kumaş tercihi doğal olanlardır. Hafifliği, serin tutması ve şık görüntüsü ile yaz gardırobunuzda doğal kumaşlı ürünlerden vazgeçmeyin” diyor. Bu yılın yaz trendleri ile ilgili ise şu değerlendirmeyi yapıyor: “Birkaç sezondur kadın kıyafetlerine yumuşak ve pastel renkler hakim. Bu hakimiyet devam edecek görünüyor. Kumaşlar gibi, renkler de doğal. Sarı,mor, fıstık yeşili; yaz kıyafetlerinin kilit renklerini oluşturuyor.”

NEDEN TERLİYORUZ?

Vücudumuzda 2 ila 5 milyon arasında ter bezi vardır. Yazla birlikte vücut sıcaklığı yükseldiğinde, sinir sistemimiz bu bezleri uyarır. Çünkü vücut serinlemeye ihtiyaç duyar. Ter sıvısı buharlaşırken vücudu soğutur; elinden geldiğince bizi serinletmeye çalışır. Ter, aslında kokusuz bir sıvıdır. Ne var ki bakteriler terin içinde hızla üreyerek kokuya neden olurlar. Bunu engellemenin yolu, giydiğimiz kıyafetler için tercih ettiğimiz kumaşlardan geçer. Her şeyin olduğu gibi, kumaşların en iyisi, en terletmeyeni, doğal olanlarıdır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir