Raşit Bağzıbağlı ile Modanisa koleksiyonu hakkında konuştuk

03 Nis 2018

 

”Raşit Bağzıbağlı markasını giymek isteyen ve fiyatları nedeniyle ulaşamayan insanların, benim tasarımlarımı giyebilmek adına bir fırsat geçti ellerine. Beni en çok heyecanlandıran durum da bu… Umarım herkes çok sever ve gardırobunda yer ayırır.”

Küçük yaşlarda başlayan moda merakı, Gianni Versace hayranlığı ve tabii ki aileden gelen ‘kumaş ustalığı’ sıfatlarıyla yola çıkan Raşit Bağzıbağlı, Yılın En İyi Genç Tasarımcısı ve Yılın Moda Tasarımcısı ödüllerinin de sahibi.

Hayran bırakan tasarımların mimarı, şimdi de Modanisa ile iş birliği yaparak bir ilke imza attı ve ‘Raşit Bağzıbağlı Modanisa 2018 İlkbahar Yaz Koleksiyonu’nu hazırladı. Tasarımlar ilk önce Dubai Modest Fashion Week’te görücüye çıktı, şimdi de Modanisa.com’da satışta.

rasti-modanisa-tesettur-abiye-koleksiyonu

Dededen toruna kumaşlarla aşk yaşayan bir aileye sahipsiniz ve başarı hikayeleriniz çok erken yaşlarda başlamış. Aileden mi ilham aldınız peki?

Tasarımcı olmaya karar verdiğimde 12 yaşımdaydım. Ailemin etkisi illa ki vardır kumaşlar arasında büyüdüğüm için… Ailem meslek seçimimde ilk başlarda beni desteklemese de sanırım şu an çok gururlanıyorlar.

Bir röportajınızda ‘Gianni Versace olmak istedim’ demişsiniz, bu hikayenin aslı nedir?

Çok büyük bir Gianni Versace hayranıydım. Ona olan hayranlığım yüzünden modacı olmak istedim. Hâlâ daha yaptıklarına bakıp ilham alırım…

Tasarlamaya başlamadan önceki süreciniz nasıl ilerliyor?

Her sezon koleksiyonlarımın bir hikayesi oluyor… Hazır giyim, couture ya da gelinlik dahi olsa kumaş seçimiyle başlıyor her şey. Seyahat edip ilham alıyorum ya da bir fırsatını bulup kendimi dinliyorum. Kısacası ruhen neye ihtiyacım olursa, o beni yönlendiriyor diyebilirim.

Modanisa’nın bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Modest Fashion Week kapsamında siz de Dubai’deydiniz. Muhafazakar giyim sektörü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Beni çok heyecanlandıran bir proje oldu. Muhafazakar giyim en başından beri merak ettiğim bir sektördü zaten. Kendi uzmanlık alanım olan abiye giyimde, muhafazakar giyime farklı bir soluk getirdiğimi düşünüyorum.

Dubai Modest Fashion Week’te bir ilke imza atarak tesettür giyim koleksiyonunuzu sundunuz. Hazırlanma aşamalarınız nasıldı?

Evet, benim için bir ilkti. Coğrafya olarak kendimi yakın hissettiğim bir yerde defilemin olması da ekstra bir şanstı… Modanisa ekibiyle toplantılarımızın ardından kumaş seçimini tamamen ben yaptım; model tasarımları dahil her şey bana aitti.
Dikkat etmem gereken hususlar konusunda bilgi aldıktan sonra tasarım sürecinde beni tamamen serbest bıraktılar. Bu yüzden Modanisa ailesine tekrar teşekkür etmek isterim, koleksiyonu hazırlayan koskoca bir ekip var ve titizlikle hazırlandık. Sonuçtan çok mutluyum, gerçekten benim de çok içime sinen bir proje oldu.

İlk defa görecekler için koleksiyonunuz hakkında biraz bilgilendirme yapabilir misiniz?

Koleksiyon, uygun fiyat çerçevesinde kullanılabilecek en kaliteli kumaşlardan oluşuyor. Buna çok özen gösterdim çünkü benim markamın DNA’sı kaliteli kumaşlar… Dikişler çok muntazam, sade ve gösterişli. Sadece muhafazakar kesim değil, herkesin giyebileceği elbiseler tasarladım.

Tasarımlarınız artık Modanisa.com’da satışta. Bu neler hissettiriyor size?

Evet; bu koleksiyon sayesinde çok daha büyük kitlelere ulaşacağım. Raşit Bağzıbağlı markasını giymek isteyen ve fiyatları nedeniyle ulaşamayan insanların, benim tasarımlarımı giyebilmek adına bir fırsat geçti ellerine. Beni en çok heyecanlandıran durum da bu… Umarım herkes çok sever ve gardırobunda yer ayırır.

Peki, Modanisa’nın ilerleyişi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Modanisa ile olan iş birliğimiz birçok açıdan çok önemli… Artık diğer ünlü Türk tasarımcılar için de farklı bir kapı açmış olduk. Bu anlamda ilk olmak benim için çok kıymetli! İnşallah uzun yıllar birlikte çalışacağız.

[wa-wps]
Paylaş

Yorumlar

  1. Bütün elbiseler ayrı ayrı çok güzeldi gerçekten de 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir