Renkler Hepimizi Kandırıyor

25 Ara 2014

En son ne zaman mavi renkte bir yiyecek yediniz? Ya da “Bu aralar pembe rengine çok takıldım” dediğiniz oluyor mu? İlk görüşte nasıl oluyorda, bir insana güvenmememiz gerektiği sezgisine kapılıyoruz?

Renkler bizi kandırıyor. Kişiye göre yarattıkları pozitif veya negatif enerjileri ile beden dilimizi yönetiyorlar.

hijabe

Geçtiğimiz yıl, ısrarla ametist (morun bir tonu) rengine takıldığımı fark ettim. Duş jelim, şalım, ametist taşlı yüzüğüm aynı dönemde aynı renkteydi.

Mor, nevrotik duyguları açığa çıkardığı, insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bir renk. Ancak ametist tonunda mor, bende pozitif bir etki yaratıyor.

Sonradan fark ettim ki:

Sarı çanta temalı resmin altına mor rengini yazmam tesadüf değil… Bilinç altım mor rengine sarı tonlarını yakıştırıyor. Halbuki sarı,  geçiciliğin ifadesidir. Taksiler bu sebeple sarıdır. Aynı zamanda  dikkat çekiciliğinin rengidir.

Yazıyı yazarken bile renklerin yönlendirmesine maruz kalıyormuşum meğer 🙂

hija

Fark etmeden kullandığım sarı ve hardal tonlarının gardrobumda olmadığını, bu sebeple kombinlerimde sarı tonlarını kullandığım görülüyor 🙂

Renkler konusunda dünyanın birçok ülkesinde onlarca bilim adamının yaptığı çalışmalar, tıpkı verdiğim örnekteki gibi insanları etkilediklerini kanıtlıyor.

hijabee

 

Vereceğim örneklerden yola çıkarak,

Hiçbir firma, logosunda sarı rengi kullanmaz. İş görüşmesine giderken sarı renkten kaçının. Dünyadaki tüm liderler seçim çalışmalarında lacivert rengini kullanır.

Çocuk odalarında kırmızı, turuncu, sarı gibi renklere ağırlık vermeyin. Hiperaktif olmasa bile enerji patlaması yaşayan çocuğunuzu sakinleştirmekte zorlanabilirsiniz 🙂 Bunun yerine mavi, yeşil, mor gibi tonları tercih edin. Nazar boncuğu bu sebeple mavi renktedir, sakinleştirir. Mavi renkte nasıl ki yiyecek yoksa, kırmızı kullanmayan fastfood restorantıda yoktur…Amaç hızlıca yemenizdir, sakinleşmeniz değil.

Einstein, siyah perde kullanırmış. Üstelik Japonya’da mutluluğu simgeliyor. Blog veya internet sitenizde, arka fonda siyah kullanırsanız, dikkati içeriğe çekmiş olursunuz. Bunun dışında giyinirken muhakkak canlı üç renkle kombinleyin. Asla iki renkle değil. Çünkü iki renk siyah renginin karanlık algısını kırmaya yetmez.

Gardrobunuzda olmayan renklere bakın, internetten ne anlama geldiğini araştırın.

Benim bu ay kullanacağım renk, sarının tonları, mutluluk hariç herşey geçici olsun diye 🙂 Ya seninki?

Hija‘dan sevgiler…

 

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir