Renklerin Dünyası

04 Haz 2016

Renk güneş ışınlarının eşyaya yansıması sonucu gözünüzde ortaya çıkan çeşitli duyumlardır. Güneş ışınında 7 ana renk vardır; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor. Diğer renkler bu 7 rengin karıştırılmasıyla meydana gelir. Tabi her rengin kendine has özellikleri vardır. İnsan fizyoloji ve psikolojisine olumlu ve olumsuz etkilerini de yadsımamak gerek.
Kırmızı; ateş, kan, samimiyet, güç ve heyecanı temsil eder. Dikkat çekici bir renk olmasından dolayı reklamlarda çokça yer alır. İştah açtığı için restaurantlar da tercih eder. Kırmızıyı seven kişilerin güç ve iktidara düşkün olmaları dikkat çeker. Aktif, hırslı ve yönlendirici yanları hemen fark edilir.

Kirmizi
Mavi; özgürlük, bilgelik, güven ve sadakati çağrıştırır. Kararlılık ve bağlılığı simgelemesinden iş görüşmelerinde mavi kıyafet kullanılır. İştah kapatıcı etkisinden kilo problemi olanlar yararlanır. Maviyi tercih edenlerin hoşgörülü, sabırlı ve fedakar oldukları görülür.

Mavi
Sarı; hastalık, kıskançlık ve hilekarlığı ifade eder. Metabolizmayı hızlandırırken beyni ve gözleri yorabilir. Sarı aşıkları değişken, hırslı ve iddialıdır. İkna kabiliyetleri yüksektir.

Sari
Yeşil; doğa, gençlik ve ümit rengidir. Görme gücünü artırır. Sakinleştirici etkisi nedeniyle hastahanelerde kullanılır. Yeşil yanlıları doğru bildiğinde ısrarcıdır. Otoritesi ve inandırıcılığıyla herkesi etkiler.

Yesil
Mor; asalet, lüks hayat, zenginlik ve zerafeti akla getirir. İlham verici etkisi için çalışma odalarında görülür. Duygusallığın ve romantizmin rengi moru sevenler sanat dallarına ilgilidir.

Mor
Turuncu; heyecan, mutluluk, dinamik ve gösteriş belirtisidir. Zihni hareket geçirerek canlılık, cesaret ve güven verir. Neşeli tarafı çocuk odalarını gülücüklere boğar. Turuncu fanatikleri hareketli ve sosyaldir.

Turuncu
Lacivert; düşünce, otorite ve sonsuzluğu simgeler. İnandırıcı ve karizmatik yapısından siyaset dünyasında çok sevilir. Hafızayı güçlendirdiğinden lacivert pijama giyenler rüyalarını daha iyi hatırlar. Lacivert kullananlar sadelikten hoşlanır…

Lacivert

 

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir