RENKLERİN PSİKOLOJİSİ…

13 Oca 2015

true-colors

Tesetturgiyim.comun kıymetli yazarları, hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımın benden yoğun isteği üzerine vira bismillah deyip “RENKLERİN PSİKOLOJİSİ” yazıma başlıyorum. Geçmişten bu yana renkler güçlü ve önemli sözsüz bir iletişim aracı olarak karşımızı çıkıyor. Renklerin anlamları kültürler arası bazı farklılıklar gösterse de, farklılık göstermeyen yegane konu; renklerin insanlar üzerinde bir etki bıraktığı gerçeğidir. Meşhur atasözümüz “İnsanlar kıyafetleri ile karşılanır, sözleriyle ağırlanır ve liyakatiyle uğurlanır” diyerek, bir yönüyle kıyafetlerde renk seçimine, renklerin anlamının önemine atıfta bulunur.  Yalnız unutulmamalıdır ki; şık ve tesettürlü olmak pahalı kıyafetler giymek, israf yapmak değil, elde var olanı aşırıya kaçmadan, temiz ve göze hoş gelecek şekilde kullanmaktır. Kıyafetinize karar vermeden renklerin psikolojisine bakmanızda yarar var.

Sözü fazla uzatmadan gelelim “renklerin dili”ne…

LostFile_JPG_13940416

 

Bakalım renklerin bize söylediği neler var?

LostFile_JPG_13842816

Kırmızı: Kırmızı keskin ve canlı bir renk olması sebebiyle duygular ve kişilik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kırmızı renk kan basıncı, nabız, soluk alma artışına sebep olur. Kişilerin çabuk karar vermesi için beyin dalgalarını etkiler. Kırmızı kutlamanın, tutkunun, hırsın, liderliğin, gücüni tehlikenin, enerjinin, ateşin, hızın, liderliğin, savaşın, öfkenin, kibrin sembolüdür.  Bu sebeple kırmızı rengi, gözlerin üstünde olması istenilen kına gecelerinde, gece davetlerinde kullanmak tavsiye edilir. İş görüşmesine giderken seminer verirken bu rengi giymekten kaçınılmalıdır.

 

piyale-mihrapini-8Mavi: Mavi soğuk ve tehdit edici özelliği olmayan bir renk olarak algılanırken, zihinde sakinleştirici bir etki bırakır. Suyu, depresyonu, dürüstlüğü, kendine güveni, güvenilirliği, bilgeliği, zenginliği, yaratıcılığı temsil eder. Pek çok camide çinilerde mavi rengin kullanılması bu yüzden şaşırtıcı değildir. Kırmız renginin aksine kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Dinî bir sohbet verirken, ya da bir seminer yaparken mavi rengi giymeyi tercih edebilirsiniz.

 

 

polls_side_GreenIdea_1257_719768_answer_1_xlarge

Yeşil: Yeşil dengeyi ve yenilenmiş zihni vurgular. Gelişmeyi, yeniden doğmayı, arınmayı, doğayı, doğurganlığı, gençliği, talihi, cömertliği, sağlığı, bereketi, yaratıcı zekâyı temsil eder. Bir proje sunmaya gidiyorsanız ya da bir fikrinizin insanlar üzerinde etkili ve yeni bir fikir olduğu izlenimini bırakmak istiyorsanız, yeşil rengi giymeyi tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

happy-faceSarı: Sarı mutlu ve neşeli bir zihin durumuna işaret eder, fakat çok fazla sarı renk ise sinirlilik anlamını taşır. Sarı renk gün ışığını, eğlenceyi, dünyayı, pozitif bakış açısını, zekayı, ümidi, liberalizmi, zenginliği, yalancılığı, zayıflığı, açgözlülüğü, yaşlanmayı, feminenliği, memnuniyeti, sosyalliği ve arkadaşlığı simgeler. Görüldüğü üzere sarı renk içinde pek çok zıtlığı barındıran bir renk türüdür. Bu yüzden sarı rengi kritik zamanlarda kullanmak yerine, arkadaş toplantılarında kullanabilirsiniz, çünkü sarı renk sosyal olmayı ve arkadaşlığı simgeler.

 

 

coco-chanel-wedding-dresses

Ve BEYAZ: Beyaz başlı başına bir renk olmayıp tüm renklerin karışımı sonucu ortaya çıkan bir tondur. Beyaz saflığı, barışı, nötr ve sakin bir zihin ve vücudu simgeler. Nötrleştirici etki yaratılmak isteniyorsa beyaz kullanılır. Beyaz gençliği, temizliği, ışığı, dürüstlüğü, korkusuzluğu, hürmeti ve alçak gönüllüğü simgeler. Pek çok pozitif etkisi bulunan bu güzel renk kararsız kalınan zamanlar için hızır gibi imdada yetişir. Eğer bir sabah uyandığınızda gardırobunuza bakıp ne renk giyeceğinize karar vermiyorsanız, beyazı tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

z-ruby-star-elbise-siyah-muslima-wear-100695-1Siyah: Siyah tesettürlü hanımların vazgeçilmezidir.  Aslında zayıf göstermesi sebebiyle tüm hanımların tercihidir. 🙂 Siyah yok olmayı, zaferi, gücü, entelektüelliği, resmiyeti, elegant olmayı, gizemi, stili, boşluğu, şeytanı, karanlığı, gelenekselliği, birliği, acıyı, profesyonelliği, yas tutmayı simgeler. Yas tutmak, acı genelde gayrimüslim kültürde yer alır. Diyelim ki kış günü ve ne giyeceğiniz konusunda kararsız kaldınız, o zaman hiç düşünmeden Siyah rengi tercih edebilirsiniz. Özellikle bir iş görüşmesine gidiyorsanız, siyah renk tercih etmenizde fayda var.

 

 

 

 

cute pink hijab characterPembe: Pembe kırmızının bir benzeridir. Takdiri, minnettarlığı, sempatiyi,   feminenliği, sağlığı, aşkı, masumiyeti, çocuksuluğu, tatlılığı, evliliği temsil eder. Şayet bir büyüğünüze ziyarete gidiyorsanız pembe rengi seçmek yerinde olacaktır, bu sizin minnettarlığınızı, masumiyetinizi ve onun için hala çocuk olduğunuz mesajını verecektir.

 

 

DSC_0231Turuncu: turuncu mutlu, dengeli ve eğlenceli bir zihne işaret eder. Turuncu renk enerjiyi, sıcaklığı, ateşi, uyarıyı, tehlikeyi, krallığı, şatafatı temsil eder. Şayet bir lansmana gidiyorsanız turuncuyu tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

sheikha-mozah-nint-nasser-queen-sofia-and-princess-letiziaMor: Mor krallığa ve bilgeliğe işaret eder ve zihinde spiritüel bir etki yaratır. Bilgeliği, alçak gönüllülüğü, spiritüalizmi, gizemi, aydınlanmayı, ihtişamı, abartıyı, gururu, artistik yaratıcılığı ve lavantayı temsil eder. Bir konsere, tiyatroya gidiyorsanız bu elegant rengi tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Gri: gri parlak bir renktir, elegantlığı, saygıyı, bilgeliği, yaşlılığı, pesimistliği, sıkıntıyı, boşluğu, dağınıklığı, yoğun duyguları, yas tutmayı ve nötrlüğü simgeler. Bir hafta sonu orman yürüyüşüne çıkmak istiyorsanız ya da Street style / sokak tarzı yapacaksanız gri sizin için biçilmiş bir kaftandır.

DSC_0156

 

Kahverengi: Kahverengi genelde doğadaki yeşil ile birlikte eşleştirilerek düşünülür. Kahverengi derinliği, derinin renklerini, sakinliği, natürelliği, zenginliği, gelenekleri, ağırlığı, fakirliği, boşluğu, kabalığı, metaneti, güvenilirliği, sadeliği, arkadaşlığı simgeler. Kahverengi rengini yine günlük kıyafetlerinizde resmi olmayan bir tarzda kullanabilirsiniz.

DSC_0423

Erkeklere göre pek de fazla olmayan ama bizce milyonlarca olan renklerin dilini anlatmaya sayfalar yetmez. Önemli olan sizin ruhunuzun yaşamak istediği renk ve kendinizi iyi hissettirecek rengi seçmenizdir.

Tesettürgiyim.com’un psikolog yazarı Ayşe KAYA GÖKTEPE’den sevgilerle…

[wa-wps]
Paylaş

Yorumlar

  1. […] Renklerin psikolojisi yazımda pek çok rengin farklı psikolojik etkileri olduğunu ele almıştım. Siyah rengin tesettürlü hanımların vazgeçilmezi olduğunu belirtmiştim. Aslında sadece tesettürlü değil, siyah tüm kadınların vazgeçilmezi… Bu yüzden öncelikle siyah rengin büyüleyici etkisini işleyerek ruh halimize bağlı hangi kıyafetleri seçebileceğimizi ele almaya karar verdim. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir