Röportaj: Burcu Çetinkaya Bucak

12 Ağu 2017

MİLLİ SPORCU & 5 KEZ TÜRKİYE KADINLAR RALLİ BİRİNCİSİ BURCU ÇETİNKAYA BUCAK

BÜTÜN zorluklarla ‘Aşk’ ile MÜCADELE ediyorum!

Herkesin merakla ve büyük ilgiyle takip ettiği, birçok başarılara ve keskin kararlara imza atan Ralli Pilotu Burcu Çetinkaya Bucak ile Adin Beach Resort Hotel Alanya’da gerçekleştirdiğimiz çekim ve röportajımızı sizlerle paylaşmaktan keyif duyarız.

Hakkınızda çok şey yazıldı, çizildi. Rallici kimliğiniz ve sonrasında gelen özel hayatınız basının ve toplumun yoğun ilgisini çekti. Başörtüsü takmanız, Urfa’da tanınmış bir aileye gelin gitmeniz… Merak ediyoruz, tüm bunları bir bütün olarak düşünüp kendinizi birkaç cümle ile tanımlayabilir misiniz?

Ortaokul ve lise hayatım Robert Koleji’nde geçti. Ardından 2 yıl da Babson College’de okuyup, Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldum. Sonra çocukluk aşkım ralliyle buluştum. Bu vesileyle, taşımacılık ve otomotiv alanlarındaki iş kariyerim de ralli pilotluğunun yanı sıra, medya sektörüne doğru yöneldi.

Ben Anadolu çocuğuyum, İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Fakat babamın Ankara, Oymaağaç Köyü’nden olması ve bizi küçükken her tatil dönemlerinde oraya götürmesi köy kültürüne ve toprağa aşina olmamı sağladı. Bu yüzden Urfa, Siverek’teki hayatımı çok seviyorum ve özüme döndüğümü hissediyorum.

Hayatınızdaki dönüm noktalarını bizimle paylaşır mısınız?

Somut olarak baktığımda, Robert Koleji’nde okumam, 2 yıl Amerika’da yalnız yaşama deneyimim, ralli kariyerimin başlaması sonrasında Şanlıurfa’ya taşınmam, evlilik ve çocuk süreçleri diyebilirim.

Ama bütün dönüm noktalarından en önemlisi hayata baktığım pencereyi değiştirmem oldu: Çok isyankar bir çocukluk dönemi geçirdim, bunun bana verdiği zararı fark edip, İslamiyeti ve teslim olmayı seçtim. Soyut olarak da hayatımın en büyük dönüm noktası bu oldu. Dış görünüşteki değişiklikler, hobiler, spor kariyerim, iş hayatım hepsi detay aslında. Bugün varız, yarın yokuz. Ama kalıcı olan ruhumuz. Ben ruhuma işkence ediyormuşum. Sürekli negatif enerji oluşturuyormuşum kendime. Mükemmel değilim elbet, hatalarım oluyordur ama çok daha güzel bir pencereden, çok daha güzel bir manzaraya bakıyorum artık ve bunun için Allah’a şükür ediyorum.

Ruhsal ya da çevresel faktörler sebebiyle çok zorluk yaşadınız mı?

Benim dönüşümüm aslında şöyle başladı: 14 sene önce sigarayı, 10 sene önce alkolü bıraktım. 7 sene önce namaza başladım ve 4 – 5 sene önce de örtündüm. Yaptığım tüm tercihlerimi de Aşk ile yaptım, o yüzden hiçbir zorlama yaşamadım.

Örtündüğüm için nefsi mücadelem bazen oluyor. Kariyer anlamında baktığım zaman açık olduğum zamanlardaki kadar bazı basın mecralarında maalesef Ralli haberlerimin yer alması kolay olmuyor. Bunu belirtiyorum çünkü yaptığım iş dolayısıyla gündemde olmam ve sponsorlarımın olması gerekiyor. Yarışabilmem için benim de tüm sporcular gibi sponsora ihtiyacım var. Modanisa ile güzel bir çalışmaya imza attık ve devamının da gelmesini ümit ediyorum. Aşık olduğum işi yapmaktan bütün zorluklara rağmen büyük keyif alıyorum. Cefasız sefa da olmaz zaten.

Ralli tutkunuz nasıl başladı?

Çocukken başladı, 12 yaşında Emre Yerlici ve İskender Atakan’ın bir rallide birincilik için mücadelesine şahit oldum. Babamla ralliyi seyrettik. O zaman aşık oldum bu spora; doğa, mekanik, otomobiller, takım ruhu, mücadele hepsi bir aradaydı. Ama benim direksiyona geçebilmem 12 senemi aldı, direksiyona geçene kadar da 4 sene boyunca hiçbir yarışı kaçırmadım, izledim, gönüllü çalıştım.

Yakın zamanda katılacağınız yeni bir yarış var mı? Neler yapacaksınız?

Bu sezon 3 ralli geride kaldı, biraz sıkıntı yaşadık, son 2 rallide de aracımızla daha yarışın başında teknik sorunlarla mücadele ettik. 3. yarışta da mekanik sebeplerden aracımız yandığı için çok sevdiğim Bursa Rallisi’ni pas geçmek zorunda kaldık. Fakat genel klasman puanı almak öncelikli hedefimiz olmasının yanı sıra, 6. kez Kadın Pilotlar 1.liğini kazanmak için son 3 rallide hazır olacağız. Yani, sıradaki yarış 9 – 10 Eylül İstanbul Rallisi.

Ralli dışında ilgilendiğiniz birçok spor dalı var. Adin Hotel’de birlikte yaptığımız çekime de güzel yansımaları oldu. Hangi spor dallarına ilginiz var? Ne kadar aktifsiniz?

Aslında birçok spor dalıyla ilgileniyorum diyebilirim. Yaz tatili benim için wakeboard demek. Kış aylarında ise snowboard yapıyorum. Basketbol geçmişim okul dönemlerinden geliyor, bunların dışında ise sabah koşuları benim için vazgeçilmezdir. Ayrıca zaman zaman voleybol ve tenis de oynuyorum.

Kıyafet seçimlerinizi yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Aslında bu konuda çok da becerikli olduğum söylenemez. Tasarımcıların ve markaların önerdiği stylingler ve tavsiyeler kurtarıcım oluyor diyebilirim.

Gardırobunuzun anahtar parçaları nelerdir?

Dr. Martens botlarım. O botları giyince kendimi daha iyi hissediyorum.

Modanisa hakkında düşünceleriniz…

Modanisa’dan birkaç kez alışveriş deneyimim oldu. Özellikle internet ortamında ulaşılabilir olmanızı beğeniyorum. Çünkü çok iyi tanımıyor olmama rağmen internette gezindiğim sitelerde karşıma çıkıyor ve ilgimi çekiyordu. İş birliği teklifi aldığımda, sporculara verdiğiniz ve vermek istediğiniz desteklerden dolayı sizleri takdir ettim. Çalışmaya başladıktan sonra da gördüğüm son derece profesyonel ve saat gibi işleyen bir firma olduğunuzdu. Hatta o kadar hızlısınız ki, rallici olmama rağmen beni bile solladınız, bu yüzden sizi tebrik etmek istiyorum 🙂 Ve tabii ki ürün çeşitliliğiniz ve herkese hitap ediyor oluşunuz dikkatimi çekti.

Youtube videosu için tıklayınız.

Burcu Çetinkaya ile Modanisa işbirliği detaylarını bir önceki yazımıza tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

Röportaj: Merve Uzun

Editör: Güliz Göktaş

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Yorumlar

  1. Derya S. diyor ki: Ağustos 17, 2017 at 20:51:32

    Burcu Hanim’i buyuk begeni ile takip ediyorum. Ortusunun hakkini veren, evine ailesine sahip cikan bir hanim. Ozellikle ulkemizi temsil etmesi beni cok gururlandiriyor. Allah yolunu acik etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir