Röportaj: Hülya Aslan

26 Ağu 2014

 

hulya-aslan-roportaj

Hülya Aslan; tesettür giyim sektöründe önemli isimlerin başında geliyor. Kendisi ciddi anlamda bu işe gönül vermiş ve ilk günkü heyecanıyla güzel işlere imza atan bir moda editörü. Âlâ dergi ile çıktığı serüvenini tesetturgiyim.com’a anlattı. Onlar tesettür giyime yeni bir soluk kazandırdılar. İşte Hülya Aslan hakkında merak ettikleriniz.

Merve Uzun: Âlâ Dergi ile başlayan serüveninizden bahseder misiniz?

Hülya Aslan: İlk etapta röportajlar ve küçük küçük moda çekimleri yaptım. İş işi getirdi ve ardından derginin editörü oldum. Editör olduğum andan itibaren markalaşma dönemim başladı diyebilirim. Çok çalıştım ve çok fazla emek verdim. Bugün güzel bir kitleye hitap ediyorum. Ve bunu Âlâ dergisine borçluyum. Bana çok fazla tecrübe kattı ve prestij sağladı. Düşe kalka çıktığım bu yolculukta, şu anda güzel bir yerde olduğumu düşünüyorum.

Merve Uzun: Hülya Aslan artık bir marka oldu diyebilir miyiz?

Hülya Aslan: Bu benim iddia edebileceğim bir şey değil. Evet ulaştığım güzel ve geniş bir kitle var. Bu onların takdir edebileceği bir şey. Ben hâlâ yolun başında olduğumu ve daha çok tecrübe kazanmam gerektiğini düşünüyorum. Ama genç yaşıma rağmen iyi yol katettiğimin farkındayım. İnsanlar tarafından sevilip, sayılmak ve büyük bir kitle tarafından takip edilmek çok güzel bir şey. Buna layık olmaya çalışıyorum, İnşallah da layık olabilirim.

Merve Uzun: Moda ve stil üzerine eğitim aldığınızı biliyoruz, biraz bahseder misiniz?

Hülya Aslan: Marka olma yolunda ilerliyorsanız, bunun içini de hakkıyla doldurmak gerekiyor. Bende İstanbul Moda Akademisinde (İMA) moda editörlüğü eğitimi ve Türkiye’nin önemli isimlerinden biri olan Tülin Kermen’den stil danışmanlığı eğitimi aldım. Çeşitli WorkShop’lara katıldım ve tabii ki ne kadar moda kitabı varsa hepsini okuyarak kendimi bu anlamda daha da çok zorluyorum. Aslında ben bu işin biraz alaylısıyım. Sanırım bu yüzden bu işten bu kadar çok keyif alıyorum. Bana göre markalaşma sürecimde biraz daha yolum var ama şu anda geldiğim bu nokta da gayet güzel diye düşünüyorum.

Merve Uzun: Bu işe ilk girdiğinizde bu noktaya gelebileceğinizi düşünmüş müydünüz?

Hülya Aslan: Hayır bu kadarını düşünmemiştim. Tabii yapacağım işin farkındaydım. Röportajlar, moda çekimleri yani sonuçta moda editörlüğü ve keyifli bir iş. Fakat dünyanın hiç bir yerinde benim bu geçişlerimi yaşamış kimse yok. Benim avantajım tesettür giyim sektöründeki açıktan kaynaklandı. Bu işi ilk ve tek yaptığım için büyük kitle tarafından ilgi gördü ve beraberinde popüleriteyi de getirdi.

Merve Uzun: Popülerite çok ince bir çizgi yani bunu sürekli kılmak zordur. Bunun için neler yaptınız veya yapıyorsunuz?

Hülya Aslan: Daha da fazla avantaja çevirmek için, tesettür giyim markalarıyla çalışmalar yürüttüm. Markaların katalog çekimlerinde styling yaptım. Moda yazıları yazdım. Çeşitli gazetelerde röportajlarım var. Ayrıca dünya basının da dikkatini çektik ve onlarla da bir çok röportajlar yaptık. Dergimi ve editörü olarak beni haber yaptılar ve bu da benim bu noktaya gelmemde önemli etken oldu. Çünkü bunlar benim daha da heyecanla işime sarılmama sebep oldu. Benden beklenilen bir şeyler vardı ve benim daha çok çalışmam gerekiyordu. Bu nokta da çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Merve Uzun: Hitap ettiğiniz ciddi bir kitle var ve bunun mutlaka dezavantajları vardır, öyle değil mi?

Hülya Aslan: Avantajları kadar tabii dezavantajlarını da yaşıyorum. Beni takip eden genç kızlar var ve örnek alıyorlar. Bu yüzden çok özenli ve dikkatli olup, onlara doğru örnek olmaya çalışıyorum. Küçük bir hatayı bile affetmeyen ve olumsuz eleştiri yapan çok fazla insan var. Çünkü onlara göre mükemmel olmanız gerekiyor. Ama tabi büyük keyifle işlerimi yapıyorum. İnsanlar tarafından tanınmak çok keyifli.

Merve Uzun: Bu işlere girdikten sonra kişiliğinizde veya genel olarak sizde değişiklik olduğunu hiç hissettiniz mi?

Hülya Aslan: Daha çok şükretmeye başladım. Çünkü Allah bana çok güzel işler yapmam için fırsat verdi. Kısa zamanda çok güzel bir noktaya geldim. Ayrıca insanları tanımayı öğrendim. Her yüzüme gülenin samimi olmadığını gördüm ve bu da bana hayat tecrübesi oldu. Dostlarımı artık daha dikkatli seçiyorum. Bunun dışında fıtratımda bir değişiklik olmadı. Ben aynı Hülya’yım. Babasının sağlam güçlü kızı Hülya… Güçlü kadın olmayı tercih ettim. Önümüzdeki zaman diliminde daha güzel yerlere geldiğimde de asla kimin kızı olduğumu, nasıl yetiştiğimi kısacası özümü unutmayacağım. Ve daha çok şükredeceğim…

hulya-aslan-roportaj-2

hulya-aslan-roportaj-3

Merve Uzun: Bu oluşumdan payını almaya çalışan bir çok insan var. Herkes bir şeyler yapmak istiyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hülya Aslan: Şuanda agresif yükselme söz konusu. Bu yüzden çok fazla insan çıktı piyasaya. Ama zamanla en iyilerin diğerlerini eleyeceğini ve bir düzene gireceğini düşünüyorum. Gerçekten samimi, özünde iyi ve işini iyi yapan insanların daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Merve Uzun: Âlâ dergiden yola çıkarak, muhafazakar kadın dergilerinin ortaya çıkma sebebi sizce neydi?

Hülya Aslan: Muhafazakar ailelerin alıp evlerinde rahatça okuyabileceği, masalarının üstüne çekinmeden rahatça koyabileceği dergiler maalesef yoktu. Dergilerdeki fotoğraflar, reklamlar rahatsız ediciydi. Bu yüzden muhafazakar kadınlara yönelik, mahremiyeti koruyarak hazırlanmış içerikleri ile bu dergiler ortaya çıktı. Ve şunu da rahatlıkla söyleyebilirim; Âlâ dergi ilk ve son dergidir. Onun dışındakiler Âlâ Dergi türevidir.

Merve Uzun: Peki bir çok proje yürütüyorsunuz, bunlardan da bahseder misiniz?

Hülya Aslan: Âlâ dergi hayatımın merkezinde. Kendimi ifade edebileceğim bir platform. Moda çekimlerimi ve röportajlarımı yapıyor, moda yazılarımı yazıyorum. Bu anlamda bana ciddi bir tecrübe kazandırıyor. Bunun dışında ise işim styling ve tanıtım olarak alanlara ayrılıyor. Markaların tanıtımları anlamında doğru adımlar atıyoruz. Sektörü bilen birisi olarak çalışma yürüteceğim markanın eksiklerini ve yapması gerekenleri belirliyoruz. Markayı tanıtmak için neler yapmak gerekiyorsa o işte odaklanıp tanıtımımızı yapıyoruz. Ayrıca Sosyal Sorumluluk Projelerimiz oluyor. En son Gölgede Açan Nilüfer Çiçekleri Projesi ile elde edilen gelirle şuanda Sudan’da yetimhane yapılıyor. Ayrıca styling olarak önemli bir kanalın haber spikerlerini giydiriyorum. Yine bu kanalın reklam filmlerinde de styling yapıyorum. Markaların lansmanlarını organize ediyorum. Yani yoğun bir şekilde çalışmalarımı sürdürüyorum.

Merve Uzun: Son olarak özellikle eklemek istedikleriniz var mıdır? tesetturgiyim.com aracılığıyla bir şeyler söylemek ister misiniz?

Hülya Aslan: Şu anda sektör; lansmanlar, davetler, projeler şeklinde ilerliyor. Artık sektörde değişiklik istiyorum. Yeni projeler, vizyon anlamında daha geniş bir şeyler lazım. Butikler veya markalar “yaptım satayım” şeklinde dar bakmamalılar. Dünyaya açılmamız lazım. Orta doğu bizim için önemli bir pazar. Paris Avrupa’nın moda başkentiyse, bugün Türkiye’de Orta doğunun moda başkenti olabilecek kaliteye ve üretim kapasitesine sahip. Bu yüzden markalaşmak için yola çıkarken vizyonu geniş tutmalılar. Kendilerine soracakları soru Türkiye’de ne yapabiliriz değil, dünyada ne yapabiliriz, olmalıdır. Türkiye’deki markaları dünya markaları arasında görmek istiyorum.

tesetturgiyim.com’a çok teşekkür ediyorum. Kısa zamanda güzel ilerlediniz. Umarım daha güzel yerlere gelir ve tam anlamıyla bir moda yaşam portalı olursunuz.

hulya-aslan-roportaj-4 hulya-aslan-roportaj-5

Biz de Hülya Aslan’a bize vakit ayırdığı için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Ayrıca röportaj için bizi misafir eden, Florya’nın Haute Couture butiği S.S.S. Altın Kızlar Butik’e çok teşekkür ederiz.

Röportaj: Merve Uzun 21.06.2014

Hülya Aslan ile ilgili diğer haberleri incelemeyi unutmayın.

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Yorumlar

  1. […] Danışmanı Hülya Aslan‘ın tercihi deri ve kolye detaylı Tdee Consept elbise büyük ilgi görmüştü. Elbise, […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir