Röportaj: Kuaybe Gider

03 Tem 2015

Emin adımlarla ilerleyerek kısa sürede sektörde adından sıkça söz ettiren başarılı tasarımcı Kuaybe Gider, Modanisa dergimizin Temmuz sayısının konuğu oldu.

Merve Uzun: Kuaybe Hanım öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz? Kuaybe Gider markası nasıl oluştu?

Kuaybe Gider: 1983 doğumluyum. Ailemizde tekstil veya moda sektörüyle ilgilenen kimse olmamasına rağmen, lise çağlarından itibaren moda ve tasarımla ilgilenip 2011 yılında da kendi markamı kurarak profesyonel çalışmalarıma başladım. Kuaybe Gider markası kurulduğunda bugün sektörde birlikte yol aldığımız hemen hiçbir firma henüz yoktu. Dolayısıyla muhafazakar giyinen tarz sahibi bir kadının kendisine bir stil belirleyip o çizgi üzerinden giyinmesinin aslında ne kadar güç ve kısıtlı imkanlar dahilinde olduğunu fark etmesiyle başladı. Sonrasında da markalaşma süreciyle devam etmiş oldu.

Merve Uzun: Sizi diğer tasarımcılardan ayıran özellik nedir?

Kuaybe Gider: Biz ürün satıp para kazanmak yerine, hanımların stil sahibi olmaları için kalıcı nitelikte bir değer sunuyoruz. Herkesin çokça satıp para kazandığı alışılagelmiş tarzdan daha uzak, kendi çizgisinde farklı tarz ve stil sahibi bayanlara hitap eden yeniliklere açık bir markayız.

Kuaybe_GiderMerve Uzun: Başarınızı neye borçlusunuz?

Kuaybe Gider: Çalışmak-Çalışmak ve daha fazla Çalışmak…

Tabii ki tek başına çalışmak çok da bir şey ifade etmiyor. Bu işi kompleks bir sistem gibi düşünün, mevcut konjüktörü zorlayarak ve belki bir ekip ruhuyla ve inanarak işinize dört elle sarıldığınız zaman, Allah’da mükafatında size başarı lütfediyor. Başarıyı tek başıma kendimden bilmek de hiç doğru olmaz.

Merve Uzun: “Hayatımın dönüm noktası oldu”, dediğiniz bir a’nınız var mı?

Kuaybe Gider: Aslında hayatımda ütopyalara çok yer yok gibi, sıradan bir insanım… “İşte bu” diyebileceğim bir dönüm noktam dahi yok yani siz düşünün 🙂 Fakat kendi adıma yaptığım her bir hata benim için bir dönüm noktasıdır o hatayı tekrarlamamak adına…

Merve Uzun: Retro tarzınız ve ürün kaliteniz herkesin dilinde, koleksiyonunuzu hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Kuaybe Gider: Koleksiyon hazırlarken diye sınırlı bir zaman dilimi kullanmak yanlış olur. Bazen bir antikacı da gelir ilham; kafanızda modeli oluşturuverirsiniz, bazen milenyum kokulu bir cafe de, bazen ofiste, bazen bisiklet sürerken ve hatta yoga yaparken bile… Sanatçı arkadaşlar bu meseleyi daha iyi bilirler, ilham geldiği an onu durdurup meşguliyetinize devam etmek istemezsiniz. Bunun haricinde de işimizi, muhafazakâr tasarımlar yaptığımız için belirli kurallar çerçevesinde yapmak durumundayız. Bunlara da dikkat edilirse ortaya çıkan iş beni fazlasıyla memnun eder.

Kuaybe_GiderMerve Uzun: 2015 İlkbahar/Yaz Koleksiyonunuzdan bahseder misiniz? Diğer tasarımlarınızdan farklı olarak bir çalışma yaptınız mı?

Kuaybe Gider: Bizim normalde her koleksiyonda gerek çizgisiyle gerek tarzıyla fark atacak  parçalar illa ki olur. Koleksiyon geneline bakıldığında da her ihtiyaca cevap verecek ürünler  mevcut. Bu sezonda tarzı ve çizgisiyle fark atan Military Trench’ler diğerlerine göre farklı bir çizgi ve stile sahip. Militarist akımın izleriyle tasarlanmış trenchler üç farklı renk seçeneği ve göz dolduran duruşuyla bu sezon farkını gösterdi.

Merve Uzun: Bir kadının dolabında mutlaka olması gereken parçalar sizce nelerdir?

Kuaybe Gider: O kadın benim gibi şıklıktan çok stil ve rahatlığı ön planda tutuyor ise; dolabında boyfriend kot pantolonu, en az bir renk trenchcoat’ı  ve yazın en trend parçalarından superstar sneakerları olmalı. Hatta sneakerların her rengi olabilir 🙂

Merve Uzun: Modanisa ile işbirliğinizden bahseder misiniz?

Kuaybe Gider: Modanisa ile işbirliğimizde 3. yılı devirdik. Başarılı çalışmalarıyla sektöre farklı bir soluk kazandırıyor. Umarım daha iyi çalışmalara birlikte imzalar atarız.

Merve Uzun: Geleceğe yönelik planlarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Kuaybe Gider: Markamızın geleceğe yönelik planı; her yerde herkesin elinin altında bulunan bir marka olmaktan öte, özel insanlara hitap eden özel bir marka olma yolundaki süreci başarıyla tamamlaması. Hedefimiz; dünya markaları arasında yerimizi almak. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz.

Kuaybe Gider 2015 yaz koleksiyonu için tıklayınız.

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir