Röportaj: Mimya Marka Sahibi Mehtap Yılmaz

26 Kas 2014

Stil sahibi, modern ve şehirli kadınların markası Mimya’nın, güçlü ve başarılı sahibi Mehtap Yılmaz ile Mimya hakkında konuştuk.

Mehtap Yılmaz’dan size bir öneri; “Moda kurbanı olmak istemiyorsanız, dışarıya vereceğiniz mesajı iyi belirleyin ve ona göre giyinin.”

Merve Uzun: Mehtap Hanım, öncelikle sizin gibi başarılı bir isimle röportaj yapma şansını yakalamış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bizler sizi güçlü kariyeriniz ve Mimya markanızın hayranlık uyandıran koleksiyonu ile tanıyoruz. Fakat sizi biraz daha iyi tanımak adına, kendinizden bahseder misiniz?

Mehtap Yılmaz: Öncelikle onur verici cümlelerin için teşekkür ederim. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü mezunuyum. Uzmanlığım; Tekstil Tasarımı. Dolayısıyla kumaş veya desen tasarlamak, renk kurgulamak, benim asıl uzmanlık alanımda. Giysi tasarımı devamında getirdiğim bir şey. İlk iş yerim Park Bravo Grup. İtkip Genç Moda Tasarımcılar” yarışmasını kazanıp ilk üçe girdiğim yıl aynı zamanda lisans mezuniyet yılımdı. Mezuniyetimle birlikte Park Bravo ailesinde tasarımcı olarak 3 yıl çalıştım.  Sonrasında Ng Style markasında Creative Director pozisyonunda görev aldım.  Daha sonrasında ise; hayatıma Alfa Beta’nın sahibi Herman Mıhçı girdi. Ve Herman Bey’le Alfa Beta’dan bağımsız olarak “Randy Ragers” projemizi kurguladık. İhracat ve Rus pazarı odaklı bir günlük giyim markası… Randy Ragers’daki projeden sonra ben yine ihracat ayaklı sıfır bir proje kurgulayıp teslim ettim. Bu şekilde 12 yıllık bir bilgi birikimine ulaştım. Mimya ise yepyeni bir marka. Ekip olarak güzel ve inandığımız deneyimlerimizle, Mimya markasını kurduk.

imageMerve Uzun: Peki, kendi markanızı kurmaya karar verme sürecinizden bahseder misiniz?

Mehtap Yılmaz: 12 yıllık deneyimim, kendi kişisel olarak ihtiyaçlarım, Türk kadınına baktığımda kendi köşemden onun ihtiyaçları ve bütün bunları yan yana getirdiğimde aklımda bir takım fikirler oluşmaya başladı. Bu arada tabi ki kendimi “Mehtap” olarak da izlediğim bir dönemdi. Öğrencilik yıllarım, sonrasındaki tasarımcılık yıllarım, kendi kişisel okumalarım, ilgi alanlarım, eğilimlerim ve istedim ki; bütün bu birikmiş olan estetik kütüphanemi bir yerde artık kurguluyor olayım. Beraberinde Mim ve Ya harflerinin yan yana gelmesiyle oluşan Mimya Markası oldu.

Merve Uzun: Mimya Markasının ilham kaynağı ne oldu?

Mehtap Yılmaz: Mimya markasının ilk ilhamı şununla ilgili; benim lisede olduğum yıllarda, arkadaşlarımdan bir kısmı başlarını örttüklerinde okula giremeyeceklerini bildikleri için başörtüsü takamazlardı. Sonrasında da üniversiteye başörtüsüyle gidebilmek için de yurt dışına çıkmaları gerekiyordu. Bu süreçte bir kadının başka bir kadını ötekileştirdiği bir sürece şahit oldum. Ve bu benim aklımda ve hafızamda kalmış bir süreç oldu. Benim duygusal olarak yaşamadığım da bir süreçti. Kendi arkadaşlarımın aralarında ayrıştırıldığı bir düzenin içinde olmak beni oldukça üzüyordu. Zaman içerisinde Türkiye’nin başörtüsüne bakış açısı değişti. Herkes istediğini giyinmekte özgürdür. Fakat yaptığımız koleksiyonlarda ve ürettiğimiz markalarda halâ biz o kadınları ötekileştiriyoruz. Markalar ya tesettürlü kadına hitap ediyor, ya da tesettürü olmayan kadına hitap ediyor. Ben de Mehtap olarak bir marka kurgusu oluşturmalıydım.

Mimya; içinde akıllı parçaları olan ve bir kadının diğerini ötekileştirmediği, aynı stil önermelerinin içerisinde barınabildiği bir marka. Hakiki ve lokal. İlham kaynağı; Türk… Dünya moda trendlerinden ilham almak için değil, dışında kalmamak üzere bakmaya odaklanan bir koleksiyon, bir tasarım çatısı…

İlgi alanlarım ve eğilimlerim; tezhip, mimari, duvar süslemelerine yani Selçuklu çehresine, geleneksel mimaride kullandığımız bütün motiflere özel ilgim var.  Türkiye’de hangi camiye giderseniz ya da hangi el sanatını incelerseniz karşınıza müthiş bir desen-detay çıkacaktır. Fakat hepsine genel bir bakışta büyük bir yalınlık söz konusudur. Bu çok güçlü ve estetik bir bakış, benim ise Mimya’daki en temel ilhamımdır. Mimya’ya baktığımızda yalın bir marka olarak görüyorsunuz, fakat yakınlaştığınızda çok daha fazla detayın olduğu ürünlerle ve formlarla karşılaşıyorsunuz. Aslında yalın ama bir o kadar da detaycıyız. Bizim gustomuz yalın. Nereye bakacağımızı, nerede duracağımızı biliyoruz.

Merve Uzun: Mimya kadınını tarif eder misiniz?

Mehtap Yılmaz: Hayatın içerisinde aktif rol alan, güçlü, dinamik ve stil sahibi… Kendine güvenen,  şehir hayatının temposunda olan kadın…

Merve Uzun: Mimya 2014’15 Sonbahar/Kış Koleksiyonu büyük hayranlık uyandırdı. Yeni sezon koleksiyonunuzu heyecanla bekliyoruz. 2015 İlkbahar/Yaz sezonunda bizi neler bekliyor?

Mehtap Yılmaz: Yeni sezon çalışmalarımıza biz de heyecanla başladık. Uzun yelekler, farklı bluzlar, tunikler ve tunik olarak da kullanılabilecek trençkotlar… Mimya ters köşe yapmayı seviyor. Biz de bu ters köşeleri muhafazakar kadının ihtiyaçlarıyla yan yana getireceğiz. Algıda seçicilik oluşturmak benim çok önemsediğim bir durum. İlginç ve yenilikçi bir koleksiyon hazırlıyoruz. Kış sezonumuzdan çok farklı, ama yalın gustomuzu koruyarak özgün bir koleksiyon hazırlıyoruz. Yeni koleksiyonumuzda renkler biraz daha cıvıl cıvıl ve farklı desenlerle küçük dokunuşlar yapıyoruz. Yazın pırıltısını koleksiyonumuza yansıtmayı planlıyoruz.

image2Merve Uzun: Genç tasarımcılar veya tekstil sektörüne girmek isteyen genç hanımlar, sizin tecrübelerinizden faydalanmak isteyecektir. Onlara biraz tavsiyelerde bulunmak ister misiniz?

Mehtap Yılmaz: 

  • Hedef kitlesini belirlemeliler. Muhafazakâr kadın tek bir hedef kitlesi değil. Muhafazakar kadın geniş bir yelpaze. İçinde her stilde kadın var. Trendy, spor, klasik… Öncelikle hangi gruba hitap edeceğini bilerek yol haritası çizmeliler.
  • Sonrasında kişinin kendisinin ve kurduğu ekibin becerilerinin farklına varmalı. Çünkü bu bir ekip işi. Ekibi iyi analiz etmek lazım.
  • Ardından da stratejilerini doğru belirlesinler.

Merve Uzun: Sonbahar/Kış koleksiyonunuzu e-ticaret alanında sadece Modanisa.com ile satışa sunuyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Mehtap Yılmaz: Ben;  genç, yetenekli ve istekli insanları çok severim. Bana heyecan verir. Modanisa ailesinin başarılı ekibi de beni heyecanlandırıyor. Modanisa benim için çok kıymetli. Sektörün öncülerinden ve ne istediğini bilen, ayakları yere sağlam basan bir firma. Onlarla çalışmaktan keyif alıyorum.  Ayrıca Nişantaşı’ndaki mağazamızda, aslında görünenden çok daha fazla tasarımı satışa sunuyoruz. Öte yandan koleksiyonumuzu butikler aracılığıyla da hedef kitlemizle buluşturuyoruz.

Mehtap Hanım’a bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ederiz.

Ürünleri ayrıntılı incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Yorumlar

  1. Hacer Sucuoğlu Adıgüzel diyor ki: Kasım 26, 2014 at 23:19:56

    Çok başarılı bir koleksiyon, inşallah yakın zamanda butiğini ziyaret edeceğim.

  2. […] Mimya yeni koleksiyonu ile; iddialı renkleri minimal formlarla birleştirerek, hayatın içinde aktif rol alan, dinamik kadınlara yazın pırıltısını vadediyor. Kaliteden ödün vermeden hazırladığı tasarımları ile muhafazakar giyimi tercih eden hanımların tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Mimya koleksiyonundan aldığınız tek bir ürün, yeni alacağınız ürünlere referans olacak nitelikte kalıp ve dikiş kalitesi sunuyor. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir